Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Zchlazení kovu

Zdravím.Chtěl bych se zeptat při jaké teplotě se zchladí kov na tolik,že se při klepnutí do něj rozpadne na malé kousíčky?

Milí Karle..děkuji ti za odkaz,ale už asi po stopadesáté ti sděluji,že anglicky neumím a dát to do překladače je sice možný,ale dost z toho pak lezou věty dosti nesrozumitelné a technická angličtina je dosti problematická i pro velmi dobrého angličtináře.Tímto tedy už nedávej odkazy na anglické stránky a zkus se tedy pochlapit a dát to sem v češtině.Příště by jsi to mohl sem třeba dát v arabštině kterou tady jistě ovládá taky valná většina tazatelů.:-):-)

Dělal jsem to a je to celkem jedno, kolik. Seženeš 30% peroxid vodíku (H2O2) a jodid draselný (KI). Mě se osvědčilo toto:
1. Do nádobky dáš mýdlo a asi 4x tolik peroxidu + potravinářské barvivo dle libosti. Dobře to promícháš
2. Potom si vedle připravíš nasycený roztok (víc látky se ve vodě už rozpustit nemůže) jodidu draselného o přibližně stejném objemu jako to mýdlo s peroxidem a přiliješ to tam
3. Kocháš se výsledkem. Bacha, je to dost prudká reakce - vylítává to vysoko do vzduchu a musíš to nechat zchladit - je to exotermní reakce
4. Hodně dlouho to uklízíš :-). Nedělej to nad kobercem / drahou koženou sedačkou. Pokud možno venku :-).
5. Zkus si s tím barvivem pohrát - na stěny nádoby nalij po bocích různé barvy - výsledný sloupec pak bude mít po stranách pruhy.
6. Neručím za to, že tě to zabije ;-). Zkus to nejdřív s malým objemem v řádu mililitrů, pak přidávej.

Jinak tahle angličtina je velice jednoduchá, přečíst Shakespeara v originále je větší oříšek ;-).