Pojistný ventil k bojleru
Zdravím vás! Už dvakrát sem měnil pojistný ventil u bojleru (netuším co je to zač),každý vydržel max.2 roky a teče.Poradíte jaký koupit,ať mám na chvilku pokoj s hlídáním? Mám pocit,že je v našem vodovodním řádu docela tlak,ale to by snad pro tyto ventily neměl byt problém.Dekuju a mejte se! Petr
Dobrý den,tato závada může mít několik opodstatnění.Může to být nastavením vysoké teploty vody na bojlerovém termostatu,pak tím tlakem jak píšete a také vodou,která obsahuje nějaké minerální látky,při každém odpuštění ventilu se tam trošku usadí na gumičce a postupně to tam naroste a gumička přestane těsnit.Nevím jaký máte model pojišťovacího ventilu,ale ten s plastovou vrtulkou v horní části je potřeba čas od času pročistit odfouknutím.A to tak,že počnete tou vrtulkou otáčet-jde to ztuha v protisměru hodinových ručiček,vrtulka se počne nadzvedávat od těla ventilu,nemějte strach,je tam excentr,točit dále a pak skočí rázem zpět a hotovo.Je to vlastně táhlo od uzávěru vody,které vy nadzvednete a rázem vodu uzavře dosednutím na těsnící gumu.
Tento způsob sem už dělal,ale zaujal me ventil http://www.kto-hulin.cz/index.php?main_page=popup_ image&pID=4569 ,nemate nekdo neco takovyho.Mam ten s kohoutkem z plastu cerna barvy.Opravdu netusim typ.
Já vám nevím, ale to na fotce mi přijde jako úplně obyčejný ručně ovládaný vypouštěcí ventil - nikoliv jako tlakový pojistný.
Je to šmejd, ale pojistný ventil to je.
Už sem ho našel,mám tento! http://shop.koska.cz/exec/ShowImage.aspx?IMG=http: //shop.koska.cz/fotocache/bigorig/19788.JPG&NAME=D RA%C5%BDICE%20pojistn%C3%BD%20ventil%20%203/4%22%2 0Myjava%20+%20trubi%C4%8Dka%20(nov%C3%BD%20design)
Ještě malý dotaz,máte ten ventil na přívodní studené vodě?Viděl jsem totiž,že ho instalatérská firma u nás v podniku namontovala na teplou vodu na výstup.
Je na přívodu studené vody,naštěstí instalatér byl opravdu odborník v řemesle.
Vím,že tyto věci by se rozebírat neměli,ale určitě bych kouknul dovnitř,buďto je unavená pružina,která tlačí na uzavírací mechanizmus,ale asi hlavní zádrhel bude v uzavíracím sedle,buďto se tam něco usadilo,nebo voda udělala mikrokanálek,kterým to teče.Nebude tam nic světaborného,Váš model nemám.Je to prostě redukční ventil z odbočkou,kterou uzavírá přes pružinu ,nesnažte se dát pružinu silnější,je to cejchováno,řešte pouze dosedací sedlo a těsnění.
Mrknu na to a dám vědět. Díky zatím!
zdravím vás no mě ted zlobí pojištovák tím že,když bojler neohřívá tak kape docela dost cca za hodku 5-6 litru a když se zapne ohřev tak přestane. Oběhnu asi sousedi zda tu nemaj velky tlak a namontovane ty přetlakove ventila uvidi se.
Poistný ventil u bojleru nie je nijak zvlášť namáhaný komponent a nie je dôvod pre jeho opotrebenie. V 99% prípadov inštalácie jeho životnosť presahuje životnosť bojleru. Ak netesní už druhý kus v krátkej dobe, chyba je vo vode. Piesok a iné nečistoty. Namontovať filter alebo drobnou zmenou na krátkom úseku, zväčšiť prierez potrubia, klesne rýchlosť a fungovať to bude ako "sedimentačná nádržka", bordel sa bude usádzať tam. Redukciami vradiť 0,5 m 1" a je to. Za pár korún a hodinku-dve práce.
To jste na omylu, ten linkovaný italský šmejd nevydrží a prodává se jen kvůli ceně. Ten co je přibalen u bojlerů Ariston a jiných italských je ještě bez vypouštěcí páčky.
Měl jsem v řadu neredukovaných 6atm a při selhání ventilu povolilo potrubí, naštěstí v nezahozené části, naneštěstí i tak je s plastem šílená práce. Takže radši ať teče, než když se ucpe.
