Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailemVyřešeno Jaké akumulátory a nabíječku?

Ahoj! Chtěl bych si pořídit pár akumulátorů (AA/AAA) a nabíječku. AA strkám do GPS a do foťáku, AAA do čelovky. Jsou mezi akumulátory a nabíječkami nějaké podstatné kvalitativní rozdíly, nebo je to všechno zhruba totéž? Jaké nejvyšší kapacity se tak dají sehnat? (Viděl jsem AA/2,7Ah, AAA/1Ah; bývá víc?) Když nabíječka akumulátory nabíjí za dvě hodiny, je to stejně kvalitně a šetrně jako při delším nabíjení? Máte oblíbenou značku aku, oblíbenou nabíječku?

Když nabíječka akumulátory nabíjí za dvě hodiny, je to stejně kvalitně a šetrně jako při delším nabíjení?

Není.

Máte oblíbenou značku aku, oblíbenou nabíječku?

Hodně jsem si oblíbil články Sanyo Eneloop. Mají výrazně omezené samovybíjení a kapacitu taky slušnou. Články obdobných parametrů dělají i další výrobci, já si pamatuju jen to Sanyo.
Mezi nabíječkami jsou samozřejmě velké rozdíly. Nabíječka za 100,- a nabíječka za 1000,- prostě budou nesrovnatelné. Rychlonabíjení člověk čas od času potřebuje, ale pokud je to možné, je nejlépe nabíjet články třeba přes noc, proudem 1/10 z kapacity po dobu cca 12h. To je nejšetrnější. Sice se ten akumulátor dá nabít i za desetinu toho času, ale drasticky se zmenšuje počet nabíjecích cyklů.
Proto bych vybíral především nabíječku, která umí jak rychlé, tak pomalé nabíjení, umí nastavit nabíjecí proud a umí nabíjet články po jednom. Detekce nabitého stavu tě nemusí moc zajímat, jak to nabíječka dělá. Poměrně populární jsou s detekcí delta U (napětí právě nabitého článku maličko poklesne, což nabíječka dokáže vyhodnotit). Další features (možnost napájení v autě, skladnost atd.) již záleží na vůli každého soudruha.

Já doporučím GP, jsou to také kvalitní akumulátory a nabíječky, z toho sortimentu odkazuji na řadu RECYKO, což jsou takové nabíjecí alkalické baterie. Při koupi jsou již nabity, mají pokles energie asi 10% za rok. Takže, pokud nefotíš stylem, nabiješ a fotíš až se vybijí, ale stylem 10 fotek a šup do stolku, určo super volba. Klasika by byla už dávno na nule a poškozena.

Co máš za čelovku? Asi záleží na tom, k čemu ji člověk potřebuje. Já jsem teď na léto měl Tikka 2 od Petzla a byl jsem s ní spokojený přesně do chvíle, kdy baterky dodávané s čelovkou (Duracel!) odsloužily prvních pár hodin; pak totiž znatelně klesla intenzita světla. Na krátkou vzdálenost – třeba do stanu – to ještě bohatě stačilo, ale do lesa už nic moc. Nelíbí se mi představa, že bych si z každých baterek užil jen prvních pár hodin a zbytek odchodil po tmě. Tak jsem zkusil Quad od Princeton Tec, který má nějakou elektronickou regulaci a tvrdí, že alespoň nějakou dobu udrží konstantní světelný výkon. Čekám, že v něm mi baterky rok nevydrží.