kontrola na nemocenské
Ahoj,už 5 týdnů jsem na nemocenské s pracovním úrazem.Dneska ráno v 6:40 jsem byl v koupelně a někdo zvonil.Než jsem vylezl z vany,nikde nikdo.Seběhl jsem dolů,myslel jsem,jestli to byla kontrola,tak jestli nechali lístek ve schránce.Nikde žádnej lístek nebyl.Myslíte,že kontroly chodí už takhle brzo ráno?Musí nechávat nějaký lístek ve schránce?Dodržuju vycházky jako blbec,tohodle se dost bojím,ale tohle mi docela zaskočilo.Díky M.
Myslím, že kontrola má jednak nařízenou nějakou čekací dobu, a jednak bys opravdu našel lístek ve schránce.
To nevím, měl jsi zavolat své doktorce, to určitě ví.
Kontroly zabezpečuje OSSZ, ne doktorka. Takže spíše se ptát tam.
Už nedávají lístečky jen to napráší na socku a zaměstnavateli, nemají čekací lhůtu. Naopak zdrhají co nejrychleji od dveří, aby měli prémie za nachytaného nemocného. Je povinností každého nemocného nespat, nesouložit, nekoupat se, zajistit funkční zvonek, mít ceduli se jmenovkou a do deseti sekund po kratičkém crnknutí zvonku stát v pozoru před nas*ranou kontrolou.
Tak mi to nedalo,zavolali jsme na okresní správu soc.zabezp. a tam nám řekli,že pokud je označena schránka jménem,dávají papírek o nezastižení,tož doufám,že jen nějaký jouda si zapomněl klíče a zkoušel zvonit.Než jsem dojel dolů,tak ho možná někdo pustil.Tak uvidíme.M.
Z části jsem to napsal jako legraci, ale z valné části bohužel ne. Znám jednoho takzvaného laického kontrolora - prostě chlap v penzi brigádně jim obíhá lidi. Má příplatky za nachytaného nemocného. Protože je to zapšklý důchodce, naštvaný na celý svět, tak jak jsem řekl: Crnkne zvonkem a už píše, že nezastihl a pádí pryč, aby náhodou ho nemocný opravdu neviděl a aby měl příplatek. Bohužel, na socce není proti tomu odvolání. Neuznají, že člověk ve čtyřicítkách horečkách s prasečí chřipkou zalehne a spí a opravdu kratičké cinknutí zvonku neslyší. Platí presumpce viny a neuznají, že člověk spal a nebo nedejbože byl ve vaně. Lumpové.
Nevím jak kde, ale tady na našem OSSZ to takhle opravdu nevypadá.
nevypadá to jak píšu já,nebo Rce?
Nevypadá to u nás, jak píše Rce. Nevěřím, že bych se takového jednání (kontrolor zazvoní, uteče a nahlásí nepřítomnost, OSSZ krouhne nemocenské dávky) ze strany našeho OSSZ mohl dočkat.
Vše je o lidech. Já toho pacholka znám, je to zapšklý důchodce, nenávidějící celý svět a pro korunu by si nechal frézovat celou nohu. Nedávno chodil s monoklem pod okem, což vysvětluje též hodně .
Pak by ale presumpce mohla být obousměrná. "Dokažte to že jsem nebyl doma. A byla tam vůbec nějaká kontrola? Domovnice (a to je sakra všímavá drbna) od rána okopávala růže v záhonu a nikoho neviděla. Eslipak si ten váš strejda kontrolor nemaluje čarečky skrzevá zlaťáčky jen tak?"
My máme od loňského roku od zaměstnavatele povinnost namátkově si svoje marodící ovečky iniciativně kontrolovat sami a taky si je případně i naprášit.
No, za tohodle počasí okopávala dynamitem, to těžko slyšela tenoučký hláseček kontrolora... Leda, že má revizor ještě za kloboukem kus záhonu, po kapsách kusy opečenýho mraženýho krtka a v uších žoužaly.
od roku 2010 nejsou v náhradě mzdy za nemocenskou počtíané víkendy a prý tedy o víkendech nechodí ani kontroly, je to pravda ??
Není to pravda. Chodí na kontroly jak o víkendu, tak i v noci. Přímo s chutí chodí v okamžiku, kdy si myslíte, že už nepřijde. Zákonem je dáno, že kontrola má právo přijít kdykoliv. Nejde o nemocenskou jako takovou, ale o dodržení léčebného režimu a při jeho nedodržení tu nemocenskou seberou.
