odstarnění železa a manganu
Obracím se na radu zkušených i amatérů. Na chalupě studna - vrt 26 m., voda železo a mangan. Železo barví až po ohřátí vody - rez na všem, mangan - tmavé skvrny, masnota. Dotazoval jsem se různě, ale filtrace je dosti nákladná od
3000.-Kč výše. Moc děkuji za radu.Je nějaké jiné řešení ???
Karle,pokud by použití vody bylo pro technické účely,iontoměniče,případně jednodušší jen katexy,pomůžou dokonale tyto kovy odstranit.Myslím,že by se mohlo jednat jen o zaplacemí náplně,potrubí a nádrže z plastu by neměly mít velký finanční dopad.Pokud by to měla být voda na pití,pak jedině reverzní osmoza.
JABRAKA
Zdravím a děkuji za první radu, díky. Vodu chceme používat na mytí včetně mytí nádobí. prosím o větší konkretizaci, měte se, karelIV
Karle,voda ze studny protéká sloupcem zrnek katexu.Většinou je jím naplněná roura různého průměru dole přívod,nahoře odtah.Podle požadované kapacity.Pak je to záležitost vodoinstalační.Dvě trubky.Ale v další fázi,po opotřebení katexu,nastane regenerační cyklus.Sloupec se promývá roztokem louhu(NaOH)a po určité době se opět připojí na vodovod.Proto se používá dvojice reaktorů.Takže to trochu zkomplikuje rozvody a přibude pár ventilů.Odcházející voda se musí po regeneraci katexu kontrolovat na alkalitu.
JABRAKA
aj ja som robil rozbor mám viac mangánu že vraj u staršich studen bežné odporúčanie od vodárov bolo vyčerpať a vyčistiť odkaliť studnu u teba to bude asi problém
Jen trochu poopravím - Přívod vody z vrchu, výtok zespodu, na spodním víku zábrana proti proniknutí katexu do rozvodu vody. Praní se provádí opačnýn způsobem (něco podobného jak písková filtrace u bazénu). Regenerace u katexu solí, u anexu louhem u obou z vrchu dolů z přívodu do výtoku a do odpadu - je hodně důležitý výplach surovou vodou a jak píše JABRAKA - používání takto upravené vody opravdu jen pro technické účely, protože takto upravená voda je hladová na kationty nebo na anionty které si pak může odebírat z těla a to už je rysk se zdravím (řídnutí kostí atd.)
Příteli,kombinace železo-mangan,je to nejhorší doma.Měl jsem to taky.tato voda se nehodí nanic.Po čase to zjistíš sám.2x ročně vytáhnout Nautilu z vrtu-vyčistit-jinak shoří.Voda zanese po roce trubky-jakékoliv.Po čase voda smrdí.Prát se v ní nedá.Zničí těsně po záruce bojlery-o el.vložce ani nemluvím.Po 5ti letech jsem to vzdal.I to že vrt stál 60000kč.Řešil jsem to nádrží na dešťovku.Betonovou a vylaminátovanou.Obsah3x3x3m.A je pokoj.Z celého domu je přes pískové filtry svedená dešťovka.Na pití není,ale jinak na všechno.Nic do ní nedávám,nekazí se.
Přívod ze spoda je kvůli vytěsnění vzduch-plynů.Zaplyněná kolona pracuje špatně-tedy nedokonale.Regenerace se provádí stejným způsobem.Zpětné proplachy jsou spíše používány u filtračních zařízení.Ionexov či katexová kolona není filtr!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! !!!!§§
Správně Honzo.Vesměs ani není potřeba žádné čerpadlo.Naopak se předřazuje filtr pro zachycení mechanických nečistot.Pro regeneraci se kolona regeneračním roztokem jen naplní a nechá chvíli působit a po vypuštění se propláchne vodou.
A pro odstranění kationtů,je pryskyřice aktivována Na+ ionty.Ty nahradí ionty Fe 3+ a Mn 2+ z vody.Pak je regeneruje roztok NaOH,nebo také NaCl.Ale chloridy se pak hůře vyplachují.
JB
Chloridy se právě dobře vyplachují po regenerací pokud je výtok na spodní straně, kdyby to bylo naopak tak výplach nikdy kvalitně neuděláte (NaCl je těší než voda).
Upravovaná voda by měla také proudit od shora dolů do výtoku kde prouděním zhutňuje vrstvu katexu a tím dochází k lepšímu změkčení, pokud by tomu bylo naopak docházelo by při změnách průtoku k víření katexu a jeho následné unášení s upravovanou vodou, už ani nemluvě o špatně provedeném změkčení (voda by si našla cestu jen v prostoru víření katexu a nevyužila by se celá plocha a objem katexové náplně).
