Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailemVyřešeno Převrtaný kabel

Ahoj,

mám drobný problém. Zjistil jsem, že při montáži držáku sprchy se mi podařilo převrtat kabel od bojleru, který vedl pár cm pod dlaždičkami a prochází zdí na WC k bojleru. Jedná se o koupelnu, místo je asi 60 cm nad vanou.
Napadají mě 2 možná řešení:
1. Metodou "po mě potopa" vysekat řadu dlaždiček, nahoru do bezpečné výšky zasadít krabici, sesvorkovat a od krabice natáhnout kabel nově.

2. Vyříznout jen tu postiženou dlaždičku (třeba karboflexa s kotoučem na kámen), tu odstranit, za ní vložit krabici, pospojovat, zaizolovat, zahodit maltou a na vrch přilepit dlaždičku (mám naštěstí náhradní).

Je druhý postup možný a bezpečný? Jak byste to, odborníci, pořešili?

Díky za rady a nápady.

Zrovna včera jsem o tom ještě přemýšlel. Z druhé strany zdi je pověšen bojler 150lt. Tomu by se při troše dobré vůle dalo vyhnout. Co je hlavní problém v mém případě je, že zeď je stavěna z asi předválečných pálených cihel. Ty se narozdíl od dnešních poddávají majzlíku jen velmi nerady a mám obavu že by při kutání spíš odskákaly ze zdi obkladačky na druhé straně.
Momentálně uvažuji o tom, že obkladačku (nebo dvě) přeci jen vyříznu, oklepu omítku abych uvolnil alespoň 20 cm kabelu, provrtám zeď skrz a přímo tam udělám na zdi volně přístupnou krabici. Budu tak moct uvolněný drát opětovně dotáhnout, nehledě na to že odpadne i riziko s případnou vlhkostí.

Nějaké komentáře k mému návrhu?

Já vím, je to trošku prasárna, ale účel světí prostředky. Já bych přervaný kabel sletoval. Pak pečlivě obalil samovulkanizační izolační páskou (dobře natahovat po celé délce, aby se dobře spojila, silnou vrstvu). Pak bych to ještě zajistil předem navlíknutou smrskávací bužírkou. To nemůže probít ani kdyby to moc chtělo i pod vodou. Profi řešení jsem viděl v OBI, tam měli spojku do země, taková červená, všechno samotěsníncí a počítá to i s tím, že kabel přetržení zkrátí není dostatečně dlouhý na spojení.

Proč je sletování prasárna? IMHO nejnižší přechodový odpor mezi spojenými kabely, pokud vůbec nějaký. Též bych použil navrhovaný izolační postup, já osobně bych tomu věřil mnohem víc, než univerzálním vodotěsným spojkám já nevím z které Číny.

No protože kabel má být ve zdi "vcelku". I když jsem měl kabel z výroby, byl na něm podivný nádor. To mě zajímalo a při pitvě jsem zjistil, že jedna žíla byla sletovaná a normálně zastříknutá v hnědé bužírce a celek obalen "žvejkačkou" a PVC jako by se nechumelilo. Asi jim ve výrobě došel drát, tak ho vtipně napojili.

Souhlasím s Rce a Moasem.
Kvalitním cínem s přísadou stříbra se vůbec nic nezkazí. Pořádně proletovat a cínem nešetřit. Spoj musí být dokonale slitý a po zaletování spoje čistý, žádný studeňák!
Spoj ochránit natřením roztoku kalafuny rozpuštěné v lihu a pod.
Pokud je možnost, nejlépe vyměnit celý vodič za bezvadný.
:i:

Letovanie v tomto prípade nie je asi najlepšie riešenie.Keď už spájať tak, v prvom rade osadiť krabicu, na každom vodiči spraviť očko, spojiť pomocou skrutky a matky s dvoma podložkami.Potom to obtočiť vulkanizačnou páskou a nakoniec zaizolovať.Myslím si, že by to bolo ceľkom vyhovujúce a pomerne lacné riešenie.

Já bych to pájel ale nejdříve jednotlivé vodiče pečlivě pozínovat, aby yl jen povlak cínu, a pak je teprve pájet k sobě. Tím máte záruku že čín je všude a netřeba ho kýbl. A kdyby to bylo možné tak bych použil vnitřek z lámací svorkovnice (mosazný), ty pocínované konce strčil dovnitř a propájel ,
Následně zavulkanizoval páskou. Ale bude to chtít pájku alespoň 100W odporovou, ne trafopájku.

Za to může zase ta mizerná Evropská júnie. Dřív se dělal cín s olovem, právě proto, že slitině cínu s olovem cínový mor nehrozí. EU zakázala dávat do cínu olovo. Tak se musí mačkat, místo letovat. Můžeme čekat, že se bude rozpadat všechna elektronika pájená do tišťáků...