Fleky na zrcadle
Dobrý večer,rok po přestavbě koupelny se nám na zrcadle začaly objevovat tmavé fleky,které neustále přibývají.Myslím si že by to mohlo způsobovat lepidlo,které zrcadlo rozežírá z druhé strany.Setkal se s tím už někdo?
Dobrý večer,rok po přestavbě koupelny se nám na zrcadle začaly objevovat tmavé fleky,které neustále přibývají.Myslím si že by to mohlo způsobovat lepidlo,které zrcadlo rozežírá z druhé strany.Setkal se s tím už někdo?
Zpět do poradny Odpovědět na původní otázku Nahoru
To bohužel skutečně vypadá na poškozenou reflexní vrstvu. Co je tam použito za lepidlo?
Tak to už bohužel přesně nevím dělal nám to obkládač.Ale asi to bude nějaké nevhodné lepidlo podle toho že to takhle leptá,jen by mě zajímalo proč se to neprojevilo třeba pár dní po přílepení ale začínají se dělat ty fleky až po roce kdy je to lepidlo zaschlé.
Alkálie z lepidla difundují přes lak,kterým je zadní strana kryta před poškozením.
JABRAKA
Jednou možností může být i samotná kvalita zrcadla. Odrazná vrstva je tvořena napařenou velmi slabou vrstvou kovu, a je chráněna ochranným lakem. Při špatné kvalitě provedení se můze kovová vrstva odloučit od skla a potom se na ni dostane vlhkost a vzduch. Následně kov zoxiduje a zčerná. Totéž se stane, pokud je ochranná vrstva laku nedostatečná,porézní nebo nějak poškozená. K odrazné kovové vrstvě se dostane vzduch a nastane oxidace a zčernání. Nějakou dobu trvá než oxidace prostoupí vrstvou a dostane se na viditelnou stranu, proto se to neprojeví hned.
Druhou možností je neodborná práce obkladače. Pokud zrcadlo nalepil lepidlem, keré po čase ztvrdlo, došlo vlivem rozdílné tepelné roztažnosti skla a podkladu k pnutí a tím k poškození zadní strany zrcadla, vniknutí vzduchu a oxidaci. Nezbyde, než zrcadlo vyměnit. Použité lepidlo musí bezpodmínečně splňovat trvalou pružnost a měkkost, aby bylo schopno vyrovnat pohyby způsobené změnami teploty. Navíc musí být neutrální k ochranné vrstvě zrcadla. Toto celkem dobře splňuje silikonový tmel. Musí však být označen jako neutrální silikon.
Přímo na lepení zrcadel je například http://www.soudal.cz/cz/product-detail.php?evc=131 7800
Další možností je nalepení zrcadla oboustranně lepící pěnovou páskou, ale osobně tomuto způsobu nevěřím.
V prostoru se zvýšenou vlhkostí se také může stát, že oxidace začne u kraje zrcadla, na řezné hraně, kde je ochranná vrstva porušena řezem. Proto je vhodné tyto kraje ošetřit potřením nebo usazením do tmelu, aby byly chráněny před vstupem vzduchu.
Při odstraňování poškozeného zrcadla bych zjistil, čím bylo přilepeno. Pokud obkladač využil lepidlo na obklady a přilepil jím i zrcadlo, tak bych po něm chtěl nejen práci předělat, ale i koupit nové zrcadlo.
Pokud bych se obrátil na obkladače,tak jen aby mi koupil nové zrcadlo.Už nikdy bych mu nedovolil překročit práh.
Příště:
Kup zrcadlo,kup v tubě silikon na zrcadla a "urob si sám".
Moc díky,ozvu obkladači a uvidím jak to dopadne..
Taky mi černá zrcadlo, a to v místech, kde je podložené molitanovými čtverečky, aby nesedělo přímo na zdi. A to jsem nepoužil žádné lepidlo! Ovšem je pravda, že je staré už minimálně 15 let...
Proto se taky dělaly vždy zrcadla s rámem a ještě podlepená papírem aby za něj nemohlo vlhko.Teď se tam dává igelit.
No, nejsem si jist, že za to může právě vlhko. Kdyby se jednalo o zrcadlo v koupelně, tak budiž. Ale tohle je v ložnici nad toaletkou, kde žádná zvýšená vlhkost není.
Jak jsem již psal, za černání zrcadel může hlavně vzdušný kyslík, který se dostane přes ochranný nátěr a způsobí oxidaci napařené kovové vrstvy. Vlhkost tomu jen trochu napomáhá. Výrobci zrcadel velmi šetří na tloušťce ochranné vrstvy, (zdá se mi že trochu záměrně --dobře načasovaná životnost,také chtějí vyrábět)a tím stačí i velmi malé tření i tlak nebo chemické působení na to, aby se ochranná vrstva porušila a objeví se černání. Jak zde již někdo psal, dříve se zrcadla vždy usazovala do rámů a podkládala neutrálním měkkým papírem, aby se vrstva nepoškodila. Ovšem i tak, po více letech někdy došlo k popraskání barvy a zrcadlo zčernalo.
NEMÁM osobně vyzkoušeno, ale kdybych chtěl prodloužit životnost nového zrcadla, tak bych zadní stranu natřel před montáží SYNTETICKOU barvou, aby se ochranná vrstva zesílila. Předem vyzkoušet působení barvy na původní nátěr na malém růžku zrcadla.Ale celkem bez obav, syntetické barvy vetšinou nic neleptají. Nechat dobře zaschnout.
Asi se rozkládá molitan.
Zkušenost s oboustrannou lepící páskou je hromada střepů rozlétaná po podlaze ve 4 ráno. Zrcadlo zakoupené v Jamalu jako hotový kus s rámem. Výrobce bych nakopal někam.
Nejlépe do (_._)
Správně. Ještě jsem nezažil oboustrannou lepící pásku, kterou by drželo nafurt těleso těžší poštovní známky. Vše časem nenápadně a pozvolna sjede dolů a spadne. I když se páska prsí, kolik kilo unese na cm². Možná v kosmické lodi ve stavu beztíže. Pravda, vznikla v kosmickém výzkumu...
Souhlas. Tyhle lepící pásky jsou dobré spíš jen jako pomocné nebo provizorní, rozhodně bych na ně nespoléhal jako na jediné a hlavní jištění jakéhokoliv předmětu na stěně - snad kromě nějakého plakátu či pohlednice...
me se stalo skoro neco podobneho, ale nejsou tam fleky,ale male cerne tecky, skoro jako od nejakeho lihace a pouzil jsem silikon primo na zrcadlo, takze vada bude nejspis v zrdcadle, nejhorsi na tom je, ze se to musi cele vymlatit :/