I katexové náplně by se měli před regenerací řádně vyprat, i když jsou před nimi umístěné pískové filtry, přeci jenom vše nezachytí a jemné částice zachyti až následný průtok jemnými kuličkami katexu který se tak zanáší a proto je potřeba před regenerací načechrat, provířit proudem vody nebo ještě lépe probubláním vzduchu od spodku nahoru a zvířený kal vrchem odpustit (klasika jak u pískovych filtrů).
Do nejvyššího místa se umisťuje odvzdušňovací ventil (ruční nebo automatický) který zaručí řádné zaplavení celého oběmu vodou.
Skipi,
Pokud jsi byl u nějaké profesionální výroby demivody,viděl bys v praxi,jak je tato technologie technicky provedena.Z tvých slov vidím,žes to viděl jen z rychlíku.
Výplach odpadů z iontoměničů je právě v tom,že se odstraňují soli právě těch kationtů(nebo aniontů),které stanice pochytala.Tedy v tomto konkretním případě chlorid železitý a manganatý.Jen ke konci regenerace je nutno zbavit kolonu i zbytků regenerační soli.
JABRAKA
Tak jsem dnes ráno vyskočil z toho rychlíku jak píšete a vzal si sebou foťák a mimo plán udělal regenerace (jinak by vycházela na zítřek). Každá regenerace ma tři fáze: praní(viz foto co katex pochytá ještě po pískových filtrech a to je voda pitná z vodovodního řádu), vlastní regenerace a výplach. Takováto a i trošku modernější zařízení (bohužel z těch foto raději ne - trochu firemní nouhau) obsluhuji cca 15 let a regenerace na těchto zařízeních se provádí 2 až 3x týdně. Na fotkách je to nejstarší zařízení, ale právě na něm je alespoň vidět jak to pracuje.
S pozdravem Skipi
Dobrý den,
mužete mi poradit nějakou cenove dostupnou čisticku na vodu?
Mám vrt u novostavby a mam 5x překřočenou hodnotu manganu, potřeboval bych nějake řešení na odstranění manganu.
Jinak voda je bez závad.
nasel jsem FILTRACE MANGANU PS - BD 62 za 15tis, to bych do toho dal, ale nevim co to obsahuje a jak funguje?
jake jsou obecne nakldy na provoz atd.
na co si dat pozor a podle ceho cisticku vybirat?
děkuji
Kubíček
nilo.m@seznam.cz
Docela dobrá domácí katexová jednotka je tady:
http://www.matthes.cz/produkty/5233/filtry-vody-a- zmekcovace
JABRAKA
Dobrý den,
proč sem pletete katexy. Na těch se neodstraňuje železo ani mangan. Mn a Fe se z vody dostává ve většině případů oxidací při pH cca 7,8 a následnou filtrací. Reverzní osmóza a podobná zařízení budou z důvodu pořizovacích nákladů pro domácí účeli nevhodné.
Katexy sem od začátku zamotal JABRAKA, já mu jen oponuji na to jeho vidění z rychlíku.
Tak se už nezlob,Skipi,těch zařízení je mnoho.Ale katexy skutečně odstraní všechny kationty.Určitě železo,ten Mn 2+ nevím je to o tom,zda jde provést regeneraci.Aby nezničil katex.
Kromě toho reverzní osmoza dnes nabízí zařízení,cenově dostupná.
JABRAKA
bbCH:Na odstranění železa a manganu je tento filtr : Automatický katexový filtr VAS 25 P WMF 1“.Voda nesmí mít kyselou reakci.
JABRAKA
Ty pytle na poslední fotce je tabletovaná sůl? Automatická regenerace iontoměniče?
ANO
Problém, mám ve studně minerálku siřičitanovou, pořídil jsem si katexový 30l filtr, rok to fungovalo a teď jako by se to obrátilo. Co filtr nachytal teď jako by se toho chtěl zbavit a voda smrdí. Jak to regenerovat? V kuchyni mám uhlíkový filtr a ten funguje v pořádku.
Studny jsou zvláštní kategorie vodního zdroje.Kationty to spolehlivě odstraní,pokud ale kolísá obsah aniontů,obzvláště dusitanů,musiš stanici doplnit ještě sloupcem anexu.Ale spíš si myslím,že ti do studny pronikají nějaké bakterie,nebo něco z hnojení okolních polí.Ve městech i nezabezpečená senkrovna.Nezbyde než nechat zanalyzovat na hygieně.Pak trochu SAVA do studny a můžeš znovu pít vodu.Nebo kupovat na pití PET vodu.