A co noční klid, přece ze zákona tě nikdo po desáte večer nemá právo rušit
Můžete mi najít ten zákon, který říká, že mě nikdo po desáté večer nemá právo rušit?
tak to fakt asi nenajdu, ale tak proč nesmím dělat večer kravál, jinak na mě sousedi zavolají policii - je to rušení nočního klidu a tak bych brala i vyzvánění kontroly
Neboj, zvoní velice krátce a ohleduplně... ...aby měli důvod napsat, že nikdo neotevřel .
tak to mě fakt uklidnilo
RCE
kecáš, nemocenskou ti nevezmou !!!!!!
Zákon č. 54/1986 Sb., o nemocenském pojištění zaměstnanců
§ 125 Krácení nebo odnětí nemocenského
(1) Pojištěnci, který porušil režim dočasně práce neschopného pojištěnce, může být nemocenské dočasně kráceno nebo odňato, a to na dobu nejdéle 100 kalendářních dnů ode dne porušení tohoto režimu, ne však déle než do skončení dočasné pracovní neschopnosti, při níž došlo k porušení tohoto režimu.
(2) Pokud již bylo nemocenské vyplaceno, považují se částky vyplacené na nemocenském za přeplatek na dávce, který je pojištěnec povinen uhradit plátci dávky.
(3) Oprávnění orgánu nemocenského pojištění krátit nebo odejmout nemocenské zaniká uplynutím 3 měsíců ode dne, kdy k porušení režimu dočasně práce neschopného pojištěnce došlo. Lhůta uvedená ve větě první neplyne po dobu řízení o krácení nebo odnětí nemocenského a po dobu řízení o žalobě.
pouze ti ji "pokrátí" ale nikdy ti ji nevezmou celou, takže NEPLAŠ!
Když myslíš...
Ono už tak ta nemocenská je tak mizerná, tak když ji pokrátí, tak z ní zbyde takový prd, že to vyjde skoro stejně, jako když ji seberou celou
Přesně tak!!!
Chtěla bych se vás zeptat, jak vám trvalo dlouho, než vám nemocenskou vyplatili - v Brně jsem se setkala (mezi zmámými), že i tři, čtyři měsíce. Za to hned vedle v Blansku během dvou týdnů.
Nevíte čím to je? Velikostí města??
Třeba i zaměstnavatelem. Když pozdě odevzdá na OSSZ podklady...
to by si přece nerisknul pár měsíců neodevzdat podklady? Zatím co jsem slyšela, že to vyplácení trvalo tak dlouho bylo od brňáků a každý měl ale jiného zaměstnavatele. Jo vlastně ještě kamoška z Prahy taky na dávky čekala cca 2,5mesíce
Mohl bych se od vas prosim dozvedet v jakem zakone je napsano ze kontrola ma pravo prijit kdykoliv? Nikde sem žádnou takovouto informaci nenašel. Děkuji
§ 76, zákon 187/2006 Sb.
-------
Insideři či jejich kamarádi si dokáží zjistit, kdy (dny, hodiny) chodí a kdy stoprocentně nepříjdou.
Pokud se něco nezměnilo, tak jediné co kontrola musela, bylo prokázat se průkazem. V zákoně nebyly žádné předpisy co se týká kontrolních orgánů. Jestli má pojišťovna nějaké vnitřní předpisy nevím.
Takže teoreticky kdykoliv..................pokud máte někdo lepší info, podělte se, také by mne to zajímalo.
Sice s křížkem po funuse, ale pro upřesnění: nemocenské dávky se vyplácí za kalendářní dny (tedy i so+ne). První 3 týdny (loni 2), které platí zaměstnavatel se náhrada mzdy za DPN vyplácí jen za pracovní dny (vyjma prvních tří neplacených).
