Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem jak zajistit svícení na chatce

ahoj,
pokaždé když sem napíšu tak mi poradíte tak doufám že i ted. Máme s klukama takovou menší chatku a potřebovali bychom zajistit jednoduché svícení. Chvíli jsme svítili i o svíčkách ale není tonic moc. proto jsme se chytli myšlenky že bychom zkusili jednoduché zapojeni ( zdroj + vodiče+ spotřebič ) vtomhle případě by to byla baterie + drát + žárovka/y. mno ale další problém nám dělají odpory (pokud se tam nejaké dávají). Mno proto prosím o pomoc jak to vše jednoduše zapojit + co bychom si měšli obstarat pro toto zapojení osvícení. Kdyby vás ještě něco napqadlo jak udělat jednoduché svícení napiště budu rád. Předem díík moc. :-)

tak si kupte autožárovku na 12V (watty dle uvážení), ale typická autobaterka má okolo 55Wh, tudíž taková H7 žárovka vydrží svítit jen cca 1h. Když použiješ např. 15W brzdovku, svítit budeš cca 3h. Kapacitu lze samozřejmě zvýšit paralelním zapojením více aku, nebo použitím větší.

tak tam asi neni moc co zkazit, zadny odpory nepotrebujes. Ale bateka z favose ma 44AH(nova!!!) a 40W zarovka do svetel ti pri 12V bere 40/12 tedy asi 3.4A Mas tedy v plne nabity baterce energii na asi 13 hodin sviceni. Mozna bych pokoumal nad montazni lampou do auta, v tej je zarivka, maji v baubau za par korun a pritom spotreba je jenom 8W, takze 5tinasobna doba sviceni. A opet, na pripojeni nic neni.

Petrolejka je dobrá, pokud nehrozí, že s ní něco zapálíte. Jednoduchá, levná a hezká. Jestli byste radši elektriku, možná by stála za úvahu LED lucerna. Na táboře jsem jednu viděl a svítí docela silně, přičemž spotřeba se s klasickou žárovkou nedá srovnávat. Akorát má ošklivě bílou teplotu světla – chtělo by to vyzkoušet několik modelů nebo vybrat samostatnou LED žárovku s hezkým světlem.

Stejnej problém řešil někdy letos i můj otec - mají malou boudu na kopci bez přívodu elektriky. Svítili si 12V žárovkou z autobaterie, ale přesto bylo třeba tu baterii relativně často nabíjet. Museli to furt tahat do auta, doma nabít a zpět na chatu. Takže se začal poohlížet po nějaké LED žárovce na 12V, ale bohužel, nemohu říct, jak to dopadlo, zkusím se ho někdy zeptat.

Připojuji se k té imitaci LED petrolejové lampy.Viděl jsem to a protože klasickou petrolejku i plynovou lampu mám během let z chalupy zažity,velmi mě to uspokojilo.Spotřeba minimální.Solární článek nemá smysl,protože se svítí v noci a bez aku by to nefungovalo.
JABRAKA

Dobrý večer,doporučuji ,jak zde již bylo uvedeno led diody,nejlépe supersvítivé,najdete třeba v Gesu,potom použít k omezení napětí zenerovu diodu,nebo stabilizátor napětí,cenově v korunách a zapojení jednoduché,jinak je možno spočítat podle zdroje a led diody zapojit do série.Tato světla mají velice malý příkon,většina 20 miliampér.Jen pro zajímavost ke zhlédnutí,jak dlouho může svítit diodka na baterku:pandatron.cz ,:-)

Pokud na chatku jezdíte autem a neparkujete příliš daleko, koupil bych 1x izolovaný el. vodič Cu průřez 4mm a natáhl 2x od parkovacího místa do chatky (třeba po plotě).
V chatce připojit montážní lampu 8W baubau (bahno nahoře) a na druhý konec konektor do zapalovače.
Prostrčít do auta oknem do zásuvky zapalovače a přivřít. Pokud bahno počítá správně, tak by to bylo
(podle stavu a kapacity baterie) na 13x5=65 hod svícení. Víkend je dvě noci (cca 2x10=20 hod).
Asi polovina kapacity baterie. Takže v neděli odpoledne v poho nastartuješ a cestou domů baterii nabiješ.
Ten kousek vodičů s konektorem smotáš, uložíš do igelitového pytlíku a pověsíš na plot zevnitř.
Zásuvka zapalovače bývala pod napětím furt. Pokud je to dnes jinak - připojit přímo k baterce auta.
Výhoda: jakékoliv auto, cena 0 0 prd.
Nevýhoda: auto, úbytek napětí se vzdáleností???
Vylepšení: LED

Takže v neděli odpoledne v poho nastartuješ

No to v zimě nemusí být vůbec pravda

a cestou domů baterii nabiješ.

To je taky ideální představa. Baterie způlky vybitá se nenabije za hodinu cesty autem. Navíc zadarmo to není protože alternátor je víc zatíženej = motor víc žere

Tiché posezení v chatě v lesích je nejromantičtější a nejlevnější s petrolejkama. Určitě svítí víc, než blikátka ze solárních zahradních svítíček. Nehledě na to, že mrtvolné světlo LEDek je do těch lesů úděsně hnusné. Holt se nesmí tolik chlastat, aby hrozilo hromadné ničení petrolejek a podpálení chaty. Co to taky je za romantiku, odjet na chatu a tam se zdunět jak motorák?

Mě připadalo, že kolega zakladatel vlákna tuto činnost provozuje neustále. Nojo, za mlada jsme kolem těch 18ti jezdili na mojí chatu a puritáni jsme rozhodně nebyli. Vždy jsme zůstali pány rozumu a i když trochu mlhavě, tak jsme věděli, že dřevěná chata a petrolejka je velice zrádná kombinace. Ovšem jednou (skutečně jen jednou), jsme byli v nedaleké obci v hospodě a ráno kolem 13. hodiny jsme se probudili a všichni měli džíny příšerně od bahna, někteří jedinci i na zádech a hlavě. To by nebylo nic divného, cesta z obce do chaty vede děsně rozbahněným lesem i když je všude jinde vyprahlé sucho. Divné bylo však to, že barva toho bláta byla naprosto jiná, než se na té cestě vyskytuje. Tato záhada nebyla dodnes vyřešena.

No vy Pražáci jste nějací ciprlich. Každej rok někdy v květnu slavíme kamarádovy narozeniny - a vždycky se tam krásně zboříme. A svítíme tam taky petrolejkama, ale za ty roky ještě nikdo žádnou nezvhnul, ale je fakt, že většinou řádíme venku na palouku.