Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Problém s doděláním špalet

Čaute,
Tento víkend jsme u holky dělali výměnu oken za plastové. Aby ušetřili, tak demontáž jsem prováděli sami a montáž byla provedena firmou (TWW). Teď jsou okna dodělána ale chybí špalety (ty budeme dělat sami). Okna z venkovní strany celkem pěkně lícují s venkovní omítkou (břizolit) ale zevnitř je to už horší. Na stěnách jsou staré pískové omítky které jsou již X krát přetřeny malbou.
Mezi oknem a starou omítkou vznikla vzdálenost cca 2-3cm (tu vyplňuje pěna), jenže ta jde vidět z interiéru a musí se dodělat špalety. Ty by však byly příliš tlusté. Dávat 2cm omítky na starou pískovou omítku se mi zdá celkem blbost a tady mi nastává ,,problém,,!
Co si myslíte že by bylo nejvýhodnější?
Dolepit na starou omítku polystyren cca 1,5cm tlustý a na něj pak nanést omítku?
Je nutné starou omítku odstranit? (není zase až tak špatná)

PS: Omluvte mou stavařskou mluvu ale jsem již 4 roky mimo školu =D, a náčrt byl udělán jen na rychlo v programu pro strojaře.. později doložím fotku

Jsou zobrazeny jen nové odpovědi. Zobrazit všechny
Předmět Autor Datum
běžne se používý sádrová omítka až do 4 cm, nebo nalepit EPS (bez odstranění omítky) a natáhnout lep…
milan.cukrar 08.10.2010 13:27
milan.cukrar
Tak to je pro mě nove info.. omítka až do 4cm tloušťky.. Ale i tak ji bude celkem velká spotřeba.. a…
Wlcak 08.10.2010 13:48
Wlcak
"to je pro mě nove info" ale to se opravdu používá dlouhou dombu, několik let a daší výhoda je, že s…
milan.cukrar 08.10.2010 15:44
milan.cukrar
Řešil jsem zapravení oken po kastlových oknech, takže špaleta kolem okna vypadala jak po výbuchu gra…
Pavel Stratil 15.07.2013 13:51
Pavel Stratil
Dobrý den, velice se mi líbí rada pana Stratila, mám totiž stejný problém po výměně původních kastlo…
Petr U. 19.07.2013 10:01
Petr U.
dobej ja mam ten samej problem ale skuste sadrovou venkovní omítku od baumitu MPU a věřte budete spo… poslední
palec 18.12.2013 22:38
palec

Řešil jsem zapravení oken po kastlových oknech, takže špaleta kolem okna vypadala jak po výbuchu granátu. Na některých místech až 8 cm díry. Okna se lícovala s venkem, kde sedí krásně, ale bohužel venkovní špaleta byla přetažená hodně přes rám, který byl fakt masivní.
Většina "starých" zedníků radila klasicky zaomítat.
Bože proklínal bych sám sebe kdybych dal na jejich rady. Jak bych nutil omítku v tloušťce 6 a víc cm držet nad oknem bez šalování a jak bych ji nahodil abych nezaprasil celé okno opravdu netuším. Možná to je pro pány bohy omítání, ale ne pro obyčejné lidi.
Navíc ty tuny omítky bych vozil a míchal ještě dneska.

Naprosto jednoduchý způsob, který si každý nemehlo udělá svépomoci je nalepení polystyrenu polyuretanovým lepidlem.
Jde v podstatě o montážní pěnu s extrémně nízkou roztažností. Kupovat opravdu pěnu na lepení!! Ne nízkoexpanzní pěnu, která je na tohle pořád expanzní moc :-) V trubičkové variantě na kterou není nutné mít pistol to dělá Soudal.
Pak stačí jen vzít desku vhodně tlustého polystyrenu, uříznout na šířku špalety, nafoukat pěnu na polyš, přiložit i na křivou nenapenetrovanou zeď (šílená výhoda! musí jen být bez prachu) a stačí to lehce přimáčknout a pohlídat si pár minut, jestli to neuteklo.
Po pěti minutách deska drží. Pod parapetem i na stěnách je to v pohodě. U stropu je fakt lepší minutku počkat ať to neuhne nebo to něčím podepřít. Po hodině je lepidlo tvrdé a polyšem nejde hnout. Pak stačí jen perlinkový roh a trochu flexilepidla na kachličky. Tím roh přemáznout a přilepit. Po zatuhnutí lepidla (nejlíp druhý den) přemazat štukem - fajnovou, vymalovat a užívat si nových oken.

Jedno okno mi čistého času zabere tak 2 hodiny a to si s tím ještě opravdu hraju. Materiál - pěna od Soudala 160 korun je tak na 4 větší okna. Záleží jak moc křivý je podklad atd... Polyš je závislý na tloušťce a šířce špalety ale když budu hodně drahej řekl bych na okno 2,5 x 1,5 metru se špaletou 20 cm a v tloušťce 4 cm je to tak max 200, perlinkovej roh 80 kaček a flexi lepidla když hodně za 30 korun a trochu štuku. Do čtyřech stovek na velké okno max a to spíš přeháním. Práci fakt zvládne každej kdo dokáže namíchat flexilepidlo. A o tom že polyš v té špaletě není vůbec špatný není třeba mluvit. Protože když se člověk podívá na to jak je většina oken vypěněných tak, že je mezi rámem a zdí díra tak se pak nemůžou lidi divit, že v těch blbě zapěněných místech je omítka chladnější, kondenzuje na ní voda a rostou jim houbičky :-) On ten polyš v tloušťce pár cm není žádná výhra co se zateplování týče, ale rozhodně je lepší než omítka.
A když si vezmete že celá izolace mezi rámem a ostěním je tvořená čistě pěnou v tloušťce rámu což je dneska tak 8-9 cm a občas ta pěna je z obou stran i centimetřík utopená tak vám vaše nové super izolační trojskla v 30ti komorovém profilu těsní 6-7 cm kdovíjak nafoukané pěny, takže se nenechte rozhodit kecama, že polyš ve špaletě je blbost a že stejně nic neutěsní. Na venkovní špaletě se taky nedá použít o moc silnější než pár cm.

Jednoznačně doporučuji tohle. Snadné a žádné problémy. Pěna, polyš, perlinkový roh, flexilepidlo, fajnová, malba a nohy hore :)

Dobrý den,
velice se mi líbí rada pana Stratila, mám totiž stejný problém po výměně původních kastlových oken, kde opravdu někde jsou ve špaletě krátery 8-10cm. Jen se chci zeptat, na těchto inkriminovaných místech je použití pouze PU lepidla (bez expanze),nanesené na polysterén, dostatečné? Domnívám se, že takhle můžou vzniknout skryté dutiny a to asi moc dobře není. Díky moc za radu.

Zpět do poradny Odpovědět na původní otázku Nahoru