Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailemZamknuto LED žárovky

Zdravím. Uvažují o výměně klasických žárovek za LED žárovky,ale nejsem si zcela jíst výkonem v osvětlení místnosti. Jaké máte z tím zkušenosti? A platí také, že čím víc led,tím lepší světlo? Dík.

Zamykám z důvodu opakovaného vkládání komerčních příspěvků. (Kurt) (reklama)
LED zářivky se zárukou (reklama)

Mrtvolně namodralé světlo LED... Čím víc LED, tím větší světlo, to ano. Pro pořádné světlo by musel být asi strop jedna LED vedle druhé, stálo by to asi dost peněz.

IMHO Jezevec je na LED dost brzo. Sice EU roku 2025 zakázala i úsporné žárovky a nařídila pouze LED ]:). Budeme chytat na louce světlušky do lahve, jako naši předci, protože ti brouci svítí víc než LED. Žárovky LED obsahují diody narvané do baňky více či méně kuriózním způsobem. Vyrábějí se do hodnot několika Wattů, což odpovídá tak 15W klasické žárovce. S výdrží LEDek stovky let, jak to uvádějí výrobci to není také tak slavné. Na auto jsem si namontoval LED denní svícení, už jsem to 3x reklamoval a vrátili mi peníze. Vždy už po měsíci svítila polovic LEDek v tom svítidle.

Barva světla se dá vyřešit – některé LED žárovky jsou namíchané z různobarevných LED, aby měly normální teplotu světla, a jiné používají tradiční fór s luminoforem, který se budí mrtvolným světlem a vydává světlo normální. I svítivost může být vysoká, jen to zatím není ekonomické. Celkem věřím, že časem u LED žárovek skončíme, ale zatím je doopravdy brzy.

Zdravím též, domů jsem zakoupil v Bauhausu diodové žárovky - jedna v ceně cca 1000 Kč, jsou osazeny 3mi diodami, světlo vyzařují studené bílé a se světelností jsem velice spokojen, spotřeba cca 6W, dle mého názoru svítí víc jak 40W klasická žárovka. Úhel vyzařování světla má, jestli se nemýlím cca 30 stupňů, a jelikož to píšu z práce, tak vám nepovím, jak se jmenovali, ale jsou od OSRAMU a v jejich katalogu, který je zcela určitě k nalezení na netu jsou. Já osobně velice spokojen, a můžu jen doporučit, nesmíte kupovat s obyčejnými diodami za cenu cca 200-300 za kus.

Dík za všechny reakce. Tak asi zatím budu investovat do klasických úsporných žárovek. Na to, abych dal 1000Kč za jednu LED žárovku (potřebuji mininálně tři) opravdu nemám. V různých aukcích na netu se LED žárovky prodávají již za 55Kč, proto jsem nad touto variantou uvažoval. Také si nejsem zcela jist, jestli by mi výkon 40W postačoval, protože jsem je chtěl použít do dětských pokojů,kde v současné době používám klasické 100W žárovky.

No od posledního příspěvku uběhla již nějaká doba, za kterou udělali LEDky velký skok. Prošel jsem už hodně webů a na jednom mě zaujala docela povedená online kalkulačka úspor komerce - pan Musil si dělá reklamu (Kurt) Dá se tam udělat každá místnost v bytě zvlášť a při tom máte pořád na očích celkovou úsporu. Nedalo mi a koupil jsem si do koupelny bodovky zatím 3, ale plánuji nahradit i zbytek a musím říct že jde o opravdu kvalitní produkty. Koupil jsem ty 1,5W jsou tam cca za 200,- Kč a řekl bych, že mi tam svítí více než původní 25W.

