parkování u výjezdu z RD
Dobrý den,
nedávno jsme postavili rodinný dům v jedné malé vesničce. Vznikl tady takový nový, malý satelit. K domku také máme garáž s výjezdem na místní komunikaci uvnitř satelitu ( odsouhlasené stavebním úřadem, zkolaudované ). Před naším barákem na silnici udělali místa pro stání. Jedno místo nám mírně zasahuje do našeho výjezdu z garáže, výjezd z garáže je široký asi cca na dvě auta aby se dal použít také jako stání pro auta. Jeden ze sousedů začal stavět své auto právě na toto místo pro stání. Několikrát jsme ho slušně požádali, aby auto stavěl aspoň o jedno místo dál, kde je volno. Je tady asi 10 parkovacích míst a stojí tady vždy tak dvě auta. S pochopením jsme se u sousedů nesetkali a dál staví auto na toto místo. Podle mě by na této silnici ani neměli být parkovací stání, podle zákona 361/2000 o silničním provozu, kde paragraf 25 říká: § 25 Zastavení a stání - 3) Při stání musí zůstat volný alespoň jeden jízdní pruh široký nejméně 3 m pro každý směr jízdy; při zastavení musí zůstat volný alespoň jeden jízdní pruh široký nejméně 3 m pro oba směry jízdy. - Vzhledem k tomu, že je tady povolen provoz v obou směrech a silnice je široká asi 5 metrů, tak podle mě by tady žádné stání nemělo být povoleno.
Další věcí, která mě zajímá je ROZHLEDOVÝ ROZMĚR. Díky tomu, že nám parkující auto stojí hned u výjezdu, tak při vyjíždění není vidět, jestli po silnici nejede nějaké auto a vzhledem k tomu, že autem vozím i malé dítě, tak mě jde o bezpečnost provozu, která tady je dle mého porušena.
Díky za každý poznatek k této problematice.
Nedávno se to tu řešilo, místní úprava nemůže být nadřazena zákonu. To znamené, pokud někdo namaloval čáru a je v rozporu se zákonem, můsí někdo označit, že je toto značení neplatné.
Všimněte si, jak jsem to napsal, páč přesně se můžu vyjádřit dle dokumentace, zaměření, fotky. Páč někdo musí definovat:
...barákem na silnici udělali místa pro stání... kdo to udělal a podle jakého projektu?
"edno místo nám mírně zasahuje do našeho výjezdu z garáže, výjezd z garáže je široký asi cca na dvě auta aby se dal použít také jako stání pro auta" jedná se o šířku jakého vozidla? Fiat 600, nebo návěs?
"zhledem k tomu, že je tady povolen provoz v obou směrech a silnice je široká asi 5 metrů, tak podle mě by tady žádné stání nemělo být povoleno." velice správně
...která mě zajímá je ROZHLEDOVÝ ROZMĚR,,,,nic takového v předpisu nenajdete...
spíše najdete, že pokud nemáte rozhled, musíte přizvat,...
jak postupovat?...
viz poradte.cz
Tohle taky nikde nenajdu v právních předpisech, takže i Váš výmysl! Přizvat můžu v hospodě někoho ke stolu, když nechci sedět sám V tomto případě jde o zák.361/2000 Sb. §24 odst.3, který je tohoto znění: Vyžadují-li to okolnosti, zejména nedostatečný rozhled, musí řidič zajistit bezpečné otáčení nebo couvání pomocí způsobilé a náležitě poučené osoby.
Milane kde se to konkrétně tady na poradně řešilo? Stejný text máte i zde:
http://www.poradte.cz/domacnost-a-bydleni/8058-par kovani-u-vyjezdu-z-garaze.html
Milý Carbone. Milan pouze přizpůsobil slovník tak aby tomu rozuměli diskutující. Rovněž aby se na stejnou otázku neopakoval, odpověď mohl vyvést ve verších. Byly li by tazatelé tak inteližentní jako vy, nebylo by třeba dotazu a řídili by se Vámi citovaným zákonem, případně si zjistili judikáty k danému tématu. V širším kontextu bychom se dopracovali poznatku, že poraden není třeba a stačí Google . V čem bychom si ale já i vy honili ego ví Bůh.
většina pochopí, Vám se, Carbone, omlouvám.
Ale vy jste to taky pochopil, tak v čem je problém....
že jste neporadil, ale to nic.....
Tohle je nějaká rada? Takový štěky, které jen nastíníte? Pořád nemůžu najít kde to najdeme, tak dejte odkaz.
Carbone, omluvte mě, pro Vás ta rada není. Co Vám není jasné?
Místa na stání tady vyznačila obec, podle jakého projektu nevím, na to se na obci zeptám, aby mě ho ukázali, díky za radu.