No já musím říct, že mě teda kontrola ještě nepřišla a to marodím už půl roku a ještě dlouho budu. Je mi to už i docela divné, že zrovna taková firma, jako je Letiště neposílá kontrolu. Dokonce ani potom, co jsem potkala Vedoucí v Bille
Jinak by mě zajímalo, jak kontrolujou třeba takového nemocného po dopravní nehodě, když má obě nohy v sádře a jezdí na vozíku. Doma je sám, takže než se dostane ke dveřím, tak už je kontrola i po obědě
No a teď mě čeká návazně na tuhle marodka s rizikovým těhotenstvím, kde mám vycházky "podle uvážení", tak by mě zajímalo, když teda mají kontrolovat vycházky, jak chtějí kontrolovat vycházky " podle uvážení"
No a ještě k tomu posílání nemocenských dávek: Mě přišla až za 2měsíce. Je fakt, že zaměstnavatel má "čas" to tam poslat, tak to dělám tak, že o vycházkách vezmu lístek na peníze a odnesu ho na ČSSZ sama (což jde, je to přímo v jejich předpisech) a kopii pošlu do práce. Když jsem to tak udělala, přišla mi nemocenská za 10dní. Ovšem to taky záleží na tom, jak se paní na ČSSZ chce to zpracovat. Je potřeba si na ně dupnout, volat tam a ptát se.
Co se týče toho cvrnknutí a útěku kontroly: to musíte vylézt na okno, mrsknout po něm květináč případně řvát na něj "jsem doma, tak se ani nepokoušej zdrhnout, než slezu, jinak budeš marodit taky"
Jsou to hajzlové, když oni mají něco zaplatit, tak na to mají času dost, když my jim, je hodina zpoždění prů.ser...
To je klika, že kontrola nepřišla, ale zbytečně bych neriskoval, protože nechat si okrouhat peníze, to za to opravdu nestojí a už takhle je to almužna.
Pokud je někdo po crashtestu, zpravidla má jiný starosti jakožto ležící na ARO. Pokud je to lehčí průběh, na domácího ležáka se určitě vezme ohled a nebudou ho prudit kontrolou, protože ho nejspíš vždycky najdou doma s bažantem v ruce. Kam by se taky chudák plahočil že?
Novotu "vycházky podle uvážení" neznám. Vždycky to bylo časově od/do. Ale jistě to nevím, nejsem marodérek ... sem zdravej, jen nevím co mi je a nejlepší lék jsou a UU.
K dávkám - záleží na zaměstnavateli a hyperaktivitě bab na mzdový účtárně. Tahle skvadra soudružek po přechodu se málokdy předře a to platí taky pro úřednice ČSSZ.
Může pomoct se zkusit domluvit se mzdovkou, aby se snažili, že jsou peníze žádány bez zbytečnýho prodlení.
Když tenhle stát bere, bere rychle, ale jak má dát tomu kdo je poprvý v životě na neschopence, o maroda se pokoušejí mrákoty a silná chuť emigrovat.
Pokud se nemýlím, první 3 dny nemoci nejsou hrazené (zoufalá snaha ušetřit na fingujících marodech a donutit je hrát divadlo, že pracují v nemoci, aby nepřišli finančně zkrátka), dále v průběhu 14 dní hradí zaměstnavatel, pak nastupuje ČSSZ. Z toho logicky vyplývá, že zaměstnavatel může mít maximálně zájem kontrolovat během těch prvních pár týdnů kdy to platí. Rád to udělá, pokud tomu nějakej práskačskej bonzák pomůže.
Co se týče toho cvrnknutí, tak podobně cvrnkaj policajti, když jsou celí pocvrnkaní v textilu při nahánění pachatele a hledání svědků. Ocvrnkaj všechny zvonky v ulici a než během minuty člověk vyleze, aby využil tu jedinečnou životní šanci si jednou pro vždy zapamatovat účinky fenoménu POMÁHAT A CHRÁNIT, jsou cajti daleko, protože by beztak měli zase jen navíc práci a je nejlepší po měsíci případ odložit - pachatel neznámý.
Takže takhle to chodí, pokud jsou jiný zkušenosti, klidně mě doplňte, nebo opravte.
Mohu se zeptat ty vycházky ,,podle vašeho uvážení" vám vypsal doktor na žádost?Jdu na rizikové těhotenství už v 2 měsíci a mám doma dceru,kterou vodím do školky a ze školky a chce taky ven žejo,tak nevím jak jse mám s doktorem domluvit.
Mimochodem váše odpověď na cvrknutí a útěk kontroly mě velmi pobavila,už vím jak příště na cvrnknutí reagovat
O vycházkách rozhoduje lékař. Než to udělá, tak mu klidně navrhněte jak potřebujete kvůli dětem. To je hrozný, jak jsou ty dnešní holky nesamostatný a nic nevydržej a každá se hází na rizikovku. Ať to dělaj jen ty, který něco vydržej! ... Paroubek Vám to zaplať!
Moje žena šla na rizikový taky někdy ve třetím měsíci, možná už taky ve druhým. Přál bych ti vytrpět to, co ona prožila - vyblila toho za měsíc tolik, co ty nevybliješ za celej život.