Mě tohle bláznivý šílenství okolo LED a TV/placatic přijde na pikaču! Zrovna tak jako to vyplachování mozků s plasma/LCD/LED TV. Co na tom, že to mžourá, je to "rozmazaný jak prase po přepočtu", protože to krmíme signálem z obyčejných TV antén. Hlavně že na to máme a jsme in.
Ale zpět k tématu - LED osvětlení je kvůli nenažraným obchodníkům tak drahé, že prostě nemá smysl do toho investovat. Pohádky o tom, jak je to výrobně nákladná technologie jsou mimo realitu.
Mám rád dost světla. Obzvlášť teď v období zimy, kdy je krátký den a převážně jsme ve tmě. Proto sem si hezky počkal a ve výprodeji nakoupil kvalitní úsporný zářivky od Osramu. Vybíral sem pečlivě, není Osram jako Osram. Různý typy se liší délkou životnosti a počty sepnutí.
Zjistil sem, že Osram s udávanými 15.000 cykly se vyrábí v Německu a papírově to odpovídá 15 rokům. Vše ostatní je buď na 10, 6 ... let a tlačí to sem Čína. Chci věřit, že si němci ještě kvalitu ohlídají. Výrobě v čínských rukou už příliš nevěřím.

Vzal sem OSRAM úsporná zářivka (žárovka) 18W DULUX SUPERSTAR STICK E27/825 (EAN 4008321943002) a byly za 83 Kč za kus ve výprodeji. Nasázel sem je kde to jen šlo a žárovky hezky zabalil a opečovávám je pro pozdější použití.
Jak časem ještě cena úsporek klesne, určitě přikoupím do zásoby. Na LED z vysoka se..!
:x: debilům z EU.

Já tu před časem taky měl diskuzi
http://kutilska.poradna.net/q/view/27750-mate-uz-z kusenosti-z-led-zarovkama
a někde jsem si propočítal, že jediná LED žárovka by se mi vracela na elektrice mnoho let a to pochybuju, že to tak dlouho vydrží, nevěřím těm žvástům o věčnosti. Takže mám do foroty asi 50 ks klasických 60W žárovek (chodba, WC, koupelna) a do obýváku jsem dal úsporný. Ale 2x 11W je málo, asi tam šupnu ty, co tam máš ty, tedy 18W.

LED mají pro mě asi 3 nevýhody:
- drahý jak prase
- málo svítí
- jsou hnusný

Myslím, že kdyby Vám ta vaše slavná úsporka prdla (doslova se rozletěla po pokoji) v dětském pokoji kde si hrajou 10-ti leté dvojčata, změníte názor. Nicméně myslím, že jsem prošel dost shopů a vyzkoušel docela hodně značek a je jasné, že né každý výrobce dosahuje takových kvalit, aby to nahradilo klasické žárovky v domácnosti.

Jinak to, že málo svítí je mýtus dnešní doby, LEDky prošli za posledního půl roku velkým vývojem a jejich svítivost je vysoká (samozřejmě pořád záleží na výrobci) nic méně, vím o několika průmyslových halách a jiných pracovištích kde musejí být na osvětlení splněny hygienické normy, které LEDky od správných a kvalitních výrobců splňují, tak tady netvrďte, že svítí málo!!!

A to že jsou hnusné, je sice věc názoru, ale mýslím, že náhrady za 40W - 75W se vzhledem od klasických žárovek moc nelyší.

A to že jsou drahé ?? To je prostě tak no, do některých provozů se vyplatí do některých ne.

Myslím, že kdyby Vám ta vaše slavná úsporka prdla (doslova se rozletěla po pokoji)

Tak to bych chtěl vidět… Že shoří ta elektronika v patici - to bych vstřebal, ale na zázraky nevěřím… Úsporky mám doma už dlouho, a dokonce od různých výrobců (takže i různé kvality zpracování), několik už i přestalo svítit, ale neexplodovala žádná. Nebyl by nějaký příklad z praxe?

je to příspěvek někoho z lidu:

diskuze je na adrese: http://ekonomika.idnes.cz/diskuse.aspx?iddiskuse=A 081106_165045_test_ven

komu se nechce hledat tak:

Re: lidi

Mozna s ebudete chechtat, ale mne s enejvice osvedcily zarivky EuroLite. maji pro mne nejprirozenejsi svetlo a v Globusu jsem je kupoval bratru za 39,-. Takze je mi fuk, ze je jednou za rok ci devet mesicu vyhodim. Svoje si za tu cenu usporila. Jo, a jedna Duluxka mi v kuchynske lince vybouchla tak, az mi vyhodila kryt.

