Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Vytáhnutí zalomeného šroubu z pračky

Ave,
Přítelkyni se rozsypala pračka, po rozebrání bylo zjištěno, že se utrhla hlavička šroubu držícího "volant" bubnu a volant následně se klechtáním uvolnil a spadnul.

Teď řeším demontáž zbytku šroubu z osy bubnu, abych mohl dát nový.

Jedná se o M5, z osy bubnu ho zůstalo trčet asi 4 mm. Pilkou na železo jsem do něj vyříznul šlic a šroubovákem se jej snažil vytočit, ale ani za prase. Není to nijak rezavé, je to jen prasácky zatažené (kolega Prasak by možná znal radu?).

Pokoušel jsem se i o další fligny typu "já šroubuju a přítelkyně pomáhá sikovkama s točením šroubováku", ale vzhledem k ženské síle na úrovni astmatického vrabce to nebyl úspěšný pokus.

Co teď? Má cenu se snažit použít nějaký uvolňovač šroubů ve spreji, např. show_prod.php ? Nebo od toho nemůžu moc čekat? (není to zarezlé, je to jen zatažené)

Již mírně zoufalý zvažuju vyvrtání dirky doprostřed toho šroubu a použití vytahováku zalomených šroubů:
[img=http://www.profikraft.cz/produkty/kraftwerk/3059-1.jpg]3059-1.jpg[/img]
Akorát že se děsím toho, jestli tam zalomím vrták nebo ten vytahovák, tak už s tím nepůjde udělat vůbec nic a žádný servisák praček to nevezme, protože si s tím nebude vědět rady - odvrtat to už nepude, když tam bude zalomený tvrdokov. Bude chtít vyměnit celý buben a to bude pálka.

Co byste dělali na mém místě?

opatrně kolmo na šroub přivařit tyč a vyšroubovat. Pokud s tim nejde hnout kvůli zatažení, tak "uvolňovák" nepomůže, ale zkusit to můžeš, nikdy nevíš proč to drží...

PS: Točíš na správnou stranu? Je to nepravděpodobný, ale mohl by tam být opačnej závit.

Taky občas pomůže ohřátí okolí horkovzdušnou pistolí (ne šroub, ten drž třeba v sikovkách ať se chladí)

Pokoušel jsem se i o další fligny typu "já šroubuju a přítelkyně pomáhá sikovkama s točením šroubováku", ale vzhledem k ženské síle na úrovni astmatického vrabce to nebyl úspěšný pokus.

A co vyměnit přítelkyni za jinou typu Helenka Fibingerová? Ta by to vykroutila prsty. I když uznávám, mělo by to několik nevýhod - minimálně hádky o holicí strojek :-)

Zkusit opatrně nahřát volant. Tuším, že býval z litiny, tak opatrně aby neprdnul. Z rozžhaveného prostředí se snadno ji vyšroubuje už jen kombinačkami. Díra se teplem roztáhne a uvolní šroub i kdyby byl zarezavělý. Netroufáš-li si nebo nemáš čím to rozžhavit, tak jedině odvrtat. Zadřený M5 se blbě doluje tím vytahovákem zalomených šroubů - tedy aspoň mě se to u tak tenkých šroubů nikdy nepodařilo, držely tam velice pevně.

Zapalovač je naprd, tím si nanejvejš popálíš klepeta. Chce to skoro do červena. Nemáš horkovzdušnou pistoli? Plynový hořák na opalování? Benzínovou letlampu? Plynový sporák v kuchyni? Elektrický sporák? Troubu na vaření? To jen tak co mě napadají dostupné zdroje horka.

WD40 také pomáhá, ale je to spíš dlouhodobá záležitost a pomůže u zarezlého spoje, ne jestli to tam narvali přes závit. I když pravda, namastí to a mělo by to líp klouzat. Dříve se doporučovala červená brzdová kapalina, ale kde jí je už konec...

hmmmm.... leccos z toho mám, ale ne tady. Musel bych to demontovat a odvézt na víkend do dílny. To bude kámen úrazu - bude to asi jednolitý dil, který se snadno převézt nebude dát.
Plynový sporák je asi deset metrů od té pračky, ale nedokážu si představit, jak tu pračku zvedám nad ten sporák.
Já snad po cestě zajdu do Bau a koupím nějakou levnou příšernou horkovzdušku...

edit: i když asi ne, při představě všech těch plastů okolo, co by vyváděly...