Takže regulátor tlaku, oprava trubky, pár holendrů pro příští rozebírání, ventil české výroby a 3.500,- v tahu. Přiznávám, že jsem ještě vyhodil kulové ventily a dal klasické kohouty na hlavní úzávěry (mám dvojí vodu)
Máš pravdu, ale ať raději pozve domů pořádného instalatéra a poradí se s ním.
Vím, co říkám. Před devíti lety u nás ve vsi vybouchly litinový mněchy v krbu na topení. Bezpečák tenkrát přišel na vadný pojišťovák. Byla tenkrát veliká klika že to na té taneční zábavě nikdo neodnes! Létaly tam mezi lidma kusy litiny a nějaký ocelový víko vyletělo oknem ven z hospody o rozměru40x50cm. Má to sílu - tlak!!!
A´t kolegfa neexperimentuje, je to o hubu. O něčem to svědčí, výmněna už druhého poj. .
Radek
Od toho tam ten pojistný ventil je, aby tekl. Voda se při ohřívání roztahuje a protože před ventilem je zpětná klapka, která brání šíření teplé vody do studené, tak se musí mít kam roztáhnout.
Jindra
mohl by mi nekdo, prosim, rici, kolik je normalni, aby vyteklo vody z bojleru pojistnym ventilem treba za den? Ja jsem vymenil stary, ktery protekal, a uz zase mi natece 50 l denne. Diky
Cože ? 50l? Něco je moc špatně. Tak dvě decky, nanejvejš půllitr - pro 120 litrů bojlér.
A jak je regulovaný tlak v trubkách? Nestálo by za to zapojit regulátor tlaku?
A to odešel ten český, nebo ten italský bazmek?
Jsem ve meste a delali u nas v ulici novy rozvod vody a pred tim to kapalo jen malo, takze bych chtel zkusit namontovat redukci tlaku.
Mam podobny problem - situacia sa radikalne zmenila k horsiemu, co sa tyka mnozstva ventilom vypustenej vody, po stavebnych zasahoch. Vodari ale tvrdia, ze tlak sa velmi nezmenil, aj privolany instalater nenameral nic enormne a uz nam len bezradne odporucil skusit namontovat redukcny ventil (co nie je prave najlacnejsie riesenie). Tak ma zaujima, ci je to normalne, ze sa takto nejakou nevysvetlenou pricinou zmeni vypust z bojlera, pricom namerany tlak ostava podobny ako predtym, ked cele roky ziadne problemy neboli. A ci naozaj treba kupovat redukciu.
Tak pro mne to znamenalo jen peníze za redukci (regulátor), ale ono 6atm je i pro pračku dost, tam stříkala voda s pěkným kraválem. Sousedovi prdla ta kovem opletená pancéřová trubička - sice nechápu, jak je o možné, ale bylo z toho vody dost.
Stavební zásah - nedostala se tam někam nečistota?
Při 6atm udělal 80litrový bojler, používaný jednou osobou cca ,5l. Teď pár kapek.
Nie, stavebnym zasahom som nemyslel nieco v dome - rovnaka situacia, ako pisal vasekB: robili novy rozvod vody v meste. A vodari vravia, ako som pisal, ze tlak sa nezvysil. Inak u nas to robi skor tych 50 litrov nez 5 litrov. Tak vazne neviem, cim ta nahla zmena.
Ta čárka znamená půl litru.
kromě zvětšování objemu vody teplotou má vliv i tlak v potrubí, který také občas kolísá v závislosti na odběrech a poruchách řadu. regulátor tlaku doporučuji... občasné odkapávání je známkou správné funkce ventilu, pokud v době odkapávání pustíte na chvíli teplou vodu a kapání přestane je vše v pořádku. odkapávání v řádech litrů svědčí o závadě ventilu nebo termostatu nebo špatné montáži. pokud se ve vašem okolí stavěli nové byty či domy, zřejmě došlo k posílení vodovodního řadu ( a tlaku v něm a okolních větvích) a může být problém v chybějím regulačním ventilu za vodoměrem...
