Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Zčernání bubnu v pračcce

Mám velkou prosbu o radu. Včera jsem zakoupil v drogerii přípravek na odstranění vodního kamene do praček,varných konvicích atd,balení obsahovalo 5 sáčků(nějaká kyselina), která se měla vysypat do bubnu pračky a nechat proběhnout prací cyklus při 4O stupních.Vše jsem provedl dle návodu a po ukončení procesu jsem otevřel pračku a povrch bubnu,je zešedlý až zčernalý a na dotek zanechává černou barvu na ruce.Není to jen takový ten maz z vodního kamene a pracího prášku,ale jako by buben nějak zoxidoval a nejde to dostat pryč.Pračka je vrchem plněna značka Candy 3 roky stará a buben je nerezový.Ale ted se teda vůbec neleskne a je ještě horší než před vyčištěním.Ted mám jen obavy aby se s pračkou něco nestalo,nebo neobarvilo prádlo.Nemá s tímto prosím někdo zkušenost a poradil jak opět vrátit lesk bubnu?Děkuji

Naprosto netuším čím by to mohlo být ( i když vlastně tuším, ale to je jedno) nicméně tipuju, že vám tu nikdo neporadí, dokud neprozradíte název toho přípravku a co to vlastně obsahuje. Pak se dá spekulovat proč co vzniklo a jak to odstranit.

Když vyloučím možnost, že si tazatel dělá prču, nebo tam omylem nasypal třeba barvu na textil:-), tak mne napadá jedna věc. Jednou jsem pokusničil s výrobou elektrolyzéru slané vody. Titanové elektrody jsem nesehnal, tak jsem použil nerez. Dost mě překvapilo, jak rychle elektrody zčernaly a z vody se stal černej sajrajt. Nebylo by možné, že je proražené top. těleso, proud jde do vody a přes buben do kostry? A ten černý povlak produktem elektrolýzy, v součinnosti s kyselinou?

Nikdy ale naozaj nikdy by som žiadnu chemiu na čistenie kameňa nepoužil. Však ten vodný kameň vytvára doplnkové tesnenie. Mám prastarú práčku Tatramat v pivnici na veci ktoré pre stupeň znečistenia manželka do práčky nedá /montérky od oleja, pílín/, má hádam 25 rokov, funkčná, nikdy nečistená. Som si istý, že použitím prípravku na odstránenie kameňa by sa pravdepodobne okamžite skončil jej život.

Podle mýho názoru nešlo o buben z antikorovýho plechu,ale z nějakého levného základu,který byl následně nějakým způsobem potažen antikorozní vrstvou (vůbec bych se nedivil, še šlo o nějakou antikoro barvu, ve který se ty bubny namáčej). Pak se neni co divit, že se to z toho základu odloupalo (popř. se rozpustilo).Podobný problém jsem měl u odtoku z umyvadla. Po použití čističe na odpady byl dřez v kuchyni v pohodě,ale výpusť u dřezu v koupelně zčernala. Jediný rozdíl byl v tom, že výpust umyvadla v koupelně byla plastová, potažená nějakým lesklým "sajrajtem".

Každý přípravek, který je určen k odstranění nějaké úsady v sobě obsahuje doplňovadlo t.zv. inhibitor, který ošetřuje základový materiál před poškozením, čili rozpustí se usazenina, ale základ zůstane ušetřen. Myslím si jestli přípravek neobsahuje nějakou sodnou látku, která po sobě zanechává černou stopu.

Zčernání "nerezu" způsobuje kyselina chlorovodíková, nebo její příbuzný ekvivalenty. Výsledek je sice zbavení se vodního kamene, za tuto cenu. Jak tomu předejít - odstraňovat jinačím prostředkem, co už padlo a nebo i při kopi si koupit kvalitní výrobek.
Ovšem i třeba Whorlpool má tato šmečkový bubny u praček, proto při koupi vždy vyhírat s magnetkou v kapse. Je zvlášní že v rychlovarce za 200 od noname výrobce je použit špičkový nerez a na konvici od renomovanýho výrobce za 900 je použit tento šmečkový "nerez".

Tento přípravek obsahuje dosti nebezpečnou chemikálii,kyselinu amidosírovou.Protože nerezové plechy mohou obsahovat řadu legovacích přísad(Cr,Ni,Mo,Ti,a další)některá z nich může vytvářet sirné sloučeniny a zčernání na povrchu.Na stabilizaci povrchu bych doporučil nějaký alkalický přípravek,třeba sodu,nebo čpavek,a tím zastavit leptání do hloubky.
JABRAKA

Pro Jabraka:
Jen tak mimochodem kyselina amidosulfonová patří do skupiny silně účinkující takřka na bázi sírovky, ovšem patří do skupiny karcinogenní, proto se nedoporučuje k širšímu využití. V žádném případě však nedochází k zčernání nerezu nebo jakékoliv jeho sloučeniny s prvky, které udáváte. Vím o čem píši, protože jsem s ní velice dlouho pracoval a ještě současně ji používám k vyčištění varné konvice a p., neboť vím co mám dále provést. Když dáte do konvice, která právě uvařila min. půl litru vody lžičku této kyseliny /vypadá jako jedlá sůl/tak reaguje velmi prudce a během chvíle je konvice vyčištěna a nerez uvnitř je jak nový.
Zčernání nerezu způsobují sulfáty ze sodných bází jak jsem psal již výše.

