Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Pomoc začátečníkovi v modelařině :)

POMOC ZAČÁTEČNÍKOVI :-)

Dobrý den všem, chtěla jsem Vás poprosit o pomoc či nějakou radu. Týká se to stavby malého domu (modelu domu).Vsadila jsem se se svým otcem, který je velmi zkušený stavař,o to že postavím něco jako můj dům snů v malé podobě. Je pravda, že jsem si "ukousla asi hodně velké sousto", přesto bych se o to chtěla alespoň pokusit:) Domek bude stát na podstavné desce o velikosti 110x80 cm - což má byt něco jakože pozemek. Bohužel jsem takový amatér, že nedokážu vypočítat ani něřítko modelu, ale vím že 1cm bude odpovídat 9cm ve skutečnosti.Model bude mít přízemí a první patro. Byla bych velice ráda kdyby jste mi pomohli:) Je jedno jestli se to bude týkat návrhů materiálů,taktik a jiných rad, ale potřebuji trošku "nakopnout" se startem mého plánu.
Už teď Vám předem Děkuji. SlečnaKutil Tereza
[mod]Změna předmětu, původně: POMOC ZAČÁTEČNÍKOVI :) (Rce)[/mod]

Když je chuť, dokážou se nevídané kousky, jen nevím, jestli si nevzala opravdu příliš velký job. První a zásadní chyba je špatné měřítko (1:9). To se bude špatně přepočítávat. Zvol si raději 1:10 a všechno si přepočteš v hlavě posunutím desetinné čárky. Tam totiž platí že 3,25m (325cm) ve skutečnosti je 32,5cm na modelu. Ty by sis musela spočítat 325 : 9 = 36,1111111cm.
Máš už představu z jakého budeš stavět materiálu, jak spojovat, čím lepit? Jaké máš nástroje, čím budeš opracovávat?
Ja teda jenom kecám, ale pošlu Ti sem tErmita. To je modelář. Tohle začal stavět tuším že v neděli navečer a v pondělí ráno v pět měl skorem hotovo.

[model]

a tady je skutečná předloha.

jj, SketchUp (tohle slovo zadat do googlu) vrele doporucuji. A doporuji i nedat na "tohle se naucim sam" a dat si tutorial, stoji za to.

Jinak stavba modelu, a modelarina obecne je dost drahej konicek, pro meritko cca 1:10 to uz neni ani tak o papiru, jako o preklizce(bombastickej material, kam se hrabe plech), drevu a treba polystyrenu - 1cm tlustej polystyren maji v baubau, da se rezat _OSTRYM_ nozem, lepidla na nej stoji par korun a vychazi docela dobre do meritka.

Takže SketchUp jsem si před chvílí stáhla, a musíím teda uznat že je to pro můj začátek dobrý start. S podobnými programy už mám docela zkušenosti,takže pro mně je to vyhovující.Mám za sebou i nějaké kurzy počítačové grafiky kde nás učili zacházet s takovými programy,a navrhování staveb už mám také za sebou...třeba mi to pomůže šoupnout se někam dál:)

A co začít s Legem?Můj syn začal se stavbou domu právě z polystyrenových tvárnic,jako"LEGO"Za týden měl stěny a další weekend se betonovalo.Do dvou měsíců byla hrubá stavba.Nepočítám základy a odpady,vodu a elektriku.Ale to do modelu zatím nebudeš potřebovat!.A na střechu se chvíli čekalo na firmu.
JABRAKA

Teda musím uznat, že tahle varianta mě asi zaujala nejvíc.Možná to bude v tom, že jsem spozorovala slovo "Lego"-což ve mně vzbudilo nadšení jako hravá možnot. O polystyrenu a materiálech jemu podobných si myslím,že je to pro mě asi to nejlepší.Nákresy už mám teké hotové, jen se pokouším posbírat ještě co nejvíc cených rad,které se do budoucna budou hodit.Především se teď na internetu poohlížím po nějakém vhodném lepidlu,nebo způsobu co by moji stavbičku drželo pohromadě.

Popravdě já jsem vděčná i za jakoukoli drobnou radu:) Především teď sháním nějaké informace hlavně o materiálu, ale jak jsem si povšimla už tady víckrát padlo slovo polystyren, tak myslím, že to zatím bude asi tou nejlepší volbou. Ale po celkové konstrukci domu, nastává pro mně další část a to jsou detaily, u kterých budu určitě také muset zvážit z čeho budou.

Momentálně mám namířeno do Hronbachu pro materiál,podívám se na všechno z blízka a možná se tam ještě poptám.Zkoušela jsem se zeptat na něco ohledně sádrokartonu a bylo mi řečeno že jsou dvě veilkosti, tak to všechno pořádně omrknu a potom se uvidí s čím dorazím domů:)

Slečno jestli můžu poradit, tak sádrokarton ne, maximálně na tu podložku. Si při řezání akorát ublížíš a to tě nechci nijak podceňovat. Já bych volil extrudovanej polystyren a balzu. Extruďák se skvěle řeže (pěnovej dělá děsnej bordel a sádrokarton taky). A s balzou se taky skvěle pracuje. Z polystyrenu si snadno uděláš celý stěnový panely a z balzových prkýnek můžeš udělat strop a střechu. :)
Slepíš to Herkulesem. /vteřiňák ne, tim do toho akorát uděláš díru/

Pro měřítko 1:10 bych bral 3 nebo 4cm polystyrenu, pro 1:20 stačí bohatě 2cm.

Musím teda říct,že už mám kus první práce za sebou.A teda zvolila jsem ten sádrokarton kterej má průměr 9,2mm...a zařezal mi to už soused takže myslím, že mi to ulehčilo hodně práce.Na podložku mi v hornbachu řekli že by byla dobrá asi dřvotříska.Takže stěny budou sádrokartonové a podklad ze dřeva,zatím práce vipadá docela dobře,ale děkuju za rady třeba časem poznám že by to bylo lepší,ale dneska mi dalo dost zabrat dopravit to všechno z obchodu domů, takže už asi nic jiného zatím kupovat nebudu:)