Zateplení RD
Zdravím vespolek,
prosím o názor, zda-li má smysl zateplovat RD postavený z vepřovek s 60cm širokými zdmi v řadové zástavbě. Koupil jsem ho před rokem a půl, bez prasklin, trochu vlhký. Dle sHpy00nova návodu /za což má můj neskonalý obdiv/ odkopal základy, položil nopovku, drenáže a počkal co bude. Po roce je zdivo suche, stěny zůstaly bez prasklin. "Chlapi v hospě povídali", že suchou vepřovku není potřeba zateplovat.
Vážený pane, každý objekt je vhodné zateplit, ale správnou technologií a správným potupem. Nevěřte tomu, že VŠECHNY firmy zateplují správně. Pokud je trochu (prosím definici trochu) vlhký, je třeba provětrávané zateplení. Odkopáním a vložením nopovky malinko pomůžete, nikoliv neodstraníte vlhnutí stavby. To by jste musel porušit fyzikální zákony.
Pokud zabezpečíte, aby se voda nedostávala ke konstrukci, nemusíte dávat nopku.
Když nebude dodatečně montovaná vodorovná hydroizolace, bude vždy zdivo vlhké!!!
To je fyzika.
Díky za komentář. Trochu vlhký= na zdech nebyly fleky od vzlínající vlhkosti, ale když jsem vytrhával původní dřevěnou podlahu, tak konce přilehlé k vnější, severní zdi byly vlhké.
Teď jste mě zmátl, myslel jsem, že právě nopka vně brání přechodu půdní vlhkosti do základů, a ty špuntíky jsou tam pro odvětrání vlhkoti, kterou základy natáhnou odspodu.
Montovanou vodorovnou izolací asi myslíte např. podřezání. Tomu bych se chtěl pokudmožno vyhnout. Mnohem zajímavější mi přijde Váš návrh provětrávaného zateplení. Zkusím zagooglit, ale mohl bych Vás poprosit o nějaké odkazy?
PS: nejsem žádný vážený pán, jsem obyčejný balkonář, mimochodem jmenovec, kterého už od sezení v paneláku svrbí ruce :+)
"Balkonový Milane", ono je to s tou nopovkou složitější. Když jí dáte onpkami ke zdi, přihrněte zeminou, sice zůstane za nopky mezírka, ale vzduch nemůže proudit, páč jak by nasál vzduch? Kdepak by si natíhl na průvan. Navíc většinou se nopka nespojuje lepidlem, páskou a podobně. Když dáte kolem baráku metrovou nopovku, samozřejmě že netřeba slepovat.
Voda se pak nedostane (ale dostane) ke zdi, ale dole bude zase vlhko, to se natáhne do suché zdi, a je z toho vlhká zeď. Je to jen fyzika.
Vodní pára zpod nopovky stoupá, protože má nižší hustotu než vzduch. Není to průvan, ale nějaká difuze to bude.
Dd, mohu se zeptat, jak nejjednodušeji zateplit půdu ze spoda.Jou tam po celé ploše půdovky. Nechci to toho šťourat, trámy se zdají být OK.Mohu pouzenpoložit na půdovky zateplení? Díky
Souhlasím s předřečníkem, povrch je suchý, protože větrá, ale při bourání byste viděl vlhký vnitřek. Zateplení má smysl, součesně uděláte vnější plášť - fasádu a máte na dlouhou dobu vystaráno. Cokoliv nahodíte přímo na ty buchty za pár let bude pryč.
Nevím zda by u vepřovic nebylo skutečně jednodušší tu zeď podřezat.Proti páleným cihlám by to byla sranda.Pak když ta zeď vyschne,skutečně v té tloušťce není třeba zateplení.
JABRAKA
Jardo, jako většinou s tebou souhlasím, i teď. Bez hydroizolace je to špatné řešení.
Ale domnívám se, že tazatel nemíá vepřovice až k podlaze. Většinou se kvůli vodě dávala vrstva opuky.
Ano, máte pravdu, základové zdivo je z lámaného kamene a vyhnané cca 10cm nad úroveň podlahy. Z toho jsem usoudil, že podřezání by zase taková legrace nebyla, vyčetl jsem, že v těchto případech se užívájí nerezové plechy "vtloukané"
mezi kamenný základ a zdivo. Jenže fin. náročnost této procedury je mimo mé možnosti. Ale na základě Vašeho podnětu ohledně provětrávaného zateplení jsem narazil i na konstrukci odvětraných podlah, což by v kombinaci mohlo pomoci. Díky za všechny reakce.
sekoshe, ale i tak jde podřezat, podbourat. Mnohokrát jsem to popsal, mám za sebou asi 150bm zdiva tlouška 55-90 cm. Opuka, kámen, navážka a podobně. Dnes bych zvolil jinou metodu,
me v podobne situaci,obvodove zdivo veprovice 80cm a zaklad z do fialova palenych cihel,bylo receno,nepodrezavat,podrezanim,pry se zprudka zmeni vlkohkost a narusi to fyzikalni vlastnosti zdiva a dojde k popraskani a byla mi navrzena odvetrana podlaha.......
dalsi tvrdil,ze jedine podrezat,jinak konec........
a dalsi rikal jedine zbourat.......
a nasel se jeste jeden a ten tvrdil,ze jedine silikonove injekce..........
vsichni to byli architekti,iznenyri,statici.........a kazda ta rada stala nejaky ten zlatak.......
.............radeji jsem to prodal..............
ale všichni mají svoji pravdu. 10 poradců, 30 různých rad.
"pry se zprudka zmeni vlkohkost" jak prudce? to vysichá klidně i 5 let.
"a dalsi rikal jedine zbourat" páč to vzal z ekonomického hlediska to je opravdu nejvýhodnější (když to umíte spočítat)
"radeji jsem to prodal." dobře jste udělal
jaké zateplení domu z opuky.. dík Tomáš
A je tam vodorovná hydroizolace, nebo ne?
A jak je ta opuka tlustá?
Určitě 60 cm a více.
EDIT: Ale ne opuka samotná. To ta zeď z ní postavená..
Takové, aby bylo dostačující, čili na základě posouzení a výpočtu. Když kontaktní, tak minerální vatu a nikdy ne polystyren (to se prosím týká výhradně starých domů; nikoli novostaveb a paneláků), anebo provětrávané a tam přijde zase min. vata.
Dělá se i děrovaný polystyren.
Tomáši, jestliže je hydroizolace a zdi vyschlé, klidně EPS, pokud je ale vlhkost, zajistit aby se odstranila ze zdi, nebo provětrávané zateplení vatou.
Problémem dodatečné izolace obvodových stěn je poměr cena x návratnost. Použít deskový polystyrén je šílenství nebo nerozum. Doporučujeme rošt - do něj nějakou izolaci, která dýchá : minerál, celulózu. . . zakrýt heraklitema poté stěrku - difúzní. A máte na 30 let vystaráno.
Osobně bych to nedělal - máme podobný barák - ale zaměřil bych se na dokonalou izolaci stropů ev. krovů, protože většina teplastejně odchází stropem.