LED v halách??? To se mi nějak nechce věřit. My máme ve firmě sodíkové výbojky 12 x 400W. Ledky myslím svým světelným výkonem zatím nejdou výše než 75W klasické žárovky. To je v jakékoli, byť sebemenší halem mizerně málo. Do kanceláří se dávájí zase trubice kvůli lepšímu rozptýlení.

Viděl jsem 50W LED reflektor, který v pohodě přesvítí 400W klasickou halogenku, a v těch halách samozřejmě pokud máte vysoké výrobní haly kde v 12m výšky svítí 500W sodíkovka nemají ledky šanci, ale třeba v poděbradech mají v jedné ulici LED veřejné osvětlení a je tam mnohem více světla než tam udělaly klasické sodíkové výbojky. A jestli tuším správně veřejné osvětlení bývá většinou v 5m výšce. A mimo jiné našel jsem na webu SMD čip který měl paramtery 300W 16000lm.

Tak jsem to přece jen našel

http://www.led-solutions.cz/leadshop/eshop/3-1-led /73-2-300W/5/292-LED-300W-Bila

ale spletl jsem se udávájí tam 12000 - 16000lm. Nicméně chtěl bych to vidět rozsvícené, ale nechtěl bych na to vymýšlet chlazení.. :-)

Spousta lidí má o LEDkách mínění, které je již více než půl roku staré. Když se začnete trochu zajímat, zjistíte, že to může být vysoce kvalitní zdroj světla, který potřebuje minimální příkon.

Koukal jsem na ten odkaz 300W LED a uvedený světelný tok je 12 000 - 16 000 lm. To není zase až taková bomba. Sodíková výbojka 250W má světelný tok až 30 000 lm. Za méně jak desetinu ceny LED dostanu 2x vyšší svítivost. Rtuťová výbojka 250W pak 13 000 Lm za 4% ceny. Faktem je, že LED bude asi méně topit a náběh bude okamžitý.

Jo tak, samozřejmě, že jsem myslel oproti klasické žárovce, ale oproti úsporce se udává úspora kolem 40% vezme-li se v potaz start (při kterém je příkon mnohem vyšší, než je na krabičcce) úsporky pokaždé když ji zapneš a kolikrát bys musel úsporku koupit novou za dobu co by ti tam svítila 1 LED žárovka. Teď je otázka jestli je to pravda, prtože toto nemám změřené a vyzkoušené.

špatné jméno které mají LED je dle mě díky číně - klasika. už delší dobu než je zde zmiňovaný půlrok jsou kvalitní led, jen se nám až teď přibližují cenou. ty slepence, které se prodávají z 50ti led (čipů) a podobně jsou více méně odpad, který je zužitkován tímto způsobem. pokud chcete něco kvalitního, musíte za to zaplatit - bohužel je to stále hodně.

pokud jste si koupili denní světla na auto a reklamujete jej, sám si dejte ruku na srdce a řekněte kolik stálo a zda mělo vůbec potřebné akreditace. když si vezmete diody, kterými se pyšní audi už několik let, myslím, že nikdo z vás nenapíše, že by se jednalo o nespolehlivá světla, která nesvítí.

co se týká zmíněného slabého osvětlení, to není slabé, spíš bodové. dioda jako taková je bodové světlo a je dle mě spíš problém světlo rozptýlit při dnešním počtu osazovaných diod. co se týká životnosti, jediným nepřítelem je teplo :) pokud byste dokázali diodu udržovat na rozumných teplotách, bude mít praktiky onu neomezenou životnost.

