Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Zateplení staršího RD

Chystám se k zateplení RD z roku 1938. Dům je z plných cihel (45cm). Podezdívka je kombinovaná z plných cihel zevnitř a z venku z pískovce. Dům má původní izolaci. Z vnitřní strany dům nevykazuje žádnou vlhkost. V podezdívce na pískovci naměřena vlhkost cca 25. Nedá se zjistit, zda pískovec vlhne z prostředí, nebo ze vzlínající vlhkosti. Výška podezdívky je na každé stěně jiná a ze 3 stran je až nad vnitřní podlahu. Kameny by se musely zčásti otlouct a překrýt fasádním systémem.
Rozhoduji se zateplit systémem weber therm clima.
Je mé rozhodnutí správné?

Pane kpz3, když se tak koukám na Váš RD, tak si neumím představit, jak ho chcete zateplit, aniž by z toho nevzešla nevzhledná krabice. Z obrázku není dost patrné o kolik je odsazená římsa, ale tipuji, že to nebude víc jak 12 cm. Aby jste dosáhl požadovaný tepelný odpor, tak při 45 cm cihla plná, by dodatečné zateplení muselo činit min. 14 cm. Jak to ve výsledku bude vypadat? Pokud bude síla zateplení menší, než 10 cm,tak zi zaděláte na obrovský problém. Vy se ho možná nedožijte (nevím, kolik Vám je let), ale garantuji Vám, že se budou obvodové zdi postupně rozpadat. Vrstva zateplení musí být dostatečně silná, abyste rosný bod dostal mimo obvodové zdi. Výpočet není zrovna nejjednodušší a vychází se z nějakých obvyklých hodnot. Projektanti proto raději volí vyšší hodnotu dodatečného zateplení. Možná, že byste se mohl spokojit s 10 cm, ale vřela Vám to nedoporučuji. Raději zvolte kvalitní zateplení půdu v RD mim. 20 cm čedičové vlny.
Proč Vám to píšu. Já jsem řešil úplně stejný problém s téměř identickým typem RD. Zateplil jsem půdu 20 cm ROCKWOOL. Tepelná pohoda se okamžitě zlepšila,ale stále to není ono. Tak jsem zrekonstruoval střechu (stejně už vyžadovala rozsáhlou opravu) s dostatečným přesahem, abych po zateplení neměl s RD nevzhlednou krabici. No a teď si mohu dovolit zateplit 14 cm, tak jak mi doporučil projektant. Má to rovněž tu výhodu, že dosáhnu na dotaci Zelená úsporám (pokud ji obnoví).
Pokud do rekonstrukce střechu investovat nehodláte, vřele Vám doporučuji nezateplovat a už vůbec ne nějakými 5-8 cm.
Pokud jde o materiál, tak je skoro jedno, jestli to bude weber therm clima, pěn. polystyrenem, EPS, nebo ROCKWOOL. Jistě, že kamenná vlna by byla nejvhodnější (už jen z důvodu hořlavosti), ale rozdíly v μ jsou minimální. Kvalitní řemeslník dokáže kvalitně zateplit s tím nejméně vhodným polystyrenem. Méně kvalitní to nedokáže ani s ROCKWOOLem.
Zkuste velmi dobře zateplit půdu a uvidíte. O vnitřním zateplení doufám neuvažujete, tak Vám tu ani nebudu psát, co by Vás ev. mohlo potkat.
Zdraví Vás Petr

Stejně by mě zajímalo, jak funguje toto:

jak tady někteří tvrdí, že když se zatepláí tenkým polystyrenem(45cm CP + 5-8cm polystyren), tak dochází k tomu, že rosný bod je ve zdivu, a toto se ničí a rozpadá.

Nechápu moc ten rozdíl, když předtím bylo zdivo bez polystyrenu, tak taky přece rosný bod byl v něm, a ono se přece neničilo a nerozpadalo.

Proč?

půjčte si v knihovně od Michaela Balíka nějaké knihy o vysoušení zdiva - měl jsem tři díly a celkem přínosné čtení o různých řešeních.
U chemické injektáže se dočtete, že není 100% a není napořád. používá se hlavně v případech, kdy jiné možnosti nejsou - záleží na jejím provedení a provedení detailů.
o plechách nám majitel sanační firmy řekl, že ani ony nejsou 100% a v našem případě podřezání diamantovým lanem (důvodem bylo i kamenné/smíšené zdivo bez průběžné spáry, tam plechy vrážet nejdou) - měli jsme to za 3,5k metr čtvereční zdiva. Je to hodně špinavá práce :)
http://www.youtube.com/watch?v=cEjDOmRxJqE&feature =share&list=UUchIJP4EF-WkuSLM9gi-DSg

když to vezmu zpětně, tak ideální postup měl být pozvat člověka, který daným technologiím rozumí a dokáže navrhnout správné řešení pro konkrétní dům a hlavně není nijak motivován pro žádnou sanační firmu. pokud si vezmete rovnou zástupce sanační firmy, tak zákonitě nabídne jedno z jimi nabízených řešení

Souhlasím, každá stavba je individuální a nelze to rozseknout jen tak. Obě metody jsou dobré, ovšem né na každé stavbě...

Mechanické způsoby jsou sice dosti spolehlivé, ale vždy mají vliv na zdivo (sesychání zdiva nad bariérou, zároveň větší zamokření zdiva pod bariérou) takže je potřeba si promyslet kde a jak se to udělá.

Injektovat zavlhlý materiál je poměrně složité (pory jsou už zaplněé vodou, které se nevytlačí) proto se většinou injektuje ložná spára, ovšem né vždy se nachází (zvláště kamenné zdivo skoro žádnou nemá, nebo není vhodná). Většinou zdivo z plných cihel se injektovat dá poměrně kvalitně.

vždy je potřeba to posoudit na místě. Odkud jste? Pokud by jste byl někde v dosahu Berouna, mohli bychom se domluvit na prohlídce a návrhu řešení (sanace zdiva je můj oblíbený obor :-) a konkrétní příklad se vždycky hodí...)

Jednoduše proto , že ta zed byla z jednoho materiálu . Pokud se zatepluje , tak by měli být vevnitř(interier) materiály s vyším difuzním odporem a směrem ven by to mělo klesat(vata). Taková zed bude vždy bez problému.
Dnes to obcházejí tím , že rosný bod je až v polystyrenu . Kde nedělá žadné problémy. Proto třeba u dřevostaveb moc nevěřím tomu , že když obalí dřevodomek polyšem , že bude mít dlouhou životnost.Tam většinou davaj 15cm vaty(konstrukce) a 5cm polyš + omítka.U odvětravané fasády je to bezproblému.