Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Vytáhnutí zalomeného šroubu z pračky

Ave,
Přítelkyni se rozsypala pračka, po rozebrání bylo zjištěno, že se utrhla hlavička šroubu držícího "volant" bubnu a volant následně se klechtáním uvolnil a spadnul.

Teď řeším demontáž zbytku šroubu z osy bubnu, abych mohl dát nový.

Jedná se o M5, z osy bubnu ho zůstalo trčet asi 4 mm. Pilkou na železo jsem do něj vyříznul šlic a šroubovákem se jej snažil vytočit, ale ani za prase. Není to nijak rezavé, je to jen prasácky zatažené (kolega Prasak by možná znal radu?).

Pokoušel jsem se i o další fligny typu "já šroubuju a přítelkyně pomáhá sikovkama s točením šroubováku", ale vzhledem k ženské síle na úrovni astmatického vrabce to nebyl úspěšný pokus.

Co teď? Má cenu se snažit použít nějaký uvolňovač šroubů ve spreji, např. show_prod.php ? Nebo od toho nemůžu moc čekat? (není to zarezlé, je to jen zatažené)

Již mírně zoufalý zvažuju vyvrtání dirky doprostřed toho šroubu a použití vytahováku zalomených šroubů:
[img=http://www.profikraft.cz/produkty/kraftwerk/3059-1.jpg]3059-1.jpg[/img]
Akorát že se děsím toho, jestli tam zalomím vrták nebo ten vytahovák, tak už s tím nepůjde udělat vůbec nic a žádný servisák praček to nevezme, protože si s tím nebude vědět rady - odvrtat to už nepude, když tam bude zalomený tvrdokov. Bude chtít vyměnit celý buben a to bude pálka.

Co byste dělali na mém místě?

Podle mě zapomeň na spreje co ti zmrazí šroub. Používá se tekutý dusík při montáži hřídelů do otvorů. Tam to má smysl. Stříkat na pidi šroubek je marná práce.

Takže... sežeň si vrták o průměru 5 mm, závitník M6 sadový,
Vrtákem 5 mm odvrtej šroub a vyvrtej trošku hlubší otvor. Vytvoř závit a našroubuj
šroubek M6.
Ale pozor na označení šroubku. 5.8 je malá pevnost.
8.8 nebo 8G je dostatečná.
Vrták ve sklíčidle vrtačky moc neutahuj, nepraskne. Otáčky vrtačky pro 5mm vrták a ruční vrtání 1000ot/min.
Existuje levotočivý vrták, který ti vlastně šroubek vyšroubovává pokud je volný.

P.S. Pokud je na závitu šroubku vidět něco jako tmel, nebo tak něco, tak to uvolní teplota 250 stupňů Celsia.

Tak s tím bych nesouhlasil.U spreje je i trubička,kterou lze stříknout právě na malé plochy.Stačí kapka na ten zalomený šroubek a tutově půjde vyšroubovat.To můžu potvrdit z letité praxe s tímto přípravkem.Použil jsem ho i na menší ulomené šrouby.Stačí kousek tvrdého papíru napíchnout na ten šroub,stříknout a kleštěma vytočit.

Pokud toho kouká 4 mm, tak musí jít pořádným hasákem (se zoubkama) povolit nebo ukroutit. Napřed bych ještě zkusil aplikovat WD40. Pokud se to ukroutí tak potom odvrtat. Jestli je to kouslé železo v hliníku, tak je odvrtaní asi jediná úspěšná cesta.