Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Jaké vidle?

Potřeboval bych nové vidle na seno na ranči.Moc se vtom nevyznám,jaké by byly ideální?Chci něco kvalitnějšího,finance- 1000kč.
Mohli byste mi poradit nějaké konkrétní,nebo něco,na co se pří výběru zaměřit?Díky..

Vidle se dělí na dva druhy dle počtu hrotů: 3 hroty- útočné, 4 hroty- obranné :-)Mám doma dvoje vidle které jsem koupil spolu s domem. Nejradši mám trojky (útočné) s prohnutou rukojetí. Nejlíp se s nima přehazuje suché čisté seno (mám sad cca 1000 metrů čtverečních). Když chci vyházet nějaký bordel vezmu čtverky, mají užší mezery. Co se týká koupě nových, jediné co bych poradil je zkusit jak sedí do ruky, řemeslné provedení a váhu- jednou jsem v hypersuper narazil na nerez vidle které jsem málem ani neuzvedl. Snad tohle povídání aspoň trochu pomůže.

Ono není na seno jako na seno :-), záleží s jakým objemem manipulujete, na druhu sena atd. Na seno se všeobecně používají 3-4 bodcové, ale velmi různorodé šířky a také úhlu. Také násady jsou rovné nebo s úhlem. Nicméně kované s dřevěnou násadou vyjdou cca na 250Kč a vydrží klidně 10let každodenní práce. Pokud taháte seno ze stohu nebo "rozbíráte" balíky jsou na to šikovné vidle s bodcema zahnutýma o 90°.

Železné vidle na seno :-?? Ani náhodou. Zásadně dřevěné, ručně vyráběné (jasan?)... jenže to dnes málokdo umí. Naštěstí jsme trojky podědili po předcích; švagr má i pětky, ale nechce je vyhodit ;-)

Na seno (obvykle 4-6 árů) chodíme s manželkou vybaveni těmi dřevěnými vidlemi a dřevěnými (velko)hráběmi.

Železné čtverky mám akorát na hnůj. A moje kosa (90cm) má taky už možná 80 let...

Železné čtverky mám akorát na hnůj

souhlas. Na nic jiného se čtyřky snad ani nehodí.

A moje kosa (90cm)

uff.. to fakt? To bych se asi přerazil. Já se naučil síct, musel jsem když nám odešel tchán až po třicítce, takže to neumím. Narvu se u toho jako vůl a to mám jen sedmdesátku. Rakouskou..

Já se učil síct s kosou někdy kolem dvanáctýho roku věku, měli jsme doma králíky a chodit na trávu se srpem byla pruda, než jsem nažnul koš, tak kosou by to bylo za desetinku času. Už jsem to pár let nedržel, ale věřím si a určitě bych se s tím uměl ohánět. Jo a byla to taky určitě devadesátka.

Jj. Svého času jsem sekával celou zahradu na chatě kosou. Dokonce jsem dovedl udělat kratší trávník než sousedi sekačkou. Ale dřina to bývala děsná a na zahradě mi zůstala hora trávy, které jsem se jen obtížně zbavoval po uschnutí pálením. Nyní mám též sekačku, pohodlně projezdím zahradu a sekačka trávu patrně sežere, protože za ní nezůstane nic, o proti kose.

podávky

Mimochodem tohle je ten výraz, kterým se nazývaly a nazývají trojzubé vidle s dlouhými hroty používané k dopravě sena nebo snopů na vůz(žebřiňák) anebo na půdu otvorem ve stropě.
Čtyřzubky byly na hnůj a třízuby zalomené do pravého úhlu se na litoměřicku zovou kopáč.
S mnoha zuby a bambulkami na koncích vidle na brambory a obdobně vypadají vidle na štěrk, jsou ovšem hlubší než bramborové.
A na závěr jeden klasický výrok.
Není pravda, že jsem ho bodl třikrát, jen jednou, ale vidlemi.

Ale podávky právě mají násadu,aspoň 2 m dlouhou a na konci kulaté zakončení.Něco jsem se jich napoužíval,hlavně na vojně.A na řepné brigádě se řípa nakládala zase řepačkama.vidle s mnoha zuby a kuličkami na zubech.A na Šumavě máme na chalupě ještě vidle trojky celodřevěné,skoro sto let staré,chtěli mi je ukrást z muzea.
JABRAKA

Vidle na seno jsou trojky s násadou krátkou(normální) a trojky "podávky" s dlouhou cca 3m(dělal jsem i 4m).
Na hnůj čtyřky malé cca 250mm, na krmení čtyřky velké cca 350mm.
Násada se ohýbá tak aby když máš jednu otevřenou dlaň na konci násady a druhou dlaň v půlce tak se ti vidle nesmí otočit "vzhůru nohama"
(myšleno ve vodorovné poloze)
Pokud má násada jinou geometrii tak se nadřeš jako kůň.

Vidle: odkaz