Problém s doděláním špalet
Čaute,
Tento víkend jsme u holky dělali výměnu oken za plastové. Aby ušetřili, tak demontáž jsem prováděli sami a montáž byla provedena firmou (TWW). Teď jsou okna dodělána ale chybí špalety (ty budeme dělat sami). Okna z venkovní strany celkem pěkně lícují s venkovní omítkou (břizolit) ale zevnitř je to už horší. Na stěnách jsou staré pískové omítky které jsou již X krát přetřeny malbou.
Mezi oknem a starou omítkou vznikla vzdálenost cca 2-3cm (tu vyplňuje pěna), jenže ta jde vidět z interiéru a musí se dodělat špalety. Ty by však byly příliš tlusté. Dávat 2cm omítky na starou pískovou omítku se mi zdá celkem blbost a tady mi nastává ,,problém,,!
Co si myslíte že by bylo nejvýhodnější?
Dolepit na starou omítku polystyren cca 1,5cm tlustý a na něj pak nanést omítku?
Je nutné starou omítku odstranit? (není zase až tak špatná)
PS: Omluvte mou stavařskou mluvu ale jsem již 4 roky mimo školu =D, a náčrt byl udělán jen na rychlo v programu pro strojaře.. později doložím fotku
běžne se používý sádrová omítka až do 4 cm, nebo nalepit EPS (bez odstranění omítky) a natáhnout lepidlem.
Tak to je pro mě nove info.. omítka až do 4cm tloušťky.. Ale i tak ji bude celkem velká spotřeba.. asi by nebylo na škodu se kouknout na nějaký ten polystyren
"to je pro mě nove info" ale to se opravdu používá dlouhou dombu, několik let a daší výhoda je, že se nemusíte vracet a štukovat
Tady je foto.. bude na toto stacit omitka?
Já bych tam dal polystyrén a "perlinkový roh" s hliníkovou hranou, už jen kvůli ochraně hran.
Jestli to dobře chápu a vidím, po osazení oken vznikl proužek pěny(až se to ořízne) viditelný při čelním pohledu. Zkrátka okno má rám menší než to staré.
Co tak to přeštukovat a dát přes to krycí (možná i profilovanou)lištu? Je to jen pohledový nedostatek.
Řešil jsem zapravení oken po kastlových oknech, takže špaleta kolem okna vypadala jak po výbuchu granátu. Na některých místech až 8 cm díry. Okna se lícovala s venkem, kde sedí krásně, ale bohužel venkovní špaleta byla přetažená hodně přes rám, který byl fakt masivní.
Většina "starých" zedníků radila klasicky zaomítat.
Bože proklínal bych sám sebe kdybych dal na jejich rady. Jak bych nutil omítku v tloušťce 6 a víc cm držet nad oknem bez šalování a jak bych ji nahodil abych nezaprasil celé okno opravdu netuším. Možná to je pro pány bohy omítání, ale ne pro obyčejné lidi.
Navíc ty tuny omítky bych vozil a míchal ještě dneska.
Naprosto jednoduchý způsob, který si každý nemehlo udělá svépomoci je nalepení polystyrenu polyuretanovým lepidlem.
Jde v podstatě o montážní pěnu s extrémně nízkou roztažností. Kupovat opravdu pěnu na lepení!! Ne nízkoexpanzní pěnu, která je na tohle pořád expanzní moc V trubičkové variantě na kterou není nutné mít pistol to dělá Soudal.
Pak stačí jen vzít desku vhodně tlustého polystyrenu, uříznout na šířku špalety, nafoukat pěnu na polyš, přiložit i na křivou nenapenetrovanou zeď (šílená výhoda! musí jen být bez prachu) a stačí to lehce přimáčknout a pohlídat si pár minut, jestli to neuteklo.
Po pěti minutách deska drží. Pod parapetem i na stěnách je to v pohodě. U stropu je fakt lepší minutku počkat ať to neuhne nebo to něčím podepřít. Po hodině je lepidlo tvrdé a polyšem nejde hnout. Pak stačí jen perlinkový roh a trochu flexilepidla na kachličky. Tím roh přemáznout a přilepit. Po zatuhnutí lepidla (nejlíp druhý den) přemazat štukem - fajnovou, vymalovat a užívat si nových oken.