Výjezd je široký na dvě normální osobní auta, slouží i na zaparkování
Jsem našel výpočty na rozhledový rozměr při křižovatkách a podobně, ale jestli to platí u garáže právě ne
Já myslím, že když má někdo u svého baráku vjezd do garáže, nesmí na veřejné komunikaci před vjezdem stát auto tak, aby bránilo výjezdu a vjezdu. Tento problém jsme také řešili, protože nám ve vjezdu (garáž pro jedno auto) stále někdo stál. Nechali jsme si tam namalovat žlutou čáru (zákaz stání - samozřejmě na základě schválené žádosti). Věc to sice vyřešilo, ale má to jeden háček, ve vjezdu nemůžeme stát ani my!
Podle policie to bylo zbytečné, protože když vám někdo brání ve vájezdu z garáže, můžete klidně zavolat odtahovku. Taky názor!
žlutá čára sama o sobě být nemůže, vždy je doplnění zákona. NIKDE nenajdete žlutou čáru (vyjímka tvoří přechodné období jako upravu jízních pruhů a křižovatky) bez značky, zákona.
Mariáne, "Výjezd je široký na dvě normální osobní auta, slouží i na zaparkování"
ale toto je špatné, nemůže výjezd sloužit k parkování!!!
Tohle číst ráno, tak jsem dnes po městě fotil , naprosto standardně před vjezdem žlutý, diagonálně přeškrtlý obdelník velikosti osobního auta, leckde k němu ještě na vjezdových vratech zákaz zastavení, ale jen tak v 50% případů, možná ani ne.
No přesně tak, takhle to máme (bez cedule zákaz zastavení na vratech).
Podélná žlutá čára je normální vodorovná dopravní značka a nemusí být ničím doplněna. Přerušovaná žlutá čára znamená zákaz stání a nepřerušovaná žlutá čára znamená zákaz zastavení.
ridiči, chce to více studia. vyfottě žlutou čáru, kde není čára doplněna zákonem.
Páč to řeší jiné předpisy jako ČSN, TP 65 atd....
ale klidně si necháme každý svou pravdu. jen ze zkušenosti, mnoho řidičů se hádalo, ale pokud předložili fotky či nákres, došli jsme k závěru že je tam vedle čáry i jíný zákaz.
Souhlasím s Vámi, "Přerušovaná žlutá čára znamená zákaz stání a nepřerušovaná žlutá čára znamená zákaz zastavení", ale o tom nevedeme polemiku.
Žlutá čára je sama o sobě dopravní značkou, nepotřebuje k sobě žádnou svislou značku a ani nic jiného.
v.html
Uroboros,
"standardně před vjezdem žlutý, diagonálně přeškrtlý obdelník velikosti osobního auta" ano správně, ale tam je ze zákona zákaz zastavení.....a jen doplnění pro hloupé a zapomětlivé, žlutá čára.
Ještě pár textů a nachumelí na čáru. Co pak?
Řekl bych, že nachumelí na veškeré vodorovné značení...
Asi začnu parkovat na přechodech a jezdit v protisměru nebo odstavném pruhu a podobný kraviny
Uroboros,
nevím co tím chcete říci, ale
"Asi začnu parkovat na přechodech " proč vy nepoznáte kde je přechod? to si musíte doplnit vzděláni, nebo se zeptat.
"a jezdit v protisměru nebo odstavném pruhu" .............a podobný kraviny tak je nepište..
pokud se chcete zeptat ne něco rozumného, klidně se ptejte, co vím, rád povím.
přeji hezký den.
jen to, že až vodorovné značení zapadá sněhem, tak to neznamená, že tam není a nemusí se dodržovat, nic víc, jestli jsem teda tu chumelenici nepochopil špatně.
jen to, že až vodorovné značení zapadá sněhem, tak to neznamená, že tam není a nemusí se dodržovat
to jako že zastavíte a budete odhrnovat sníh, odsekávat led? zdali tam ne či není vodorovné značení....
klidně .....
třeba zákon 361/2000
a
http://w.rozhlas.cz/motozurnal/pravnik/_zprava/zas nezena-dopravni-znacka-neplati--400784
a další....
dodržování je nezávazné... tady jde především o to, že by se člověk neměl chovat jak "magor" a měl by jezdit s rozumem, stejně tak parkovat. Ne to praktikovat tak, že když mam příležitost, tak je nutno jí využít. O zákonnou stránku se mi tady vůbec nejedná, ta je jasná.
Mně taky furt nějaký blbec stojí před garáží. Velice se mi osvědčilo tohle a tohle (omlouvám se za kvalitu, fotil jsem to teď v noci narychlo).
Opravdo mne překvapuje, že při šířce 5m je obousměrná. My jsme dostavěli teď a budovali jsme na vlastní náklady i komunikaci a je také 5m šířky a povolili ji pouze jako jednosměrnou, na obousměrnou požadovali šířku 8m
U nás je silnice 4 metry a něco, jednosměrná být nemůže, páč končí polem . I když dle vyhlášky je počítáno na jeden směr 2,5 metru. Takže 5 metrů by mělo IMHO splňovat obousměrný provoz, avšak je ze zákona zákaz stání, protože nezbývá v každém směru těch 2,5 metru.
