Vhodný průměr vodovodního potrubí
Dobrý den, potřeboval bych poradit s průměrem vodovodních trubek. Chystám se na rekonstrukci vodovodního rozvodu, bude v plastu a nevím, jaký průměr potrubí zvolit, aby byly dostatečně zásobované odběrné místa a zase aby v potrubí nebylo zbytečně moc vody a nemusel jsem pak např. moc odpouštět, než mi potrubím doteče teplá voda z bojleru, který je umístěný ve sklepě, čili nejníž. Jedná se o dvoupodlažní dům, kde každé podlaží tvoří samostatnou bytovou jednotku, bojler je společný pro obě bytové jednotky. Každá bytová jednotka má tyto odběrné místa - Koupelna: sprchový kout, umyvadlo, vana, WC; Kuchyň: dřez, myčka. Jde mi o to, jaký průměr mám použít u stupaček na studenou a na teplou vodu, a jaký průměr pak od stupaček k jednotlivým odběrným místům. Na bojleru je přívod i odvod vody 1/2". Udělat ten rozvod po mechanické stránce mi problém nedělá, vybavený na to jsem a zkušenosti se svařováním plastových trubek mám, ale nevím, jak správně vypočítat ty průměry, tak vám předem děkuji za rady.
Krásná zrcadla do koupelny na Favi.cz (inzerce) (reklama)
Dal jsi jednoduchou otázku,bohužel výklad je tak složitý,že je těžké odpovědět pár slovy ....Použij tohleto: http://www.google.cz/search?q=n%C3%A1vrh+rozvodu+t epl%C3%A9+vody&ie=utf-8&oe=utf-8&aq=t&rls=org.mozi lla:cs:official&client=firefox-a
Páteř rozvodu z PPR 25mm, zbytek PPR 20mm (3/4 coule, a 1/2 coule)
Děkuji za rady a odkazy, postupně to zkusím prostudovat. Chtěl bych se ještě zeptat, zda i stupačka na teplou vodu by měla být těch Milanem uváděných 25mmm, když vstup i výstup z bojleru je 1/2". Bylo by to vlastně u toho bojleru uškrceno, takže logicky mě napadá, že by ten rozvod měl i dál pokračovat jako 1/2". Ale nejsem odborník, proto moje logická úvaha nemusí být správná. Pak by mě ještě zajímal váš názor na cirkulační smyčku - má smysl u takového rozvodu ji u teplé vody dělat, nebo je to zbytečné. Jak moc by vzrostly náklady na vyhřívání teplé vody s použitím smyčky? Bylo by to zanedbatelné a ten luxus mít stále teplou vodu bez odpouštění(vzhledem k tomu, že bojler je ve sklepě)by se vyplatil, nebo by náklady na vyhřívání vody podstatně stouply?
Zajímavé. Obvykle má bojlér 3/4". Ale nevadí. Záleží, kolik máš kolen cestou do nejvyššího bodu, tam se ztrácí nejvíc tlaku, aby ti to tam jen necmrndalo. Jestli máš 3-5 kolen, klidně dělej 1/2".
IMHO se oběh teplé vody v rodinném domku do výše těch asi 9 metrů nevyplatí. Není to jednoduché udělat, , dokonalé izolace...
Pro zřízení cirkulace je třeba vzít v potaz kolik se vypustí studené vody než začne téci teplá.Mít stále teplou vodu není tedy luxus,když se vypustí do kanálu při každém použití jen 2litry vody a udělá se to 5x denně u jednoho kohoutku.Stačí spočítat že je to až 50litrů týdně v kanále.Náklady,jsou zanedbatelné.
Je to bojler Tatramat LOVK 150 a je tam těch 1/2", teda aspoň podle návodu, trubky z bojleru mají vnější průměr zhruba 21mm a je na nich vnější závit. Kolen mám 7 jenom ke stupačce, pak nahoře od stupačky k baterii budou určitě další, takže použít raději rozvod 3/4"? A od stupaček těch 1/2" jak psal Milan?
MZ, (krásné iniciály)
funkčně je jedno, v čem povedete vodu v jakém průměru. 25 mm je hlavně když je více spotřebičů.
Milan Zadrobílek
Určitě 3/4, i tak bude voda kolísat při otevření dalšího odběrného místa.
Obecně se říká že, je u plastu PPR potřeba menší průměr na u pozinku -když tam mám 3/4"pozink a dám plast, stačí 1/2"..
a tak dále...funguje to i prakticky....
U boilerů pro domácnost je v 90% výtok a vtok 1/2"
Děkuji všem za názory a rady, udělám to teda z té 25ky. Ještě jednou všem díky.
Moje doplnění:
k té smyčce: pokud děláš kompletní rekonstrukci, tak při tak velkém baráku to rozhodně udělej.
Kdysi dávno, když jsem stavil podobně velký barák, jsem to taky považoval za zbytečné. Teď při každém odběru nadávám. Nejen, že vyteče spousta vody do odpadu, ale to co zůstane v trubkách jsem přece taky původně musel zehřít, a teď je to zbytečně pro ohřev zdí.
Velikost trubek taky raději větší. (při malých)- pokud se bude někdo v horním patře spchovat, a ty dole pustíš studenou, nahoře poklesne tlak "a někdo se opaří".
Baď,baď.
Tepelné ztráty máte i u cirkulace, naopak větší, protože máte větší teplotní spád v trubce co vede zdí. Musíte si vybrat ... více protopit nebo více vody vytočit. Je to na Vás. .
No kromě průměru tak nezapomeňte na tlak vody. Na každý tlak a teplotu se hodí trošku jiné trubky viz . http://www.georgefischer.cz/produkty/potrubni-syst emy/ppr-trubky. A dobrá rada, nedělejte si to sám... taky se chybička dost trestá.
Coze, proc by to nemel delat sam ?
Kdyz vezme PN20, na studenou trubky s modrym prouzkem a na teplou s cervenym a u teple nezapomene na kompenzacni smycky, tak zadna chyba nenastane.
Dnes umi lepit PPR kazdy, jenom instalateri to nemuzou prekousnout, ze uz je spousta lidi k nicemu nepotrebuje
Každý ví že potrubí PPR se nelepí, ale svařuje !!!!!!!!!!!!
Všichni pochopili, že host myslel lepení svařováním. Vy ne?
Host si také mohl PPR splést s PVC-U.
Tohle je super stránka ... http://fast10.vsb.cz/studijni-materialy/tzb-1/3.ht ml
Při rekonstrukci starého rodinného domu jsem taky váhal s cirkulací. Názory byli protichůdné, tak jsem natáhl trubku pro smyčku a nezapojil ji. Po 1/2 roce jsem byl rád že ji mám a zapojil jsem ji. Jenom čerpadlo pro cirkulaci spínají hodiny.