Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem podlahové topení

Dotázek. Někdo dává do podlahovky polystyrenové desky s takovýma čudlikama a do toho motá podlahovku. Soused to udělal jinak. Dal polystyren ve dvou vrstvách normální do podlahy ten stovkovej nebo co a pak dal fólii a na to namotal pexfit, nebo tak něco a přidělal to jen takovýma sponkama. Vypadá to docela dobře , netuší někdo je-li to stejně funčkní jako ty špunty? Vyjde to asi o půlku levnějc koupit normální polystiren, než ten s těma špuntama. Díky

Dělal jsem podlahovku sám - u sebe i rodiny, taky to jen sponkuju. Na polystyren nekladu žádné folie. Beton je třeba udělat tak, aby nebyl moc vodnatý a přitom dobře tekl - pak nehrozí žádné vyplavování cementu či nějaké nadzvedávání polyše ( nikdy se mi něco takového nestalo). Jako ztekucovadlo dávám obyčejnou sodu na praní (volím tu jemnou, práškovou, lépe se dávkuje). Dají se koupit lepší plastifikátory, ale cenově jsou zcela jinde. Se sodou jsem si vystačil. Topíme podlahou osmým rokem - žádné problémy co se týče betonu.

Tak jestli je otázka položena ve smyslu funkčnosti hotového podlahového topení tak pochopitelně ano. Není žádný rozdíl.
Rozdíl je jen v použití jiného typu trubky a tím jsou dané odchylky v montáži a jiných fixačních prvků.
Soused použil s největší pravděpodobností trubky Pexfit FOSTA. To je vícevrstvá metaloplastová trubka s hliníkovou vložkou pod plastovým opláštěním. Není to jen obyčejná plastová hadice, má tvarovou paměť, takže když se ohne do smyčky, zůstane v požadovaném tvaru. Stačí tedy naohýbat, vytvarovat a položit na obyčejný podlahový polystyren. Fixační sponky jsou víceméně už jen kvůli tomu, aby se smyčky nepatřičně nerozběhaly při betonáži. I pro tyhle trubky je možné použít polystyren se špunty, ale není to nezbytné.
Naproti tomu pro obyčejnou polyetylenovou trubku jsou ty špunty dnes už jedinou možností jak je na podlaze udržet v požadovaných smyčkách. Je to jen obyčejná plastová hadice, která se po ohnutí vrací do původního tvaru, takže se do špuntů zkrátka namačkat musí. Záměrně jsem napsal ...dnes už jedinou možností... protože ještě v dobách dřevních jsme na polystyren naházeli KARI sítě a trubku jsme k nim přivazovali sdrhovačkama. To už je dnes fuj!
Co je nebo není cenově výhodnější nevím. dělám jen hrubou stavařinu, ale dovolím si čistě spekulovat. Pexfit > drahá trubky, laciný polystyren; polyetylenová hadice > laciná trubka, drahý polystyren. Ale znovu upozorňuji že to je jen můj odhad. Skutečné ceny neznám. Je to jen otázka výpočtu a celkového zhodnocení.
A na závěr.. metaloplastové trubky dnes dodává každá firma, která se podlahovým topením trochu vážněji zabývá. Dokonce jsem se setkal s trubkami no-name.

Tu KARY síť používáme dodnes, existují pro tento systém plastové příchytky a výhoda je v možnosti zvolit si rozteč trubek jakou zrovna potřebujete s ohledem na hydraulickou vyváženost celého systému a v tom že příchytka trubku nepatrně pozvedne a ta je pak celá obalená betonem. Cenově je to nejlevnější způsob montáže. Máme vyzkoušené asi všechny tipy montáže ale k tomuto léty ověřenému způsobu se vždy pokud je to možné rádi vracíme.

No,není nad to,položit pěkně do rovinky polystyren a na to přilepit systémové desky(ty se špuntama) a natáhnout do nich trubičku.Ta pak je perfektně v rovině a laserovkou se dá případně do váhy.Ušetří se na anhydritu,ten je všude stejně silný a topení topí velice stejnoměrně.
JABRAKA

paneboze, to bych si nedovolil. Nemam v techle ohledech zadne zkusenosti. Podlahovky mame doma reseny provizorne tak, ze v koupelne jsou vedeny trubky od topeni podlahou, tim padem se podlaha ohriva.Ja bych se jen bal toho, udelat pomerne pracne a nakladne podlahu, zalit tam topny kabel bez moznosti to nejak opravit. Zkusenost s topnyma kabelama mam z teraristiky, obcas odejdou...Tak jen proto se ptam, nebyl to zadny naznak vzdoru..V podstate jsem ani nereagoval na Jabraku, jen jsem odpovidal na posledni prispevek:)

Jak už jsem psal výše, pokud se namíchá dobře beton není potřeba žádné folie (ani při použití tekutějšího betonu opravdu nevím na co tam dávat folii). Celý systém jsem v maximální míře zjednodušil - polystyren, "hadice", sponky, beton. Po nějakých 10 či 12 letech provozu se neojevil žádný problém.

Ta fólie se tam nedává kvůli teplotám či co. Ta je tam proto, že se tak vytvoří jakási vana, která ti zabezpečí, že se ti anhydrit nedostane pod polystyren. Kdyby tam byl polystyren volně položen, tak by se ti deska nadzvedla a "vyplavala". Kolem stěn se dává dilatace, která má igelitový límec a ten se přilepí k fólii na podlaze a tím ti vznikne ta vana.

Já samozřejmě nikoho nechci přesvědčovat, aby plachtu nepoužíval. Ale aby se někomu podařilo dostat ten beton či anhydrit pod ten polystyren, to by musel být tedy super manták a patlal. Za normálních okolností to snad ani není možné, nikdo by snad nenechal mezi deskama polyše takové mezery, aby se tam zalévací hmota dostala.
Na druhou stranu zmíněnou dilataci - kterou teda poctivě dělám - kolem stěn je třeba udělat, aby se podlaha měla kam bezpečně roztáhnout.