Jedno okno mi čistého času zabere tak 2 hodiny a to si s tím ještě opravdu hraju. Materiál - pěna od Soudala 160 korun je tak na 4 větší okna. Záleží jak moc křivý je podklad atd... Polyš je závislý na tloušťce a šířce špalety ale když budu hodně drahej řekl bych na okno 2,5 x 1,5 metru se špaletou 20 cm a v tloušťce 4 cm je to tak max 200, perlinkovej roh 80 kaček a flexi lepidla když hodně za 30 korun a trochu štuku. Do čtyřech stovek na velké okno max a to spíš přeháním. Práci fakt zvládne každej kdo dokáže namíchat flexilepidlo. A o tom že polyš v té špaletě není vůbec špatný není třeba mluvit. Protože když se člověk podívá na to jak je většina oken vypěněných tak, že je mezi rámem a zdí díra tak se pak nemůžou lidi divit, že v těch blbě zapěněných místech je omítka chladnější, kondenzuje na ní voda a rostou jim houbičky On ten polyš v tloušťce pár cm není žádná výhra co se zateplování týče, ale rozhodně je lepší než omítka.
A když si vezmete že celá izolace mezi rámem a ostěním je tvořená čistě pěnou v tloušťce rámu což je dneska tak 8-9 cm a občas ta pěna je z obou stran i centimetřík utopená tak vám vaše nové super izolační trojskla v 30ti komorovém profilu těsní 6-7 cm kdovíjak nafoukané pěny, takže se nenechte rozhodit kecama, že polyš ve špaletě je blbost a že stejně nic neutěsní. Na venkovní špaletě se taky nedá použít o moc silnější než pár cm.
Jednoznačně doporučuji tohle. Snadné a žádné problémy. Pěna, polyš, perlinkový roh, flexilepidlo, fajnová, malba a nohy hore :)
Ano, my jsem si také sami dělali takto okna - polystyren kolem a na něj štuk...
Akorát jsme z neznalosti nepoužili pěnu na lepení, ale klasickou pěnu (ani ne nízkoexp.). Museli jsme to dělat tak, že jsme si připravili polystyreny, umístili na místo, připravili z prken podpůrné lešení a mezi stěnu a polyš jsme foukly pěnu... lešení z prken ten polystyren udržel a pěna lezla ven jen bokem - to jsme pak odřízli...
Kdybychom nepoužívali tu klasickou pěnu, ale lepící, bylo by to rychlejší no...
Tak to musela být morda I ta nízkoexpanzní ještě docela dlouho po nafoukání bobtná.
Lepící pěna po nafoukání už prakticky nezvětšuje objem (aspoň mi se zdálo že vůbec). Nafouká se z trubičky cca 2-3 cm vysoký proužek, který se přitlačením rozplácne a "zateče" do nerovností a pak už se pěna nijak neroztahuje, takže není nutné to nijak zajišťovat a nevylízá to jak hrnečku vař
Jen u toho stropu není špatné to podložit. Pěna je fakt po pěti minutách zatáhlá a už pevně drží, takže se to dá i těch pět minut přidržet.
Záleží jak tlustý a široký se u stropu lepí polystyren. Čím tenčí a lehčí tím míň se musí držet. Ale je dobrý si to pohlídat a srovnat, protože potom už se flexi lepidlem moc vyrovnat nedá.
jj, už víme Lepili jsme většinou 8cm polystyreny... Nahoře kolem 3cm
Dobrý den,
velice se mi líbí rada pana Stratila, mám totiž stejný problém po výměně původních kastlových oken, kde opravdu někde jsou ve špaletě krátery 8-10cm. Jen se chci zeptat, na těchto inkriminovaných místech je použití pouze PU lepidla (bez expanze),nanesené na polysterén, dostatečné? Domnívám se, že takhle můžou vzniknout skryté dutiny a to asi moc dobře není. Díky moc za radu.
