Jsou zobrazeny jen nové odpovědi. Zobrazit všechny
Předmět Autor Datum
Dobrý den,před dvanácti lety jsem řešil podobný problém,nátěr pozinkovaného plechu-stěna voliéry na…
Lubomír 11.05.2012 09:52
Lubomír
Mnoho let používám pouze luxol- bez problému.
kocoour 11.05.2012 21:18
kocoour
Souhlasím, luxol v několika vrstvách vydržel na plechu na jižní straně 20let
Tomáš13 02.04.2018 19:46
Tomáš13
Luxol na plech okapové stříšky plotu ,který jsem vyzdil z pálených plotovek,používám již 35 let.Inte…
Fanoušek 27.08.2019 20:58
Fanoušek
Bohužel, moje zkušenost s Luxolem je jiná a ukázalo se, že co dříve bývalo pravdou, dnes již neplatí… poslední
Natěrač 31.08.2020 11:45
Natěrač

Dobrý den,před dvanácti lety jsem řešil podobný problém,nátěr pozinkovaného plechu-stěna voliéry na hranici se sousedem-špatný přístup dalšího nátěru.Zakoupil jsem reaktivní základní barvu a pak vrchní vodou ředitelnou,název nepamatuji.Plech jsem mírně zdrsnil vibrační bruskou a odmastil ředidlem.Nátěr je kvaliní dodnes,natíráno při teplotě do 20 stupňů a stín.Dříve jsem použil jejich barvu vodou ředitelnou na starší pozinkované pletivo,když jsem to natíral,tak to pěnilo ,říkal jsem si,že to nebude k ničemu,drží dodnes a to je tomu nějakých patnáct let.Zakoupeno zde,mám to asi patnáct kilometrů. www.biopol.cz

Luxol na plech okapové stříšky plotu ,který jsem vyzdil z pálených plotovek,používám již 35 let.Interval nátěru je cca 6-8 let.Plech je stále jako nový.Jsem si však vědom toho ,že na dnešní mikro
vrstvy pozinku,který vám zrezne do roku a do dne, se tento nátěr rozhodně nehodí,a je tedy pořídit kvalitativně vyšší řadu nátěrových hmot.

Bohužel, moje zkušenost s Luxolem je jiná a ukázalo se, že co dříve bývalo pravdou, dnes již neplatí.
Před 7 lety jsem natíral klempířské prvky (žlaby, úžlabí, okapy, svody, nároží, oplechování) střechy rodinného domu. Při výběru barvy jsem dal na rady svého otce, který tvrdil, že se Luxol ve třech vrstvách na pozinku neloupe a vydrží mnoho let. Podklad jsem důkladně připravil - stará barva šla kompletně pryč až na čistý plech. Ten jsem následně omyl jarovou vodou a po oschnutí, podle rad otce, 3x natřel. Avšak nátěr byl prováděný zrovna v době, kdy výrobce Luxolu měnil recepturu z původní "vodové" na "krémovou." A tak se stalo, že severní strana střechy, kde jsem s nátěrem začínal, byla natřena ještě "starým" Luxolem, zatímco na ostatní části již byl aplikován ten nový s krémovou recepturou.
Nyní, po 7 letech, vidím, že "vylepšená" receptura Luxolu se již na pozink nehodí. Severní strana střechy, natíraná "starým" Luxolem, stále drží, zatímco na ostatních stranách je na některých částech klempířských prvků již barva oloupaná. Nejvíce je to pozorovatelné na okapech a plechových nárožích střechy, tam jsou již viditelné velké části plechu. :( Oproti tomu na vnějších stranách žlabů a na svodech Luxol stále drží. Vnitřní část žlabů je oloupaná jen místy, ale je jen otázkou času, kdy barva "sleze" více.
Odlupující se části nátěru vylepšeného Luxolu byly na okapech pozorovatelné již před 4 lety, avšak ještě v přijatelné míře. Přesto mi to nedalo a při nátěru plechové stříšky i přilehlého žlabu v roce 2017 jsem změnil barvu. Po přečtení několika internetových diskuzí se ukázalo, že nejvhodnější barvou by mohl být Eternal mat akrylátový. Stříšku jsem, stejně jako před lety klempířské prvky, zbavil veškeré staré barvy a omyl saponátem, tentokrát Eternal odmašťovačem, poté střechu důkladně opláchl a po oschnutí natřel třemi vrstvami nově vybrané barvy.
Nyní, po třech letech, zatím nejsou patrné žádné náznaky odlupující se barvy jak na stříšce, tak na žádné straně žlabu. Zdá se, že Eternal byl tehdy dobrou volbou - alespoň v porovnání s Luxolem :) Věřím však, že nátěr vydrží mnohem déle než 3 roky a proto ho z mé strany na pozinkovaný plech doporučuji. Důležité však je, stejně jako u ostatních barev, nepodcenit přípravu podkladu a držet se návodu k použití.

Zpět do poradny Odpovědět na původní otázku Nahoru