Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Tatramat 246

Starobylá pračka Tatramat 246 serie
Po několika otačkách náhle chcípnul motor. Nevíte někdo jak jsou zapojena vinutí
včetně kondenzátorů? Žádný zápach spáleniny ani blesky. Také to zjevně není
problém programátoru. Díky za podnětné názory a rady s vyjímkou těch obvyklých,
abych si koupil novou pračku, tak jsem otazku nepoložil.

Neupadl někde drát? Jak je to přesně zapojeno bych se musel do té pračky podívat. Vím jen, že to mělo ten motor zavedený celý do programátoru, protože při normálním provozu byl asi 4pólový a při odstřeďování se přepojil na 48mi pólový (nebo tak nějak). Nemají to na svědomí různé hladinové spínače? Jestli si to myslí, že tam není voda nebo naopak je moc vody, tak to motorem nechce točit. Ty hladinové blbince mají hadičku, která se může ucpat. Jestli se to jen zastavilo, bez hromového smradu kolem, tak by to asi v motoru nebylo. Mohl se však nějaký drát od vinutí uklepat. Co tě vede k jistotě, že to není v programátoru?

Myslel jsem jestli neodešel rozběhový kond

To samozřejmě mohl. Ale obvykle neodejde naráz. Zkus ho vyměnit, měřákem nezjistíš jeho průrazy při vysokém napětí (na indukční zátěži vznikají až kilovoltové špičky). Odstřeďuje to? Na odstředění je motor přepojen na podstatně více pólů.

RE: Co tě vede k jistotě, že to není v programátoru?

Programátor má poněkud ohmatané lamely a tak se toto muzeum obsluhuje ručním přepínáním. Tento používaný systém ji k životu neprobudil. Pračku používám víceméně jako pracovní - proto mě to zajímá.

Děkuji všem, kteří mi kondolovali formou snahy pomoci. Díky za schema - snad z toho něco odvodím. Zjistil jsem, že sem neuvedl přesně -> šlo o Tatramat 245, ale předpokládám, že ta zapojení budou podobná. Zkoumal jsem, ale v tom vraku, který se podobá španělské galéře ležící někde 500let na dně moře to nemám lehké. No, ale řekněte, kdo by nechtěl oživit Frankesteina - to je výzva.

Starobylá Tatramat 24x mali 2 nezávislé vinutia, + 2 rozbehové kondenzátory. Ak sa nejde motor ani v jednom režime chyba je niekde úplne inde. Schema je značne primitívne a celá "inteligence" pračky sú vačky ktorými otáča synchronny motorček cez prevody zo silomu + el.magnetickú spojku. Aj o zmenu smeru otáčania motora sa staral "programator" a tam tipujem príčinu umrtvenia. 25 rokov a miliony zopnutí niektorý kontakt unavilo a odišiel na večný odpočinok.

Ta pračka má programátor v takovém stavu, že jsem jej posunul vždy ručně. Nejdřív neodstřeďovala, ale kupodivu prala. Motorek programátoru sice jede, ale posun je ledabylý. To mě nebolí. Vnímám to vícemeně jako souboj ducha s hmotou. No, pokud nějakého ducha tedy mám a není to zrovna v kalhotách. Díky za všechny názory.

Na motoru je velký bílý konektor. Na této stránce jsou uvedeny obrázky, na kterých zapojení konektorů je. K vinutí se připojuje kond C = 10MF/400V paralelně jako rozběhový. Při ždímání má 2700ot/min a je zapojen jako dvoupólový. Pro praní je motor zapojen jako 12ti pólový s otáčkami 450ot/min.

Rozebral jsem pračku Tatramat 241 a využil jsem motor. Pro všechny doktory Frankenstainy oživující mrtvoly udávám tato data (motor je zjevně stejný pro celou sérii Tatramat 24X):

MEZ Mohelnice 220V 50Hz
Štítkové údaje:

Typ DPC 112-2/12M (Pozn.:Přepínání 2 na 12pólů)

Pól A ot/min Vst

Motor s přepíná: jedna pólová dvojice = ždímání
šest pólových dvojic = praní

Kondenzátory rozběhové: C1 = 10MF/400V, C2 = 8MF/400V

Schémata zapojení se mohou mírně lišit, ale součástky jsou zhruba stejné. Motor je, podle mého odhadu, u celé série stejně zapojený.

Programátor stačí vyčistit a namazat. Taky se mi nechtěl otáčet,tak jsem ho opatrně rozebral,vyčistil jsem všechny kontakty,jeden byl upálenej,tak jsem místo něho vrazil kus plechu a pračka jede jak nová. Jenom je pořeba si na něm označit jak je poskládanej a zapojenej,abys ho dal zase dohromady.