Tam kde jsem měl opravdu velké díry mimo rovinu nebo třeba to, že byl barák lepený jak hnízdo vlaštovek ze všeho co se našlo a tak na mě vykoukly třeba duté cihly, jsem foukl pěnu navíc abych to jakoby "zarovnal".
Záleží jak hluboké díry jsou. 2-3 cm si pěna srovná. Není úplně bez expanze - něco malinko nabobtná. Jen je to opravdu minimum proti klasickým pěnám.
Určitě se asi nějaké té dutince nevyhnete. Ale já bych v tom neviděl až takový problém. Dutina vzduchu pořád izoluje líp jak omítka. Alespoň takový je můj názor.
dobej ja mam ten samej problem ale skuste sadrovou venkovní omítku od baumitu MPU a věřte budete spokojen mé icq je 290172359 palec
u nas se rika do 7cm omitka, nad 7cm kantka :)
Jestli ta omítka drží, tak malby oškrábat, stěnu vydrbat rejžákem na mokro a pak znovu zdrsnit špachtlí, nebo škrabákem, nahodit a přeštukovat.
Měli rychlej metr když to měřili. To okno mělo být až ke stěně, pěna má být na místě starého okna ve stěně, pak se to jen začistí. Teď nezbývá než to reklamovat ať to předělají, ale to se jim nebude chtít, tak to nahodit, jde to. Vymlátit zednickým kladívkem hojnost ďolíků a napleskat sádrovou omítkou. Nebo olištovat jak nahoře někdo radí. Měli jste si to objednat i se začistěním, solidní firmy vymění okno a začistí, pak by to udělali pečlivěji aby si nepřidělávali práci. Mě tak zvojtili dveře, kázal jsem je vyndat a udělat pořádně. Sice vydatně brblali, ale nakonec dveře předělali.
Měli jste si to objednat i se začistěním Jenže ono samotné začištění a ůprava všech ruhů a pod věcí vyjde u 10oken na cca. 4000Kč... (jedno okno 380,-) To že jsou okna menší sme si samozřejmně všimli.. jenže ne dostatečně včas..
Oškrábat, penetrace, polystyren na lepidlo, Al roh s perlinkou + lepidlo, štuk.
a kdepak je parotěsná páska, že by řemeslníci nedodržovali ČSN? Asi namluvili že je to zbytečné a drahé?
paraťěsna páska? jedinou pasku kterou tam dávali byla z venku a ne zevnitr.. a to byla tenka cca 1cm siroka paska (samolepici jako tesneni)
a to tam má být vevnitř parotěsná a venku difuzní...
viz: lepi-tesni a mnoha dalších
ale to jdeme mimo téma........
O Tomto sem nikdy neslysel a Nikdy jsem to nikde nevidel.. z venku tam davali tu pasku PĚNA PUR V PÁSCE.. ale zevnitr se dava jen pokud vim tak pena..nevim kde by se tam jeste vlezla nejaka paska.. mozna kdyby si delali upravu spalet sami tk to tam daji ale spalety tm jaksik nebyly zadne
Wlčáku, to že to neznáte, je Vaše chyba. ale viz:
http://www.makroflex.cz/produkty/montazni-video.ph p
třeba a mnoho dalších
Nevím jak vy ale ja na tom videu (cca v pulce) nevidel zadnou folii. jak tam delaji ty okna v panelaku.. faji tam tu pasku co zvetsi objem (to tam dali i u holky) a pak jen zapenili... tot vse.. presne jak oni..
já ji tam vidím už hned na začátku. Na animaci modrá uvnitř a červená venku. Navíc v komentáří o ní mluví...
asi mám jiné video.
pokud to udělali jako na videu tak je to OK, jak utěsnili vnitřní spáru?