Bojlery by měly být vybaveny redukčním ventilem prakticky vždy. Tlak 5 -6 Atm. bývá ve vodovodu běžně. Bojlery jsou na tento tlak sice konstruovány, ale při menším tlaku méně trpí pnutím ve svarech a těsněních. Při menším tlaku lze předpokládat vyšší životnost, než to někde začne téct. Pojistný ventil bývá nastaven okolo 6-ti Atm. Po nějakém čase se pružina trochu unaví a pojistný tlak se sníží, takže začne otvírat třeba na 5 - 5,5atm. Je li tlak vody v podobné hodnotě, pochopitelně poj. vent. teče. Vyměníme pojišťovák a situace se za čas opakuje. Navíc při každém zavření vody (a to nejen v našem domě), vznikají tlakové rázy, které o mnoho převyšují hodnotu poj. vent. Tím dochází při každém rázu k pootevření poj. vent. (rázy jsou velmi časté). Nejlepším řešením je tedy použití redukčního ventilu a nastavení tlaku okolo 3 až 4 Atm. Není nutno montovat red. vent. do hlavního přívodu. Je možno jej vřadit jen do přívodu vody do bojleru. (To v případě, že montáž do hlavního přívodu by byla problematická. Jinak je vhodnější redukovat tlak v celém rozvodu, aby byl stejný tlak ve studené i teplé vodě).
Souhlas. Já bych dal ten redukčák pokud možno na celý dům, protože když do starých rozvodů pošlou víc jak 4kPa, tak hrozí, že to prdne kdekoliv. Tady u nás bylo kolem 4kPa, bylo to naražené rovnou na hlavní řád z Káraného. Pak zprovoznili akvaglobus a rázem bylo všude 6kPa a lidi praskali jeden za druhým.
u nás byl stejný problém po výstavbě milionářského satelitu. vodáci kecaj když říkaj že se tlak moc nezměnil. nikdy to nepřiznají a regulační ventily za vodoměrem nastavené na max. 4 kpa mají už všichni starousedlíci...
Dakujem za informacie!
Ve vašem bojleru je jistý tlak, když vodu ohřejete, tlak se zvedne a okolo 8bar pustí pojištovák. Tomuto kolísání tlaku by měla zamezit (a zamezí) expanzní nádoba o velikosti podle objemu bojleru (stejně jako u topení). On totiž když pojištovák pouští moc často, tak se v sedle prožere cestička a pak už netěsní. Jak rychle se prožere závisí na vodě. Expanzní nádobu vám namontuje instalatér během chvilky a cena taky není nijak šílená.
Prožrání cestičky a zároveň pro kontrolu se má pojišťovákem každý měsíc otočit (u páčkových stisknout páčku). Tím se otestuje jestli vůbec funguje (přilepená kuželka hrozí výbuchem celého bojléru) a zároveň se propláchne.
Tady se mluvilo o redukčním ventilu na tlak. Mohli byste, prosím, přidat nějaké linky na dobré redukční ventily. Díky.
Já jsem nechal namontovat mezi pojistný ventil a vstup studené vody do bojleru ještě expanzomat - malinkatý asi litrový (schoval jsem ho do šachty). Nikde jsem takové řešení neviděl, ale dělal mě to instalatér/vodař-topenář opravdu na slovo vzatý.
Nemám elektro bojler, ale bojler nepřímotovný, nemá ani oheň, ani elektro vložku. Vytápí se z druhým okruhem z plynového kotle. A při natápění bez expanzky se tlak parádně měnil a pojistný ventil odpouštěl celkem dost. K tomu natápění dochází podle odběru teplé vody jednou za 2-5 hod. Nyní s expanzomatem je klid, pojistný ventil nic nikde nedpouští.
proč jednou za čas většinou ráno když vstanu a jdu se umýt a pustím vodu, tak z bojleru to dá takouvou hlasitou ránu/lupnutí
když se to stává tak je to vždy když se v našem městečku vypne voda a pak zase pustí, aneboi jak jsem již psal, brzo ráno
poraďte prosím, děkuji
Ten můj bojler bouchá taky. Z počátku jsem čekal, kdy něco rupne, ale zatím asi za 10let neruplo. Myslím že je to tím, že při ohřevu, jak stoupne tlak v bojleru, (a nebo když zavřou vodu) tak zavře zpětny ventil a přilne do sedla. Při puštění teplé vody tlak klesne a ventilu okamžik trvá, než se "utrhne" a otevře. To vyvolá tlakový ráz, který se projeví bouchnutím. Při častějším pouštění vody to nedělá, protože ventil za krátkou dobu tolik nepřilne. Také pokud zrovna neprobíhá ohřev, tak na něj nepůsobí takový zpětný tlak.
