Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Vhodný průměr vodovodního potrubí

Dobrý den, potřeboval bych poradit s průměrem vodovodních trubek. Chystám se na rekonstrukci vodovodního rozvodu, bude v plastu a nevím, jaký průměr potrubí zvolit, aby byly dostatečně zásobované odběrné místa a zase aby v potrubí nebylo zbytečně moc vody a nemusel jsem pak např. moc odpouštět, než mi potrubím doteče teplá voda z bojleru, který je umístěný ve sklepě, čili nejníž. Jedná se o dvoupodlažní dům, kde každé podlaží tvoří samostatnou bytovou jednotku, bojler je společný pro obě bytové jednotky. Každá bytová jednotka má tyto odběrné místa - Koupelna: sprchový kout, umyvadlo, vana, WC; Kuchyň: dřez, myčka. Jde mi o to, jaký průměr mám použít u stupaček na studenou a na teplou vodu, a jaký průměr pak od stupaček k jednotlivým odběrným místům. Na bojleru je přívod i odvod vody 1/2". Udělat ten rozvod po mechanické stránce mi problém nedělá, vybavený na to jsem a zkušenosti se svařováním plastových trubek mám, ale nevím, jak správně vypočítat ty průměry, tak vám předem děkuji za rady.

Krásná zrcadla do koupelny na Favi.cz (inzerce) (reklama)

Moje doplnění:
k té smyčce: pokud děláš kompletní rekonstrukci, tak při tak velkém baráku to rozhodně udělej.
Kdysi dávno, když jsem stavil podobně velký barák, jsem to taky považoval za zbytečné. Teď při každém odběru nadávám. Nejen, že vyteče spousta vody do odpadu, ale to co zůstane v trubkách jsem přece taky původně musel zehřít, a teď je to zbytečně pro ohřev zdí.

Velikost trubek taky raději větší. (při malých)- pokud se bude někdo v horním patře spchovat, a ty dole pustíš studenou, nahoře poklesne tlak "a někdo se opaří".

Coze, proc by to nemel delat sam ?

Kdyz vezme PN20, na studenou trubky s modrym prouzkem a na teplou s cervenym a u teple nezapomene na kompenzacni smycky, tak zadna chyba nenastane.

Dnes umi lepit PPR kazdy, jenom instalateri to nemuzou prekousnout, ze uz je spousta lidi k nicemu nepotrebuje :-)

Při rekonstrukci starého rodinného domu jsem taky váhal s cirkulací. Názory byli protichůdné, tak jsem natáhl trubku pro smyčku a nezapojil ji. Po 1/2 roce jsem byl rád že ji mám a zapojil jsem ji. Jenom čerpadlo pro cirkulaci spínají hodiny.