Tak mně se LED žárovky zaplatí rychle, protože se někdo u Tchiba spletl a dal je za 0,01 Kč. myslel jsem, že je to šmejd a nechtějí platit za likvidaci, tak jsem jich 10 vzal jen tak. Dodatečně mi napsali, že to byl omyl, ale balíček přišel. Dvě měli rozbité baňky, ale diodám se nic nestalo, tak jsem to šoupnul do kopyta na WC. 3W svítí asi jako 20W žárovka, ale účel to splní.

Celé to unijní opatření je IMHO úplná kancelářská hovadina. Zakázali matné žárovky, ale můžete si koupit lustr s barvou zneprůchodněným stínítkem, papírové stínítko z IKEA a další světlobrzdy.

Mám doma úsporky za příšernou cenu, ale to světlo je mizérie.
Roční propočet úspory mně vyšel na 500kč .
Už mám v šuplíku připravené normální žárovky 100 W a budu je postupně dávat zpět.
Vyplatí se to.
Jenže klasika stála 10 Kč a zářivka 150 i více a to vadilo.

Tak si prostě párkrát nezapnu rychlovarku a tu pětistovku ušetřím taky.

Pracuju ve firmě která nakupuje v Itálii a dál prodává prodává obdobné led žárovky a spousta jiných druhů led pásek a bodovek,šatních osvětlených tyčí s pohybovým a tepelným senzorem samozřejmě různých barev a je to omnoho ale omnoho levnější...

Ahoj, pokud uvažuješ o LEDkách, jdi do toho a neboj se. Jediné, co musím zkousnout, je cena. Ta je bohužel stále vysoká. Každopádně dnešní LED žárovky svítí o mnoho mnoho lépe než spořivé, trubicové, jsou ve vteřině na plném výkonu, nevadí jim časté rozsvěcování, dokonce prý ani menší výkyvy v síti. Pozor na stmívač, ne každá je stmívací. Já koupil http://www.lumax.cz/eshop/D28-led-zarovka-12-w-e27 -1020-lumen-tepla-bila-230v a svítí petfektně, žádné žluté světlo jako u spořivek. Barva je přirozená, intenzivní, stejně jako u staré žárovky, na kterou jsme byli zvyklí tolik let. Hlavní výhoda je v tom, že když už jí teda koupíš, můžeš jí nechat svítit dlouhodobě, například v garáži, obýváku, žere malinko. Pozor ale na WATY. Doporučuji koupit žárovku s výkonem 8W a více (třeba i 12), taková LEDka nahradí 75W klasiku. Méně Watů je dobrých do lampiček a nebo v kombinaci s další žárovkou.

Libor [77.48.59.xxx], 13.10.2011 19:55
Když už tak bych počkal až budou levnější.Jsou úspornější a výroba a likvidace odpadu je ekologičtější.Ovšem chce to nějaký roky jakse osvědčí,reklama je jedna věc a dlouhodobá zkušenost jiná.Pokud jde o úsporky tak nic moc..Ono to sice spoří,ale...Používám úsporný zářivky od dob kdy začínaly/možná ještě někdo pamatuje reklamní akci se zasíláním úsporek/.Ovšem nakonec po pečlivém propočtu jsem zjistil,že zatím jsem na nule,spíš jsem málo prodělal.Co se uspořilo,zase padlo,když některá zářivka "odešla" dříve.Někdy se mi povedlo reklamovat.Když mi např.jednou /před nějakým časem kdy byly o něco dražší/prdla kvalitní Osramka za 500kč tak další žárovky už nešetřily ale jely na zaplacení té rozbité.A tak se to stalo několikrát.Životnost inzerovaná na krabičkách je iluzorní,navíc /podle nasazení/už po roku je účinnost někde jinde než na začátku.
Poslední roky to mám v domě půl na půl.Navíc v zimě měním téměř všechny zářivky za normální žárovky.Topím přímotopem a zjistil jsem,že když v topné sézoně svítím klasickýma žárovkama ušetřím víc jak s zářivkou.Protže je úplně jdno jestli dodám jeden KW přímotopem nebo vyzářeným teplem ze žárovky.
A taky si musíme /u úsporek/uvědomit jaký mají negativní vliv na životní prostřdí když doslouží.