ona je jen na zacatku na animaci (obrazku) ve videu.. Je tam cast.. Rekonstrukce oken ve starsim bytovem dome : a pok de poradne podivam na tuto cast Nikde zadna folie neni pouze lepici paska.. a jak slo videt na obrazku ta folie ma byt pod parapetem coz tam neni.. tk je zase jen ta paska.. takze je to zcela bez jakekoliv folie pouze: lepici paska (komprimovana paska) + ployuretanova pena. Nic viic
okna nám dělal známej a když jsem se mu při měření oken zmínil o těch páskách, tak sice řekl, že je na firměmají, ale prý je to zbytečnost a skoro nikdy se to nedělá-jen při novostavbách...takže to máme bez nich...
co se stane když tam jsou/nejsou?
jinak k tomu původnímu dotazu-použili jsme polystyren, který jsme dokonale přizpůsobili ke stěně, přilepili ke stně lepidlem a jelikož stěny byli šikmé, tak jsme škvíry doplnili pu pěnou (samozřejmě se muselo prknama zajistit polystyren, jinak by ho pěna odsunula......pak perlinka atd...
n.u.r.v.
kdyby to bylazbytečnost (ty pásky) tak proč je známej montuje do nových baráku a proč je nařizuje ČSN?
Na druhou stranu, dávat pásku okolo oken za 15Kč metr na starý domek, který nepředěláváte neopravujete a nechcete ho vylepšit opravdu zbytečné.
"co se stane když tam jsou/nejsou" jak u koho a jak kdy. Každopádně bude vnikat vlhkost do pěny, bude se v ní srážet vzdušná vlhkost a přestane tepelně izolovat. koukněte na průběh teplot přes hranu okenního rámu a špalety stěn.
co se stane když tam jsou/nejsou přirovnávám to k pivu, co se (ne)stane když vypije někdo 3 piva?
Jeden je na šrot a druhý neví že má teprve tři.
dopytle...tak to jsme nevěděli...a ve smlouvě je napsáno, že zákazník nevyžaduje montáž dle čsn....
a dodělat se tam asi nedaj?
to záleží v jakém je stavu zapravení oken. Po začištění už těžko, ale nikoliv že nejde.
zevnitř je to komplet rok po zapravení, zvenčí ještě dvě okna nejsou-děláme tam to zateplení polystyrenem...takže tam rok kouká pěna kolem okna
To je paráda. Jak může firma vůbec nabízet služby, aby zákazník nevyžadoval montáž dle ČSN. Normy nejsou pro srandu. Firma tím přímo inzeruje, že to udělá blbě. Příště by firma mohla dát do smlouvy, že zákazníkovi nevadí rozflákaná skla a křivě usazená okna.
mno a to by mě ještě zajímalo, jak to obvykle bývá se zárukou na skla-myslím škrábance...když jsem etl záruku na sklo, tak z toho vlastně vyplívá že mi můžou dodat skla i s 1cm škrábancem....
n.u.r.v.
to snad nemyslíte vážně....
přečtu si to ještě jednou a oskenuju to sem...bylo to tam nějak rozděleno na zóny (to sklo)
Tak trochu se zpožděním, ale přece:
reskla1.png
reskla2.jpg
reskla3.jpg
Pane Cukrár, můžete prosím uvést to číslo ČSN.
JV
Tuším ČSN 73 0540
Je tu spousta zajímavých názorů i když mnohé se pohybují na hraně rozumných argumentů a zkušeností z praxe jiné jdou ještě dál.Pravdou je,že vzhledem ke složení a mechanicko fyzikálním vlastnostem polyuretanových pěn je pro správnou a dlouhodobě izolační schopnost použití pásek nezbytností.Pravdou je,že v praxi se tak nečiní.Jedna z možností dodělání špalet je samozřejmě polystyren,ale dá se i dolepit pás sádrokartonu a dodělat sádrovou omítku práce jde rychle a pokud jste manuálně zručný výsledek je nadprůměrně hezký použití rohů je důležité lépe se pracuje s plastovými velmi dobře se pracuje s materiálem Rigips rimano UNI jsou i levnější materiály,ale zpracování bývá problematické a výsledek nebývá úměrný vynaloženým nákladům.