Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailemVyřešeno nedjou zásuvky

Prosím moc o radu koupily jsme byt vše bylo o.k.zásuvky a světla šla.Při rekonstrukci podlahy jsme pikovačkou odstraˇovali staré přilepené lino-příprava na dlažbu.Asi nejspíš od té doby nejdou zásuvky ve třech pokojích ale v jádře a v předsínóvém panelu jde.Moc prosím o radu děkuji Píno

Musím se přiznat, že jsem v posledních pár týdnech zažil tuhle situaci dvakrát. Jednou byla na vině nepoužívaná zásuvka, která byla sice zaslepena, ale přesto v ní byly živé vodiče, které si žily vlastním životem a díky tomu se ztratila fáze. Ve druhém případě shořelo cosi v rozvaděči - v obou případech ty problémy řešili odborníci. Sám, ač s kvalifikací, leč bez zkušeností a vybavení, bych na to asi přišel, ale ten čas mi za to nestál - první si řekli o 250kč a druzí byli pro změnu za 10 minut hotovi.
Ale jestli to chcete řešit sám, prosím - začněte u toho jističe a od něj postupujte po jednotlivých zásuvkách - pro začátek stačí "fázovka". Vražte ji do levé dírky v zásuvce, jestli zasvítí. V zásuvce, kde už nezasvítí, bude problém - resp. zřejmě již v té předchozí, nebo na cestě mezi nimi. ;-)

jasný, díky ,zkusim:-))dnes snad dorazí elektrikář tak uvidíme!ale jen mi nejde do hlavy proč zásuvka v panelu a v jádře funguje??vesměs jsem při odstranění lina používal jen tyto???ale při odstranění lina v předsíni jsem narazil na drát ale nic se s nim nestalo-snad:-(?no je na něm už nová dlažba tak snad ten problém bude něco jinýho!!uvidíme

pro začátek stačí "fázovka"

Tím to zjistí,ale co když bude situace taková, že mu bude všude svítit fáze, ale přesto připojené spotřebiče nepojedou.

pro tazatele :

fázovka nepomůže. Vždy musíte měřit fázi se středním vodičem či ochranným vodičem.
(L - levá strana, N-pravá strana, PE - kolík) - nové zapojení
(L- levá strana, PEN - kolík a pravá strana) - staré zapojení

Tím to zjistí,ale co když bude situace taková, že mu bude všude svítit fáze, ale přesto připojené spotřebiče nepojedou.

Ale on ví, které zásuvky mu fungují. Tím nahradí to měření mezi fází a středním v. ;-)
Samozřejmě to není ideální, proto jsem také psal "pro začátek". Jako prvotní indikátor fázovka stačí, na tom trvám. On se stejně do dalšího nebude pouštět a další vybavení také shánět nebude - ostatně jako laikovi bych mu to ani nedoporučoval.

Jedná se zřejmě o panelák.Tady jsou vedeny přívody pod podlahou.Jádro a kuchyně jsou na jednom přívodu nad stropem jádra,takže se jich to nedotklo.Když už bouráte předsíň,stálo by za to,přitom rekonstruovat i hliníkový rozvod a pod tou dlažbou natáhnout do pokojů i do jádra nové kabely.Jde o poměrně malou investici,kolem 7 - 10 k.
JABRAKA