Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem odvětrání obvodového zdiva

Dobrý den,
tohle téma jak jsem tady četl bylo už několikrát probírané. Jsem laik proto jsem se různě ptal a čtu i tady různé názory. Mě teda ještě projektant poradil další variantu odvětrání obvodového zdiva zvenčí a to u paty základu položit husí krk (taky mi radil, že 80 mm stačí, jak už tady bylo psáno)a to celé překrýt nopovou folií, samozřejmě čudlíkama na chalupu. Překrytí zdůvodňoval tím, že vlhkost která půjde od základů a bude stoupat nahoru, jde cestou nejmenšího odporu. Ta která je za nopovou folií mě nebolí, ale ta která je mezi nopovou folií a základem mě zajímá a bude tedy odvětrána husím krkem na povrch a mezerou mezi nopkou a základem, samozřejmě za dodržení pravidel, která už tady byla popsána v jiných vláknech. Další dilema, které mám je vysypání prostoru za nopovou folií štěrkem. V mém případě si myslím, že ho potom nepotřebuji. Pro odvětrání kamenného zdiva z vnitřní strany jsem vykopal podlahy, potom jak už tady bylo jinde popsáno nasypal štěrk a po obvodě stěn natáhl rovněž husí krk 80mm. Kopíroval jsem zdivo co mi dovolil husí krk a takto jsem objel vlastně i příčky. Průrazy přes zdivo a hadice mi čouhají z chalupy ven. No a tady nevím jestli to mám správně. Jak vysoko od země by asi měly být konce hadic. Předpokládám že nad nopkou. A protože ještě plánuju zateplovat, tak nevím jestli průduchy pro husí krky skrz zateplení nebudou mít vliv v zimě na promrzání zdiva v místě otvoru. Další varianta, která mě napadla je jít skrz základ, nopovou folii a vyustit třeba půl metru od chalupy nebo úplně pod základ a nopovou folii a taky vyustit nad terém půl metru od chalupy. Dále mám připraveno v každé místnosti vyustění z vodorovného husího krku na svislý 40mm husí krk. Na jedné stěně tenhle husí krk mám vytažený ke stropu s tím, že půjde protáhnout až na půdu. Ostatní vyustění chci vyvést do přizdívky k původní stěně a nahoře toto zase propojit průduchy s půdním prostorem. Chci využít komínového efektu a tím proudění vzduchu nahoru. Podle jiných vláken tady je to špatně a měly by tam být spíš novodurová trubka, ale nevím jaký průměr, jestli stejný, větší nebo menší než ta vodorovná a jaký vliv na komínový efekt má délka vodorovného potrubí.
Zkušenější opravte mě prosím.

Předmět Autor Datum
pokud neprovedete vodorovnou hydroizolaci, nemůžou stěny vyschnout. Pokud hodláte zateplit, musíte p…
milan.cukrar 24.08.2009 19:20
milan.cukrar
Asi to teda není nejlepší. Stěstí že to není dokončeno a můžu si dovolit to ještě opravit. Kde by js…
pepis 24.08.2009 21:26
pepis
ale to nejde, je to jako když chcete kvalitně zateplit na zimu barák a pak se Vám nelíbí že je dobře…
milan.cukrar 24.08.2009 21:47
milan.cukrar
Husí krky už mám ve štěrku a na něm zatím jen podkladní beton. Tohle už asi nechám jen chci domyslet…
pepis 24.08.2009 22:40
pepis
Četl jsem text a rozhodl jsem se nereagovat. Kdo chce kam, pomozme mu tam. Ale poslední věta mě nabu…
milan.cukrar 25.08.2009 19:28
milan.cukrar
Já jsem koupil dost starý přízemní nepodsklepený, vlhkost vizuelně nevidím, jen se mi při podlaze tr…
Antonín Růžička 29.08.2009 09:42
Antonín Růžička
Mohl by jste tady dát odkaz na ten článek o potřebě izolace podzemního zdiva (nebo svejo@seznam.cz).…
pepis 01.09.2009 14:08
pepis
Řeším jak správně zaizolovat kamenný základ, který ve svislé rovině ma kamenné přesahy 20-30 cm pos…
milan.cukrar 01.09.2009 20:37
milan.cukrar
stačí mi zkušenost z praxe jak tepelně tak hydroizolačně odizolovat kamenný základ s výraznými přesa…
pepis 01.09.2009 22:53
pepis
Zdravím, sám nevím, z čeho jsem si to tenkrát oskenoval, posílám, autor originál použil (četl jsem t… poslední
Antonín Růžička 04.09.2009 19:42
Antonín Růžička

pokud neprovedete vodorovnou hydroizolaci, nemůžou stěny vyschnout. Pokud hodláte zateplit, musíte použít odvětrávané zateplení. To znamená nekontektní, čedičová vata Orsil UNI, Orsík, a třeba i rocwool.......

