Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Pánev

Mám těžkou litinovou pánev a zvenku je napečený humus který nejde normálně umýt.Zkoušel jsem to oškrabat ale mám strach abych ji nezničil.Může mi někdo poradit?Je to taková pěkná pánev s tím modrým smaltem a novou neseženu.Dík.

Správný kuchař je za ten humus rád. Odstranit lze mechanicky, škrábáním, bruskou, drátěným kartáčem do vrtačky nebo rozbrusky (do rozbrusky takový velmi tvrdý). Pak je však pánev na vyhození, bude se vše připalovat, lepit a pálit. Patina je cenná a nechává se tam. Je-li jí však přespříliš, pokusit se jí kousek odbrousit ale převážnou část nechat.

Nalož jí na několik dnů do vody se sodou, míněna je krystalová (někdo říká křišťálová) soda, nikoli bicarbona.
Ono to trochu změkne půjde trochu oškrabat. Postup opakovat.
Je to trochu méně žíravý způsob nežli louh.