My si nerozumíme. Problém není s volantem. Volant byl nasazený na hřídeli bubnu. K této hřídeli byl přitažen šroubem s velkou podložkou, který byl zašroubován do středu hřídele, souose s touto hřídelí. Šroubu uletěla hlava (díky tomu i podložka a díky tomu se uvolnil volant) a teď je jeho zbytek v hřídeli bubnu.
A tu se obávám, že demontovat nepůjde.
Na druhou stranu - ten buben má plastovou vanu. Nemůžu na to jít s horkovzduškou, dokud to nevymontuju. Jinak to rozpustím celé. Horkovzdušku bych si mohl půjčit, to je fakt.

V paměti se mi válí torzo vzpomínky na to, že se k uvolňování zalomených věcí v železe používala kyselina dusičná, ale jak přesně se postupovalo nemám šajna.
Třeba je tu nějaký mechanik, pamatující staré časy.
Asi by to šlo prohřát svářečkou, místo elektrody dát něco silnějšího, druhý pól zevnitř bubnu a nechat ampéry cválat skrz.
Kdysi se podomácku dělaly uvolňovačky zarezlých šroubů u aut jako další vinutí u samo-domo svářeček. Malé napětí, velký proud.

Aha. Už rozumím kde ten zatracenej šroub je. Vyndat to teda nejde. Odvrtávat se to bude taky blbě - chtělo by to upevnit vrtačku do stojanu a na pračku aby si někdo mohutný sednul. Jinak to asi nevidím, než odvrtat. Vybav se trpělivostí a zásobou vrtáků. Pomaloučku, nespěchat. Nejprve předvrtej tenčím vrtákem, pak větším a nakonec 4 (správně má být 4.2 ale to neřeš), pak protáhni závitníky. Bude to trvat dlouho ale mělo by se podařit. Ta hřídel bývá do bubnu přivařená...

jj, díky moc za komentáře, cením si toho.
Bohužel není realistické dopravit pračku tam, kde mám k dispozici stojanovku a mohutného přísedícího. Sklopil jsem hlavu a zavolal servisáky, přijedou si pro to.

edit: aneb stará známá klasika - bez pořádného vercajku se nic rozumného udělat nedá.

Kamarád kdysi tohle tohle řešil tak, že vyvrtal ve šroubu nepatrně menší díru a zkusil zbytek šroubu odstranit závitníkem; když se mu nedařilo, tak se nasr(píp), vyvrtal díru pro nejbližší větší závitník, udělal závit, použil větší šroub a je spokojenej dodnes.

Jenže vše nasvědčuje tomu, že si nemůžu dovolit ten luxus vyvrtat dlouhou díru, aby se tam vešel celý závitník. Nerad bych měl v bubnu o dírku navíc.
A krátké závitníky taky nemám.
WD-40 nezabral, akorát jsem si odřel ruce od šroubováku.
Prdim na to, povolám specialistu.
Ale díky všem za rady!

Kup si přípravek ve sprei,jmenuje se ANTIROS-S,který způsobí zmrznutí kovu. na zarezlé a extremně zatažené šrouby.Stříknutím na šroub(né na okolí šroubu),způsobí jeho podchlazení,čímž se mírně smrští a po pěti až deseti vteřinách ho můžeš lehce vyšroubovat.Používám ho už léta a je to fakt bomba.

Podle mě zapomeň na spreje co ti zmrazí šroub. Používá se tekutý dusík při montáži hřídelů do otvorů. Tam to má smysl. Stříkat na pidi šroubek je marná práce.

Takže... sežeň si vrták o průměru 5 mm, závitník M6 sadový,
Vrtákem 5 mm odvrtej šroub a vyvrtej trošku hlubší otvor. Vytvoř závit a našroubuj
šroubek M6.
Ale pozor na označení šroubku. 5.8 je malá pevnost.
8.8 nebo 8G je dostatečná.
Vrták ve sklíčidle vrtačky moc neutahuj, nepraskne. Otáčky vrtačky pro 5mm vrták a ruční vrtání 1000ot/min.
Existuje levotočivý vrták, který ti vlastně šroubek vyšroubovává pokud je volný.

P.S. Pokud je na závitu šroubku vidět něco jako tmel, nebo tak něco, tak to uvolní teplota 250 stupňů Celsia.

Tak s tím bych nesouhlasil.U spreje je i trubička,kterou lze stříknout právě na malé plochy.Stačí kapka na ten zalomený šroubek a tutově půjde vyšroubovat.To můžu potvrdit z letité praxe s tímto přípravkem.Použil jsem ho i na menší ulomené šrouby.Stačí kousek tvrdého papíru napíchnout na ten šroub,stříknout a kleštěma vytočit.

Pokud toho kouká 4 mm, tak musí jít pořádným hasákem (se zoubkama) povolit nebo ukroutit. Napřed bych ještě zkusil aplikovat WD40. Pokud se to ukroutí tak potom odvrtat. Jestli je to kouslé železo v hliníku, tak je odvrtaní asi jediná úspěšná cesta.