To jste si tedy pokopal děr, a teď do nich budete pouštět studený vzduch. To bude v zimě zimavo a mrazivo. Copak udělá vlhkost ve zdi, když zamrzne?

Husí krky už mám ve štěrku a na něm zatím jen podkladní beton. Tohle už asi nechám jen chci domyslet ten zbytek, aby z toho byl aspoň malý užitek. Ideální to nebude. Třeba se dostanu do toho, kdy všechno co je kamenné postupně podkopu a odizoluju. Zatím se snažím jít cestou, kterou můžu zvládnout sám v relativně krátkém čase za málo peněz na úkor dřiny. Polovinu chalupy mám z cihel, ta bude podříznuta, ale zbytek je kamenný. Vlhkost nebyla nijak výrazná, maximálně 20-30cm a to jen někde. Kamenné zdi jsou hodně nerovné a než dohazovat, tak asi přizdím s mezerou a dole a nahoře otvory pro cirkulaci vzduchu. Do těhle přizdívek mám teda přivedeny otvory z husích krků z podlahy. Spoléhám na to že cihla na štorc nebo 5 ytong se taky ohřeje a bude to celé napomáhat komínovému efektu. Nebude to určitě ideální pokud ty husí krky budou koukat na mráz a -20 budu nasávat dovnitř a ochlazovat zdi. Jedině že bych to na zimu uzavřel, fungovala by pouze cirkulace uvnitř za přizděním no a na jaře pokud venku bude nad nulou tak vytáhnout polystrenový špunt a komínovým efektem odvětrávat husí krky v podlaze. Co jste dělal vy-podřezal, podkopal nebo něco jiného a jak se na to koukáte teď zpátky, jestli by jste šel do toho znovu.

Četl jsem text a rozhodl jsem se nereagovat. Kdo chce kam, pomozme mu tam.
Ale poslední věta mě nabudila. Já jsem samozřejmě podřezával, podbourával. Ze začátku majzlíky, páčidly a podobně. Pak po čase jsem dodělával tlakovou vodou. To bylo lepší a bez dřiny. Stěny mám od 50 cm do 90 cm tlusté, ze smíšeného zdiva opuky, báchory, přepálené cihly, kameny a další stvební materiál. Jelikož jsem měl i povrchovou vodu, musel jsem udělat "studánky" a odtud dvézt vodu. Svislá i vodorovná izolace ze dvou a tří vrstev lepenky.
Dneska bych už to nedělal, ale podepřel strop, postupně vyboural stěny, postavil novou ze ZB 20 cm a doplnil silnou izolací.
Ale to bych udělal dnes. První podřezání jsem začal před 10 lety a jako víkendové hobby ukončil letos v létě. Mám za sebou asi 150 bm zdiva.

Nešel bych do toho dnes!!!!

Já jsem koupil dost starý přízemní nepodsklepený, vlhkost vizuelně nevidím, jen se mi při podlaze trochu drolí omítky, fasádu nemám a izolovat chci rovněž. Rozhodně ne polystyrenem. Zvažuji montovanou fasádu Novabrik či Decobrik(tj. plastvé desky 1000x400cm imitující režné zdivo) a vatu nebo chytrou dýchací pěnu od LIKOSu Slavkov. Někde jsem viděl, mám i ofoceno zajímavé grafy, byl to článek o potřebě izolovat nejen nadzemní ale i soklové a podzemní zdivo. Izolace nopková fólie + 10cm XPS do 30 až 80 cm nejenže změnila tepelnou bilanci v domě ale vlhkostní charakteristiky podstatně vysušila.

Mohl by jste tady dát odkaz na ten článek o potřebě izolace podzemního zdiva (nebo svejo@seznam.cz). Řeším jak správně zaizolovat kamenný základ, který ve svislé rovině ma kamenné přesahy 20-30 cm. Jak založit nopovou folii, aby nedošlo k poškození a jak toto zateplit, když povrch je značně nerovný. Napadlo mě postupně nerovnosti dorovnávat kačírkem, za to XPS+folie.

Zdravím,
sám nevím, z čeho jsem si to tenkrát oskenoval, posílám, autor originál použil (četl jsem to tak před rokem) nějaký XPS s nopkováním (u nás ve stavebninách to neznají), ale možná bych vyzdil nějakou poúrovňovou kantku a zvenku na ni XPS. Fólii jsem uváděl jen kvůli nopkům, jde o to, aby zůstala přiměřená vzduchová škvírka u soklu a přiměřená vrstva nenasákavé izolace.
Snad jsem dotaz zodpověděl, jinak jsem v dispozici.

Růžička

Zpět do poradny Odpovědět na původní otázku Nahoru