dopouštění vody + odvzdušnění v bytovce (radiátory)
prosím vás, je nutné při dopouštění a pak následném odvzdušnění vody vypnout čerpadlo oběhového systému?
pořád se tady v baráku nemůžeme dohodnout co je správné
děkuji
prosím vás, je nutné při dopouštění a pak následném odvzdušnění vody vypnout čerpadlo oběhového systému?
pořád se tady v baráku nemůžeme dohodnout co je správné
děkuji
Zpět do poradny Odpovědět na původní otázku Nahoru
Ano, čerpadlo je velmi vhodné vypnout. Protože může naopak vzduch do systému nasát. Poznáme nasliněným prstem na odzvdušňováku. Jestliže to dělá místo sssssss zvuk jako fccccccccccc a nasliněná kapka zmizí vevnitř, je přímo nutno oběhové čerpadlo vypnout.
a při tom dopouštění, je taky vhodné čerp. vypnout nebo je to jedno? nemůže se to čerpadlo nějak poškodit?
Při dopouštění je to fuk. Dopouštíme na předepsaný tlak. U litinového kotle nedopouštět do horkého.
RCE - co to je za nesmysl, vypnout při odvzdušňování čerpadlo ? A jak by se asi ten vzduch ze systému dostal ? Když se odvzdušňuje dálkové topení tak voláte do kotelny ať vypnou čerpadlo ?
Pro zadavatele : nevím ve kterém místě systému dopňujete vodu, já jsem si jej udělal na výstupu z kotle. Ale to je celkem fuk protože snad při každém dopouštění je třeba odvzdušnit. Čerpadlo klidně nechejte v chodu - nasát jen tak vzduch nemůže, to by snad někdo musel třeba odpojit hadici na napouštění vody do systému a tou by to ten vzduch nasálo. Celý systém nechte normálně v chodu - včetně kotle - vodu doplňte a pak to jděte odvzdušnit.
U malinkej sústavy v rodinnom domku, pri studenom kotle, čerpadlo vypnúť a tak doplňať.
Kotolňa okolo 200-5OO KW máva bateriu expanzomatov alebo 1-2 velké expanzné nádoby pripojené na vratnej vode a doplňanie býva často automatické zo zásobníka upravenej vody, ktorá obsahuje už len málo vzduchu, kontrolovanou rýchlosťou aby nedošlo k poškodeniu kotla náhlym ochladením. Toto všetko má riešiť projekt. Ak nie je automatika, obsluha kotolne to musí ustražiť alebo doplňať pri studenom kotli. Ak sa doplňa neupravená voda, prejaví sa to na tvorbe vodného kameňa. Čo sa týka zavzdušňovania, problém nebýva žiadny a nemá vplyv. Ak sa sústava predsa zavzdušňuje, zrejme nefungujú automatické odvzdušňováky. Vyčistiť. Tento problém by sa vôbec nemal objavovať ak zo sústavy nebola pred kratkym časom spustená voda.
a ještě další dotaz
při napouštění je nutné obejít všechny byty a říci sousedům aby si naplno otevřeli ventily na radiatorech, nebo je to taky jedno?
protože spousta lidí maji ventily zavřené nebo jen na minimu a nechtějí je pustit naplno že by se jim připsali jednotky, no hrůza domluva
nebo se dostane voda do radiatoru i přes "vracečku" ?
Ak bola sústava spustená a plní sa vodou je potrebné aby ventily na radiatoroch boli otvorené, je predpoklad, ak je všetko správne vyspádované že ostane minimum vzduchových bublín. Ak nebudú ventily otvorené potom ešte dlhý čas dochádza k odvdzušňovaniu na automatických ventiloch a neustále je potreba vodu doplňať. No podobná situácia je aj pri zle vyspádovaných alebo členitých rozvodoch.
Ak ide o bežné doplňanie strát topnej vody, nezáleží na tom či sú radiátory otvorené alebo zavreté.
Vhodné je sledovať množstvo dplňanej vody, mnoho to napovie o tesnosti sústavy. Najlepšia je ak je namontovaný merač a zapisovať stavy. Je to otázka neveľkej sumy a malo by to byť samozrejmosťou. Ak je to uzatvorená sústava a vyvstane potreba častejšieho doplňania niekde je netesnosť. Samozrejme každá sústava má určitú mieru netesnosti, no je potrebné vedieť čo je na danej kotolni normálne a čo závada.
gappa, nevidím jediný důvod, proč vypnout čerpadlo. Nic se nemůže stát. Já to tak dělám roky a nic se nestalo.
a když by se to čerpoadlo vyplo, bylo by to velkou chybou? nebo by to trvalo déle?
Nechal jsem vám v poště kontakt, bude to rychlejší než si o tom psát.
ne nic se nestane. jsou to spojené nádoby. Nevím jaké máte zařízení jaký domek, jaký kotel.
Ale napouštění se provádí přívodem vody do soustavy, čerpadlo je jinde, nechápů co by se mohlo stát.
Myslím pane Cukrář, že zadavatel dotazu snad ani nečte odpovědi.
Myslím pane Scorpio, že se mýlíte, viz: gappa, 24.01.2010 08:59, ale evidentně tomu nerozumí. Čte ale asi divně.
Přeji hezký slunný den.
tak hotovo odvzdušníl jsem při zap. čerpadle a byl tam vzduch
No sláva.
Odvzdušňuje se zásadně při zapnutém čerpadle. Jak jinak by se vzduch ze soustavy dostal? ( jak jsem psal 24.1.)
dyt vzduch je přece lehký tak by se dostával na nejvyšší místo v systému a tam by se vypustil v odvzdušnovaku
Dobrý den,sleduji dobu tuto debatu,čerpadlo se při odvzdušnění vždy vypínalo,ale má to jeden háček,vypnout ho můžete pokud rozvod topení udělal pravý řemeslník,nikoli diletant ,který dá čerpadlo na horkou vodu hned za kotel a ještě do nesespádovaného místa,potom se v prostoru okolo čerpadla tvoří vzduchové bubliny.Tyto bubliny se však tvoří i jinde kde to takzvaní topenáři nesespádovali a není tam odvzdušňovák,tak je naděje,že to čerpadlo vyžene ven.Vždy když jsme někde dělali topení,tak jsme dodržovali pravidla spádování i když bylo v okruhu čerpadlo.Tam kde to nešlo,byl umístěn odvzdušňovací ventilek.
Lubomíre, sespádování je známá věc, ale myslím, že v současné době si ani dost topenářů se spádováním neláme hlavu pokud ví, že v okruhu bude čerpadlo. Neřádstvo systémem vyžene do míst kde už se s tím nějaký odvzdušňovák popere.
Spádování bude nutné zejména u samotíží, tam to musí vyřešit fyzika.
To sice ano, ale pokud už třeba bude někde v radiátoru tak se odtud nedostane. Zůstane trčet v horní části - horizontálně se pohybovat sám neumí.