A k vycházkám - měla je prostě od 8 ráno, do 6 do večera. Bývali jsme z domu i déle, nikdy na ni nikdo nepřišel. Proč taky, těhotná ženská bude těžko simulovat a na sociálce vědí důvod její pracovní neschopnosti.
Nechci se zastávat simulantů, ale kdo si v dnešní době dovolí marodit, aby si vymaloval byt nebo vyplel zahrádku? Domnívám se, že většina případů neotevření kontrolorovi a tím pádem porušení léčebného režimu bude spočívat v něčem jiném než ve vlastním porušení režimu. Opravdu mohu tvrdě spát, a to i ve dne, sprchovat se, sedět na WC a i když zvonek budu slyšet, nestihnu včas otevřít. A pochybuji, že kontrolor bude v kuse 5 minut zvonit nebo 5 minut vyčkávat na otevření. U bytového domu nemohu zaručit, že mi bude fungovat zvonek, nemohu v případě nefunkčnosti jako nemajitel zajišťovat jeho zprovoznění. O nefunkčnosti zvonku ani nemusím vědět. Těch možností, proč neotevřít, je celá řada.
Nevím, zda si vzpomenete na porevoluční euforii p. Havla a jeho přisluhovačů, kterým náramně mimo jiné vadily kontroly nemocných v dobách socialismu. Že šlo o porušování základních lidských práv a vmešování do soukromí. Chtěl bych se zeptat, zda nynější kontroly nemocných (či přesněji dočasně práce neschopných) nejsou to samé? A kde je p. Havel s obranou lidských práv obyčejných českých lidiček?
Zajímavé je, že ti, co pro nás novototalitní zákony přichystali, mohou marodit za plný plat, stačí se "v práci" omluvit. Toho mimo jiné využil i s. Julínek, který se dušoval, že poplatky 30/60/90 poctivě platí. Bodejď by ne, když mu jde plný mnohadesetitisícový plat. Ale při pobírání nemocenské začíná být i oněch 30/60/90 dost i u jinak běžně vydělávajího občana, natož třeba u důchodců. Já nechápu, když chodím v rámci pracovní neschopnosti na kontroly, proč platím u stejného lékaře stále a stále 30 Kč poplatek. Když ta zvěrstva kdysi vstupovala v platnost, tak mluvčí Cikrt vždy vysvětloval, že se platí jen při první návštěvě v rámci stejné diagnózy a ještě k tomu za klinické vyšetření. Že mi lékař vypíše poukaz na rehabilitaci nebo doklad na peníze, není snad klinické vyšetření. Ale většina lékařů se prý sychruje tím, že aspoň změří krevní tlak (resp. sestra) a už jde o klinické vyšetření. Mne ale ani ten tlak nezměří. Od těhle zvěrstvech marodím poprvé, možná to pravičáci ještě časem "vylepšili", ale tyto poplatky se mi jeví jako potupné. A když mne lékař odešle na vyšetření k odborníkům, platím další platby u nich. A pokud by se chtěl člověk někdše ozvat? Aby se podnětem někdo zabýval, musí stěžovatel uvést své osobní údaje a tyto údaje jsou pak vyzrazeny pánům doktorům. A choďte se k nim pak léčit. V Praze není problém změnit lékaře a nemocnici, na melém městě jste rádi, že vás někdo má v evidenci a vybírat se nedá. A zrovna tak vás odesílají do stále stejné spádové nemocnice nebo ke stejným odborným lékařům. Mnohdy je problém vůbec nějakého specialistu objevit - kecy o svobodné volbě lékaře jsou většinou a na venkově zvlášť vhodné jen k očerčení tehdejšího socialistického zdravotnictví v podobě přiřazených obvoďáků a utopií.
Hold o nás bez nás aneb kázat vodu a sám pít vodu. Je mi záhadou, jak jsou češi blbí a koho jsou schopni volit ...
Je to tak, úplně mi mluvíte z duše. Já kdybych byl účastníkem nějaké nehody a člověk by potřeboval pomoc, tak se toho člověka zeptám co dělá. Pokud by to byl doktor, tak nastavím ruku a řeknu mu: Dej 30kč. a já ti pomůžu.
Když si zaměstnavatel najme, tož kde kdo kontroluje. Doba + oznámení ...zřejmě jen podle zákona...., pokud není tak kdykoliv.