Corve:
Udávám pouze fakta.Že tento přípravek způsobuje zčernání,je nabíledni,vyplývá to z dotazu.Že je to reakce na sirné sloučeniny,v tom se nakonec shodneme.A že obsahují nerezové plechy udané legovací přísady,je také jen faktum.Proto uvádím možné opatření.
JABRAKA

Podle obrázků co jsem si prohlédl bych usuzoval, že přípravek obsahoval fosforečnou kyselinu a nějaké dodatky, (načervenalá barva) osobně bych vyzkoušel použití sava, ale pouze na otevřených dvířkách zda-li se to ztratí a teprve potom jestli se pokus zdaří použít náplň a nechat točit bez ohřevu.
POZOR, uvolňuje se chlor, který je jako bělící faktor a je zdraví nebezpečný vše potom řádně vyvětrat a propláchnout. Nikoho k tomu nepouštět!!!

Corve neblbni, SAVO je chlórnan - keď ho použiješ na nerez a necháš ho tam pôsobiť dlhšie, skoroduje. Znie to neuveriteľne, ale nerez po dlhšom pôsobení chlórnanu skoroduje, a to by Bola už úplná katastrofa.
Skôr by som odporučil roztok dietanolamínu, alebo podobnej alkálie, ale obávam sa, že ani to už nepomôže a povrch je nenávratne poškodený kyselinou amidosulfónovou.

Já právě včera zkusila úplně stejný přípravek a když jsem otebřela pračku po čištění,měla jsem málem mrtvici.Nevím,jak se šedého mazu zbavit.Pračku mám rok starou,značka Electrolux.Ale myslím,že to nehraje roli.Poradí mi prosím někdo,jak pračku vyčistit?

mna by zaujimalo, preco si ludia do praciek sypu taketo sajrajty. V pracke sa beznym pranim nikdy nevytvori taky vodny kamen, ako nam ukazuju v reklame na calgon. Pracku vam neznici vodny kamen, ale si ju znicite sami. Neverte somarinam z medii, perte a teste sa z cisteho pradla.

No, uz se na to chystam. A nejen vyrobce, ale i Ochanu spotebitelu a vyrobce me pracky take.
Jinak, vcera tu byl p. opravar a rekl, ze se s timto jeste nikdy nesetkal, a s prekvapenim mi rekl, ze to černé je ta necistota prilepena (natavena) na buben a ze mam dat Dekalko jeste jednou......
Minulou noc jsem spustila kyselinu citronovou, ale buben stale cerna (bez meho prekvapeni). Proste buben se promenil v kus zašedleho plechu....který stále černí. A nový buben by se musel vyměnit včetně vany - výdaje cca 4-5tis kc...
Jsem zvedava na odpovedi výrobcú a OS.

Zdravím...
tak dnes se mi stal ten samý problém. Dekalko jsem použila dle návodu a po skončení programu mne čekal šok!!! Můj dříve krásný nerezový buben je celý zašedlý, vůně taky nic moc. A vůbec netuším co s tím? Jak je možné, že se prodává takový šmejd. Prosím poraďte, jak mít buben opět krásně lesklý? Eri, jak dopadl kontakt výrobce?

MJ, vyrobce jsem stale jeste nekontaktovala, ale myslim na to. Jak to ale vidim, opravdu to nebyla vyjimka jen 2 lidi, kterym se to prihodilo, a pokracuje to dal, viz vas pripad.
Urcite jim napisi. Buben uz nikdy nezlesklil, je na trvalo zoxidovany. Muzete se podivat zde https://fbcdn-sphotos-a.akamaihd.net/hphotos-ak-sn c6/249777_10150199872764326_627009325_6838214_7227 651_n.jpg (tu bilou caru jsem udelala ja, ale rozdil lesku nelesku je viditelny i bez ni).

Na novou pracku jsem nemela, a tak jsem po par odstavkach a snahach vycistit to cerne co se z bubnu neustale uvolnovalo, zacla prat nanovo.

Vymena noveho bubnu by byla dost nakladna, radej ani nepocitat. Samotny buben se pohybuje v rozmezi 4-6000kc. Plus prace servisaka...to uz je na novou pracku.

Urcite dam vedet, jak to dopadlo.

Prijemny den.