Ja pokaždé když pustím vodu tak zpetak Furt Boucha naplno ne jen při jemnem pusteni teple vody poraďte prosim
treba kúpiť myjavský/sk/ poistný ventil mám ho už 13 rokov a funguje ako hodinky
Využiju thoto vlákna a zeptám se je nutné použít pojištovák k bojleru když mám vodu ze studny tlak 3bar? Pojištovák je na 6bar takže mě to přijde zbytečné.
Dobrý večer,pokud se nebojíte,ale raději to nezkoušejte.Může se přílepit kontakt v termostatu a současně selhat tepelná ochrana a bomba,která vznikne vám sklidí dům včetně vás.Z toho důvodu pojišťovací ventil v bojlerech je.Podobnou situaci,kterou popisuji jsem zažil přímo doma někdy před třiceti lety,maďarský bojler hajdu,neměl tepelnou pojistku a spekl se termostat,pojišťovák zabránil průšvihu.Valila se z něj vařící voda spíš v podobě páry.Jedná se o maličkost za pár korun,která ochrání vás včetně majetku.
Já mám právě za to že ten pojistný ventil slouží pouze jako ochrana před tlakem vody větší jak 6bar.V případě že selže termostat nebo něco jineho se bojím že tím pidiotvorem co natom pojištováku je by ta pára stejně nevyfučela ven.
Mám ten myjavský a je na nižší tlak, kdybych neměl na přívodu regulátor, poteče z něj voda proudem. Na 6 atm jsou ty malé italské mršky, ale jsou nespolehlivé a snižuje se tím životnost bojleru.
To sice je ochrana před tlakem větší jak 6 bar, ale zapomínáte, že ohřevem kapalina zvětšuje svůj objem. Též uvnitř vody rozpuštěný vzduch se vypuzuje a silně roztahuje. Pouhým ohřevem z nějakých 10°C (ze studny) na takových 60°C tolik vzroste tlak roztažností hmoty, že to může bojlér rozpárat za vzniku mohutných demoličních a akustických projevů. Proto ten sychrák.
Ok,díky všem.
Dobrý deň,
Máme doma asi 6 mesiacov nový bojler Ariston VLS 100 nastavený na 40°C. Až doposiaľ bolo všetko v poriadku, ale asi mesiac dozadu pri prudšom odbere teplej vody spôsobuje nepríjemný krátkotrvajúci a intenzívny pískavý zvuk. Na vstupe do bojlera je uzatvárací kohút a potom poistný ventil s páčkou (viď. foto na P6020095res.jpg) V návode na obsluhu a údržbu som sa dočítal, že cca za mesiac treba poistný ventil odskúšať páčkou, že by to malo odplaviť aj usadeniny. Toto som pol roka zanedbával, ale ani teraz, keď som viackrát poistný ventil aktivoval (voda z neho správne striekala), problém s pískaním nezmizol. Viete mi poradiť, čím by sa tento problém dal vyriešiť? Má význam uplatňovať si záručnú opravu, či skôr si zavolať nejakého odborníka? Bojler funguje ináč veľmi dobre a bezproblémovo, takže na záruku to podľa mňa asi nebude. Môže tento jav nepriaznivo prispieť k životnosti a funkčnosti bojlera? Spomínaný priesak vody na vstupe spôsobený rozťažnosťou horúcej vody v bojleri, ktorý u mnohých dosahuje tak značných hodnôt sa u nás nejako neprejavuje aspoň podľa mojich vedomostí, možno to bude tým, že sme nikdy nemali nastavených viac ako 40°C. Je v tejto súvislosti nádobka na jej zachytávanie nainštalovaná správne? (viď. foto) Nemala by byť skôr pod poistným ventilom?
Ta nádobka je tam úplně mimo. Tyhle italské pojišťováky prakticky neukapávají, můj držel i při plném tlaku řadu 6 atm. Taky odešel krátce po záruce napřed pojišťovák, pak bojler - prorezl ve švu těmi nárazy. Nízká změna teploty má také vliv, nebo odebírání vody během ohřevu také kompenzuje změnu objemu.
Nevržou o sebe ty hadice?
Mám podobný pojišťovací/zpětný ventil, jen nemá páčku, ale vrtulku.
Pískavé zvuky vydával také, po čase, zřejmě, když trochu ztvrdlo těsnění, zvuky samy ustaly.
Zvuk vydává zpětný ventil, který se průchodem vody rozkmitá.
Co takhle vsadit expanzni nadobu? :) stoji to par korun a usetrite do budoucna na pojistovakoch :)