Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Topení

Dobrý den,
potřebovala bych poradit ohledně topení v bytě. Byt má vel. asi 76m2. HUP je před domem( asi 10m), ale není vůbec zaveden do bytovky. Tzn. že by se musely dělat rozvody po domě a pak v bytě. Tak bych chtěla vědět, jestli není lepší udělat topení + vodu na elektriku. ( ne přímotopy.)Co všechno je třeba k topení na elek. a jaká je asi roční spotřeba plyn versus elektrika.
Předem moc děkuji za rady.
Hezký den všem. S.

Obecně vzato je elektrika dražší než plyn, ale jde o návratnost investice do plynových rozvodů. Deset metrů k baráku plus cesta k bytu plus cesta po bytě plus plynový kotel je docela pálka. Souhlasím s tím, že je to nejlepší nechat někoho nacenit. Jak plyn, tak elektriku (topné panely s akumulací?). Pořizovací náklady na elektriku by měly vyjít levněji, takže pak se zbývá zamyslet nad tím rozdílem a za kolik let by se při současných cenách propálil na dražší energii.

Samozřejmě je topení elektřinou dražší, je ale potřeba brát v úvahu následnou celkovou režii provozu domu - svícení, teplá voda, pračka, vaření, sekačka atd. - to vše ve dvacetihodinovém téměř polovičním tarifu, takže rozdíl celkových nákladů na provoz domu není zdaleka tak dramatický...:-)

No, necitim se jako zoufalec ani ze bych nevedel kam s penezma:-/.
Obecne: Pokud je dum zateplen na uroven nizkoenergetickou a lepsi, vyjdou skoro nejlip ty zavrhovany primotopy - minimalni porizovaci naklady, provozni docela snesitelny.
Ale pokud neni a rychle se to neplanuje, tak urcite natahnout ten plyn.

Potřeboval bych poradit, mám byt 1+1 (40m2), v současnosti jsou zde v každé místnosti strší vafky a ohřev vody je také na plyn. Potřeboval bych rekonstrukci topení, ale zase nevím zda plyn zachovat nebo topit elektřinou. Byt je v přízemí zděného domu, fasáda nezateplená, ale zdi jsou dost silné, okna nová. Zase mi jde o nejlevnější variantu. Neznáte někdo elektrické akumulační topení EVO?
Děkuji za vaše postřehy

správná odpověď je jen od toho, kdo přijde na prohlídku objektu a zjistí stav, pak vezme kalkulačku a spočítá.

Podle tepelných ztrát : minimální - elektrika, .....ale podle rozvodů
Podle tepelných ztrát : velké - plyn , .....ale rozvody nejsjou tak složité.

Vše je o penězích,,,,,hned a potom...

Děkuji všem za názory a odpovědi. Předběžná zpráva ( z. r. asi 1998) byla 20tis. pro každého majitele na rozvod do domu plus rozvody a vše po bytě. Navíc se ještě neví, zda zbývající obyvatelé domu budou též chtít plyn ( jednou ano, podruhé ne...). Zateplení domu zatím není, plastová okna budeme mít. A při vytápění elektrikou se zase poníží náklady na zbytek spotřebičů, světel atd.( noční a denní tarif). Každopádně díky všem.

No, mas pravdu ze v nezateplenym baraku s puvodnima oknama to budou jen drobny, to bych o elektro vytapeni ani neuvazoval. Ale v zateplenym baraku muze bejt situace odlisna.
U me treba je to tak, ze mam (zhruba) 40% spotreby topeni, 45% ohrev vody v boileru a 15% ten zbytek... Mesicni ucet za el. pod 2kKc.
A nemusim resit jednu rosvicenou usporku, pri mym tarifu sviti za jednu korunu 22hodin(21W).

Můj názor je takovýto. Pořizovací cena elektro kotle od Prothermu 10 tis, když vezmete zásobník na TUV, tak třeba 15 tis, rozvody po takto malém bytě i s prací cca 12-14 tis podle pracnosti pak bych odhadoval 3 - 4 radiátory, což je cca 4 500-6 000 + 8 tis práce, takže když si dáte limit 50 tis, tak to +- tak nějak vyjde. Zažádáte si o změnu sazby na D45d myslím, že to ještě tak do nedávna bylo a tam máte 20 hodin levného provozu a předpokládám, že máte i sporák na elektriku a svítíte elektřinou, takže já bych byl pro elektřinu. Oproti tomu plyn.kotel bude stát kolem 20 tis a potřebujete ještě vyřešit odvod spalin, což krom kondenzačního kotle který ani neupotřebíte a jsou tam náklady cca 30 tis musíte udělat i v provedení turbo komín. Dělá se vyvložkování starého komína, nebo musíte v nerezu vyjet s komínem nahoru. Jsou-li nad Vámi sousedi, je to trošku problém. Pak potřebujete jímku na kondenzát. Takže je na zváženou co je pak ve finále levnější...

Jinak určo by bylo nejlepší sehnat nějakou solidní firmu, která by přijela omrkla a navrhla co a jak. Každopádně i firmy zabývající se výrobou plynových kotlů se pouští do výroby elektrokotlů, protože je to strašně jednoduchý, vzít kotel a bez čehokoliv ho napojit na rozvod topení, kotle v sobě mají čerpadlo, trojcestný ventl atd.....

Sprvoti to bol hit, neskôr sa začali objavovať hlasy proti. Tak si to uvážte.
Dobré je že sa dajú použiť nízko-teplotné kondenzačné kotly, nevýhoda je ich cena.
Alergikom takéto vykurovanie vraj nerobí dobre. Tiež by som mal obavy.

Naj by bolo keby ste to videli v činnosti. Osobne by som nechcel aby teplota podlahy v obytnej miestnosti bola 23-24 st C napr. počas silných mrazov. U slabo zaizolovanej stavby sa môže stať že miestnosti nevykúriš bez vyslovene "teplej" podlahy. Dal by som to jedine do kupelne a chodby. Chodbu poddimenzovať, len temperovať na symbolických 17-18 st a v kupelni ako doplnkové.
Tak-isto má to obrovskú tepelnú zotrvačnosť, čo nie vždy je výhodou.

Dobrý den,
mám dotaz:
chtěla bych koupit dům,ale má po celém domě přímotopy na elektriku.Je možno připojit i plyn (3m od domu). Dum ma ve sklepě 4 místnosti (celkem 76m2), 1. patro 3 místnosti (také 76m2), 2. patro také 3 místnosti (76m2). Je pravda, že bych se na konci měsíce nedoplatila za topení? V celem domě je dlažba a dům má zateplené asi 1 patro. Střechu ne. Díky moc všem za odpověď! Silvie

No, pokud je to vicemene nezatepleny, pocital bych prumerne mesicni naklady tak na 5-6kKc/mesic, nicmene berte to jako velmi hruby odhad, zalezi kolik a na kolik by se toho vytapelo.
Ale jestli by to melo odradit od koupe domu, to nevim. Po zatepleni to muze spadnout bez problemu na polovinu, pri zmene topeni na plyn taky.
Takze pokud je dum za dobrou cenu, sel bych do toho, stejne ho budete rekonstruovat a upravovat k obrazu svemu.

Stěny jsou zateplené - zřejmě 1. patro, kde je nejdůležitější část domu - obývák a kuchyň. Ložnici nad obývákem bych si vytopila buď přímotopem nebo prý mi i ložnici (její stěny) vytopí trochu i krb, který je v obýváku pod ložnicí. V technických místnostech v suterénu je ještě kotel na pevná paliva.