Rce, ne že bych nesouhlasil, ale moc by mě zajímalo podle jaké: "I když dle vyhlášky je počítáno na jeden směr 2,5 metru"
Děkuji zdvořile. Milan
Tak jsi mně to donutil hledat, dobře jsi udělal. Není to 2.5 ale 3 metry. Tudíž je fakt, že by silnice měla mít aspoň 6 metrů pro oba směry. §25, odstavec 3. Ale za mých mladých let, kdy byla doba kamenná, to bylo určitě jen 2.5 metru . Přesně jak hovoří kolega nahoře. Holt skleroza je jak čepice.
RCE, ale já jsem protivný,,,,,
ale to je jen o zákazu zastavení, ale ne o šířce vozovky. Domnívám se, že se psalo o šíři vozovky jak může být, aby byla onbousměrná.
Bohužel není to tak jak píšeš...
ale určitě si rozumíme.
Dobrý den,
pročetl jsem si místní diskuzi, hledal i jinde na internetu... Ale všude jsou k nalezení buď jen protichůdné informace nebo rady typu "Prořežte pneumatiky" :(.
Bydlíme v RD u něhož není garáž, dokonce nemáme auto. Dům je v jednosměrné ulici, na straně přilehlé k našemu domu je zvykem parkovat auta. Vedle našeho domu stojí několik paneláků, které se v minulých letech rozrostly, ovšem parkovací kapacity nikoliv.
Před výjezdem z našeho dvora (jasně viditelný díky velké bráně) nám neustále někdo parkuje. Přestože jsme se snažili o domluvu, vkládali za stěrače cedulky s prosbami, nic nepomáhá. Opakuji, že sice nevlastníme automobil, ale když k nám přijedou příbuzní, bývá místo před naší branou obsazené, musí parkovat jinde. To samé řemeslníci, poštovní auta, když necháváme odvážet odpad ze zahrady atd. Taktéž sanitka už dvakrát musela vjet na druhé straně silnice částečně na chodík, protože před námi nebylo místo a dokonce v době, kdy lékař ošetřoval jednoho člena rodiny po úrazu, řidič musel vyběhnout z domu a uhnout autobusu MHD, který nemohl kvůi sanitce projet. Ta ale prostě neměla kde zaparkovat. Když vyvezeme popelnici, popeláři na ni pomalu nevidí, často s ní nemůžou mezi zaparkovanými auty projet a musí jich několik obejít atd. atd.
Na bránu jsme si dali ručně zhotovenou ceduli s prosbou "Neparkuj, vjezd!", což samozřejmě moc nepomáhá.
Chodník před branou má viditelně snížený profil (obrubník) v rozsahu přesně korespondujícím s velikostí brány na náš dvůr. Je to dostatečný důkaz toho, že se tedy jedná o vjezd na pozemek a tudíž není možné před ním parkovat?
V jistém paragrafu Zákona o pozemních komunikacích, jsou uvedené body, které uváději, kde se nesmí zastavit a stát. Jednou z nich je "před vjezdem na pozemní komunikaci z polní nebo lesní cesty nebo z místa ležícího mimo pozemní komunikaci". Lze jako místo ležící mimo pozemní komunikaci označit náš pozemek?
Pokud ne, jaké máme možnosti - lze někde zažádat o označení místa na silnici před vjezdem tak, aby tam nemohl nikdo jiný parkovat?
Možná se vám to zdá nadsazené (nemáme auto), ale věřte, že to s sebou přináší dost komplikací. A bohužel lidé v dnešní době nejsou ochotní zapojit rozum a být ohleduplní.
Děkuji vám za případné rady!!
Úplně stručně, asi píšete o odstavci n)
skutečně tam nikdo nesmí stát, a domnívám se, nebo jen tipuji, když změříte od zaparkovaného auta k obrubníku na druhé straně (jedná se opravdu o jednosměrku?) zůstane tam alespoň 3 metry?
Nezbývá, nežli stále volat policii a dožadovat se zákroku, ale parkující se budou zlobit!
nebo tajně aby Vás nikdo nenapráskal namalovat žluté čáry.
Ano, citoval jsem z paragrafu 27, odstavec n).
Opravdu se jedná o jednosměrku - i když samozřejmě, minimálně jednou týdně ji nějaké auto prosviští v protisměru . Hrubým odhadem na silnici 3 m od zaparkovaného auta k obrubníku na opačné straně zbyde, ale schválně to přeměřím.
Děkuji vám za potvrzení mých domněnek! Šlo mi především o to, zda se můžu odvolávat na výše zmíněný odstavec paragrafu 27, a zda snížený profil obrubníku před branou našeho pozemku jasně potvrzuje skutečnost, že se jedná o vjezd a tudíž není možné ho blokovat. Takhle mi to stačí, ještě jednou děkuji.
Jasně že tam nemá nikdo co stát,mně takhle stávali před vraty.Vzal jsem silikonový sprej a nastříkal mu přední okno.Prvnímu ,druhýmu,třetímu,no a pak to jaksi přestalo,už tam nikdo nestává.Dělali to totiž jedni a ti samí.