Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Zchlazení kovu

Zdravím.Chtěl bych se zeptat při jaké teplotě se zchladí kov na tolik,že se při klepnutí do něj rozpadne na malé kousíčky?

Jistota bude zřejmě až mínus 273 stupňů celsia.
Viz: Absolutn%C3%AD_nula
Pokud je potřeba jen něco ulomit, tak údajně stačí pouze důkladné zchlazení tekutým dusíkem. Tím myslím, že zchladit kov v domácích podmínkách tak aby se rozpadl jak terminátor T1000 bude asi nemožné. Chlazení dusíkem údajně používají nekalé živly při odstraňování mechanického zabezpečení vozidel.

To se mi zdá jako blbost, určité látky se při velkém zchlazení chovají jako supravodiče, jak je to s jejich křehkostí nevím. Když dáš kytku do tekutého dusíku a vytáhneš, tak je křehká jako sklo. Ale na druhou stranu - s banánem to nejde (kvůli zpevňovacím vláknům uvnitř - naopak jde ten banán použít jako kladivo :-)). Látka se při zchlazení akorát nepatrně zmenší, ale vnitřní struktura IMHO zůstává neměnná. Jestli to máš blízko do chemopetrolu, tak tam by měli vyrábět tekutej dusík.

Lepší než sprej je vzít obyčejnou termosku a zajít si někam kde čepují dusík. Třeba Linde v Brně. Vzhledem k tomu že 1l byl cca za nějakých 10 kč (nevím přesně ale před dokud jsem dusík ještě potřeboval tak se tak nějak pohyboval) tak je to přece jen trošku levnější a teplota je trošku nižší.

Milí Karle..děkuji ti za odkaz,ale už asi po stopadesáté ti sděluji,že anglicky neumím a dát to do překladače je sice možný,ale dost z toho pak lezou věty dosti nesrozumitelné a technická angličtina je dosti problematická i pro velmi dobrého angličtináře.Tímto tedy už nedávej odkazy na anglické stránky a zkus se tedy pochlapit a dát to sem v češtině.Příště by jsi to mohl sem třeba dát v arabštině kterou tady jistě ovládá taky valná většina tazatelů.:-):-)

Dělal jsem to a je to celkem jedno, kolik. Seženeš 30% peroxid vodíku (H2O2) a jodid draselný (KI). Mě se osvědčilo toto:
1. Do nádobky dáš mýdlo a asi 4x tolik peroxidu + potravinářské barvivo dle libosti. Dobře to promícháš
2. Potom si vedle připravíš nasycený roztok (víc látky se ve vodě už rozpustit nemůže) jodidu draselného o přibližně stejném objemu jako to mýdlo s peroxidem a přiliješ to tam
3. Kocháš se výsledkem. Bacha, je to dost prudká reakce - vylítává to vysoko do vzduchu a musíš to nechat zchladit - je to exotermní reakce
4. Hodně dlouho to uklízíš :-). Nedělej to nad kobercem / drahou koženou sedačkou. Pokud možno venku :-).
5. Zkus si s tím barvivem pohrát - na stěny nádoby nalij po bocích různé barvy - výsledný sloupec pak bude mít po stranách pruhy.
6. Neručím za to, že tě to zabije ;-). Zkus to nejdřív s malým objemem v řádu mililitrů, pak přidávej.

Jinak tahle angličtina je velice jednoduchá, přečíst Shakespeara v originále je větší oříšek ;-).

Ještě bych rád aby se tu nemasíroval někdo jako jsi ty pane rádoby chytrej...do překladače jsem to ani nezkoušel dát,takže tvoje debilní poznámka o měm mdlém duchu je zcela mimo mísu.A s tím,že googl dokáže přeložit i arabštinu...to jsi asi objevil ameriku ne?

Já,ale neprotestuji proti tomu,že to nejde,ale proti tomu,že to děláš s oblibou a hlavně zbytečně když víš,že nejsem jediný kdo ti to už napsal.Tobě to problém nedělá,ale většině jo a tak si myslím,že pokud jsi byl dost chytrý se anglicky naučit,tak jsi nejspíše i dost chytrý na to aby si pochopil,že dát odkaz v češtině je víc ku prospěchu věci než si tady potom obhajovat,že odkaz v angličtině je vlastně taky fajn.