

Plyn PB, instalace
Zdravim Vas!
Baracek nam stoji a ja se rozhodl pro plynovou varnou desku. Plyn tu nemame, takze pojedeme 10kg bomby s PB. Jde mi o to, jak to vsechno propojit. Je mi jasny, ze za lahvi bude redukcak, pak nejaky vedeni(jaky? z medi? jak to napojovat?, sla by hadice? je to cca 15m od lahve venku ke sporaku uvnitr, ale vzdy pod strechou resp. pod podlahou) a na konci deska, ma G1/2, tak zase, jak to pripojit, nejakou redukci nebo cim.
A kde to koupim, nejlip v Plzni. Diky za vsechny tipy.
BaHn
Kdysi jsem připojoval sporák na propan na vzdálenost asi 8m,plynař mi říkal,že měď.trubičku nesmím používat,koupil jsem tehdy železnou.Může se tedy měď používat?
Na 8 metrů se je naopak měděná jediná použitelná. Na víc jak 10 m tak svařované (nesmí se šroubovat jako voda) potrubí, černá ocel, protože trubička by na konci neměla tlak. Záleží také na počtu ohybů. Ta tenká trubička musí být pouze měděná (je tuším pocínovaná, takže vypadá "bílá"), protože ta lze ohnout aniž by vznikly mikroskopické trhliny, které by mohly v ocelové trubičce vzniknout.
BTW před cca 25 lety jsem někde ocelovou trubičku ukrad, měl jsem s ní PB sporák zapojen asi 10 a nevybouchl jsem. Chce to pečlivě objet zapálenýma novinama celé potrubí a všechny spoje, jestli to neuniká. Před tím je vhodné se přesvědčit poslechem, zdali někde to neuniká příliš (nejčastěji u šroubení redukčáku na láhev). Ne, že by to mohlo bouchnout (uvnitř lahve a potrubí není vzduch), ale mohutný vyšlehnuvší plamen může slabší jedince vyděsit. Doporučovaná jarová voda je naprd, drobné pěnění neuvidíš.
Nabádat někoho, aby případnou netěsnost plynového rozvodu zjišťoval zapálenýma novinama je opravdu silné kafe .......
mno, hlavne v ty dutine pod barakem by to byla opravdu sebevrazda upalenim jak vysita. Ale o to nejde... asi to cely sam delat opravdu nebudu, furt jenom nevim, jestli tam tu trubicku 8x1 muzu pripavit, nebo je to zbytecna prace a budu sundavat linku a kutat diru po tom, o medi do sberu nemluve.
Jistěže můžeš tam dát měděnou trubičku. Bacha, ale měkkou http://www.topenivodaplyn.cz/cz/katalog-produktu/m edene-rozvody/trubky-medene-mekke-polotvrde-tvrde/ c19824. Nejlépe když zajdeš do nějaké specializované prodejny s instalačním materiálem a řekneš: Hezký den, dobrý muži, prosil bych 12 metrů trubičky na propan-butan. Děkuji předem, přemilý prodejče.
Fakt jsem se dost pobavil,co se snese nesmyslů.Pro tazatele aby bylo jasno:NIKDO si nesmí!Sám dělat rozvod plynu (jakéhokoli).Pouze firma,nebo dnes i soukromník,s platnou licencí a zkouškami.To že si uděláš "něco dopředu" a že ti to někdo schválí???Je blbá sranda.NEEXISTUJE.
Stejně jako se nesmí jezdit víc než devadesát,mít přepad ze septiku do kanalizace,chodit mimo přechody,krátit daně atd.
Po 4 letech opravdu akutní odpověď.
Kdyz uz to nekdo exhumoval, tak to uzavru. Predpisy nezakazuji mit lahev po staru pod sporakem, resp. nekdy a nekde to povolujou - vsechny podminky pro tuhle instalaci jsem splnoval, nechce se mi to uz dohledavat. Zaroven to neni plynova instalace, takze sem si to mohl udelat sam. A tak uz takhle ty 3 roky jedu, k plne spokojenosti.
Jo tak to seš Bahno dobrej. Já to teď potřebuju taky udělat. Tak prosím napiš, jakou trubičku jsi použil, ten odkaz už nefunguje. Potom, co a jak jsi přidělal na konce trubičky. Doufám, tedy, že nemáš jen bombu pod sporákem a propojenou koupenou hadicí? Díky
Zadnou, jak jsem psal mam bombu pod sporakem. Ne vzdy a ne vsude se to smi, ale kdyz se to smi, tak to neni plynova instalace a je to legalni si to udelat sam.