Děda má TATRAMAT 352, marně jsme rozebírali. Taky po chvíli praní přestala pracovat před ždímáním, topení jde, voda se správně napouští, ale už ani prát se jí nechce. Motor nesmrdí. Kondíky se proražené nezdají. Na bílí a šedivý drát motoru jde 230V (jinak nic), když se otočí programátorem, ale jak jsem koukal napětí má být ještě na jednom vodiči. A bohužel nemohu sehnat ani návod zapojení, abychom zkusili motor na přímo. Je možné že programátor má dost, když před časem odešlo čerpadlo, zčernalo pár kontaktů... Jinak nahoře na desce je cosi hnědého, co má 3 vstupní kontaky a myslím, že jen dva výstupní a dva symboly něco jako tlumivka a cosi jako přepínač? Je to dvojitá tlumivka, či co? A jak zjistím, zda není KO a jaké má parametry, pokud je jen rušící pujde to i bez ní, ne??? A to schéma zapojení, nevyhrabal by někdo prosím?? či kde se dneska dají ještě sehnat nějaké díly, progr. mi dal kolega nejspíš z 354ky?? Ale je řešený trochu jinak, nevíte zda to na něj půjde přepojit? Díky, Miloš...

Dobrý den,
omlouvám se, že můj dotaz je poněkud mimo téma diskuze, ale zdědili jsme spolu s bytem po babičce i pračku Tatramat 352 a jelikož je funkční, tak bych ji chtěla zkusit používat než pořídíme novou. Jenže k ní nemáme žádný návod. Záhadou jsou mi především dvě tlačítka - jedno s označením bio a druhé s obrázkem listu. Popisy jednotlivých programů jsou celkem jasné. Jen mi chybí informace, který program pere na kolik stupňů. A ještě nevím, co znamená "plákanie". Za vyřešení těchto nejasností nebo dokonce za sken návodu bych byla velmi vděčná.
Díky, Bára Č.

Tlačítko BIO bylo na speciální prášky BIOMat a podobně. To čvachtalo hrozně dlouho, tuším přes 5 hodin. Tlačítko funguje však velice primitivně, propojí program A+B s dalším. Též se použije na točení jiná vačka, takže to plácá méně s prádlem. List není list ale klubko (přadeno, otep) vlny. Naopak to s prádlem točí více, mělo to sloužit na praní vlněných věcí, doporučuji to u dnešních prášků mít zmačké furt, bude to lépe pohazovat s obsahem a líp pronikne Vizír dovnitř vláken.

Tlačítko s listom slúži ako obmedzovač teploty(6O°)
Takže ked perieme na Á-čku resp na B-éčku a nechceme prať na 90° tak zatlačíme tlačítko list.
Na práčke je napisane pri ktorých programoch sa može tlačidlo použiť.
Na tejto práčke nieje plačidlo vlna iba BIO a LIST (60°)- farebné

Dobrý den Ta pračka má 2 vynutí 1 slouží pro nižší otáčky a to druhé pro vyžší.závadu může způsobit monoho věcí ale ve většině případů to dělá dveřní spínač který slouží k zabezpečení chodu motoru při otevřených dvířkách ( bývá zanesen bordelem).
Postupoval bych takto: po odpojení svorkovnice z motoru bych hledal přívodní fázi na motor většinou červený drát,pokud je zde 230v tak j vada motoru,dále bych zjistil jestli programátor normálně běží či pouze stojí v jednom místě,pokud stojí tak bych provedl kontrolu termostatů a tělesa protože i toto může způsobit že pračka "čeká až se nahřeje voda" pokud to není ani toto tak máte s největší pravděpodobností vadnej programátor (upálenej některej kontakt)to je 80% závad těchto praček.Jinak Pračka je to velice kvalitní sám provádím cca 40 oprav těchto praček do roka.Sehnat takový programátor není zas takový problém

Dobrý den!

Potřeboval bych krapet poradit?
Moje teta má tatramatku mini 246 na které už od roku 1992 spokojeně prala.
Bohužel už je v letech a dostala mozkovou příhodu.
Teď už je v pořádku,ale nějak se ji z hlavy vytratilo jak se tatramatka ovládá.
Nemohl by jste mi nějak stručně popsat naco jsou 4 knoflíky vlevo a hlavně co znamenají ty písmenka kolem hlavního kolečka?
Teta by vám byla hodně povděčná!
Říkala že pokud si nevzpomene,tak že si koupí novou,ale já ji od toho odrazuju,jelikož stará poctivá pračka je stará poctivá pračka,kór když té Tatramatce nic nechybí a prý funguje bezvadně.

Když tak mi napište na radkill@seznam.cz,doufám že udělám brzy tetě radost :-)

Přeju hezký den