Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem zděný sprchový kout

Dobrý den, chystám se k rekonstrukci panelákové koupelny v panelovém jádře. Vzhledem k volnému prostoru koupelny (1.6 x 1.8 m) jsem navrhl přítelkyni variantu zděného sprchového koutu (3 strany) s odtokovým kanálkem. Nikde však nemohu najít informace o tom, jaká případná úskalí tato varianta sprchového koutu, či jeho stavba přináší. Všichni preferují plastové vaničky, avšak z hlediska vzhledu bych já osobně preferoval zděný podklad. Jaký je Váš názor?

Předmět Autor Datum
Většina lidí asi kvůli pohodlnosti a jistotě volí vaničku - nemusí být plastová, dělají se i keramic…
host 29.06.2009 22:47
host
Zdravim, z vlastni zkusenosti doporucuji ten zdeny, mam nekolik let kout s plastovou vanickou a zati…
fofca 17.02.2011 16:11
fofca
Když je špatně odvedená práce, pak se nemůžeme divit, že jsou trvalé problémy. Zajímalo by mne s kol…
sHpy00n 17.02.2011 17:53
sHpy00n
Rozhodně nelze než souhlasit.Konkrétně v paneláku se můžeme setkat s mnoha překvapeními.Proto je van…
Jabraka 18.02.2011 08:58
Jabraka
S temi vanickami je opravdu problem. Kazdy zednik vam to rekne
neee 09.02.2012 17:57
neee
Při stavbě sprcháče jsem řešil mnohá pro a proti za pomoci internetu, známých a odborníků - zedníků/…
albert 09.02.2012 23:25
albert
My jsme minuly rok dokoncily prestavbu rodinneho domu,puvodni majitel mel tento zdeny kout prave v r… poslední
pospa65 10.02.2012 14:14
pospa65

Zdravim, z vlastni zkusenosti doporucuji ten zdeny, mam nekolik let kout s plastovou vanickou a zatim spis jen same problemy, pokud za nej teda nedate 20 a vice tisic ale spis ty levnejsi varianty kol 6 000 nestoji za nic, i pres zasilikonovani mi soustavne nekde tece voda pri sprchovani,vanicka se casem proslapuje, dokonce mi i praskla, sama uz jsem se taky rozhodla pro zdeny typ, pokud jsem se informovala je potreba mezi beton a lepidlo s dlazdicemi dat nejakou folii ktera zabrani prosakovani, kde ji ale sehnat nevim, vemu si na to radsi odbornika a doufam ze moje problemy jsou u konce.Krom vymeny dlazdic za nekolik let si myslim ze je na veky.

Když je špatně odvedená práce, pak se nemůžeme divit, že jsou trvalé problémy. Zajímalo by mne s kolika levnějšími vaničkami máte zkušenost když píšete že nestojí za nic? Takhle se to opravdu nedá bagatelizovat. Problém není ve vaničkách, ale skutečně v jejich osazení.
Fólie není fólie jako taková, ale je to tekutá hydroizolace. Nanáší se válečkem, stěrkou, špachtlí na podklad, beton, či omítku a přímo na ni se obkládá dláždí. Nezapomeňte na přebandážování koutů a kritických detailů, např. napojení na podlahovou vpusť vyztužovacím páskem. Ten by vám měl prodejce nabídnout současně s izolací. Koupit lze v prodejnách stavebnin, obkladů a dlažeb, v Obi, Bauhausu, Baumaxu atd..
Na závěr si s přáním štastného pořízení se zděným koutem neodpustím poznámku že já bych do něj v paneláku nešel ani za zlatý prase. Ale proti gustu žádný dišputát..

... a ještě odkaz jak správně osadit vaničku. třeba vás to přeci jen přesvědčí :

Podobné téma sprchová vanička zde již kdysi proběhlo pak ještě myslím několikrát. Dovolím si citovat sám sebe, protože bych nic z toho co bylo napsáno neměnil :

Návod musím pochválit (doplním odkaz: Osazení vany a sprchové vaničky). Je precizní, autor si dal opravdu záležet, přesto si neodpustím několik postřehů.

- vana se osazuje vždycky po obložení koupelny, přičemž obklad kolem vany vynecháme a doobložíme až po osazení vany. To je první zásada.
- na zadní stranu vany nikdy nepoužíváme dodávané montážní přípravky, ani CD profily. Každou vanu zásadně podezdíváme ze všech čtyř stran. Vanu pak osadíme na podezdívku do lože z lepidla po celém obvodu podezdívky. Lože z lepidla je i pod celým dnem a vanu do něj lehce domáčkneme.
- montážní PUR na osazení vany po špatných zkušenostech už nikdy nepoužíváme. Vana musí být osazena do pevného kopyta vytvořeného podezdívkou a lepidlem. Další zásada. Proč a jak jsme k tomu dospěli. Dříve jsme vany také podpěňovali. Protože se vana při podpěnění musí napouštět vodou, či jinak zatěžovat aby se nezvedla, čímž je nepostřehnutelně deformována, pak po odstranění zátěže vzniká v klidovém stavu jakési pnutí způsobené pěnou. Když se potom vana znovu napustí a ještě do ní hopne stotřicetikilovej strejc, pěna je sice tuhá, ale nevydrží vše. Vana po čase začne dost nepřijemně vrzat.
- než vytvoříme lože pode dnem, položíme na podlahu folii. Občas se vana z nejrůznějších důvodů mění a její demontáž je pak jednodušší, protože se nemusí trhat i s půlkou podlahy.
- pak se dokončí obklad. Spáru mezi obkladem a vanou nikdy nesilikonujeme, ale používáme dvoudílný nacvakávací vanový profil do obkladu. Spodní díl se dává do lepidla při obkladu, horní krycí díl lehce podsilikonujeme a zamačkneme do spodního.
- vanová dvířka nepoužíváme ani plastová, ani nerezová. Při podezdívání vyměříme otvor pro vanová dvířka podle použitého obkladu a samotná dvířka pak tvoří obkladačka uchycená na magnetky. Po obvodu zaspárujeme akrylátovým tmelem v barvě spárovací hmoty. Pokud je požadavek na větší dvířka než na jednu obkladačku, položíme si vedle sebe dve, upravíme mezeru přesně podle spar obkladu a silikonem příčně podlepíme třetí obkladačkou. Po vytvrzení osadíme na otvor a zaspárujeme.

Rozhodně nelze než souhlasit.Konkrétně v paneláku se můžeme setkat s mnoha překvapeními.Proto je vanička jediný produkt,který bych doporučil.Jsou zpracované postupy s odpadovými kanálky a syfony ale to vše se neobejde bez zednických úprav podlahy,což není v paneláku ideální.Pak musí být udělána dokonalá hydroizolace celé podlahy,abychom se vyvarovali kontaktu se sousedy někdy později.
JABRAKA

Při stavbě sprcháče jsem řešil mnohá pro a proti za pomoci internetu, známých a odborníků - zedníků/obkladačů. Výsledkem je sprchový kout s vaničkou z umělého mramoru o výšce 6 cm. Vzhledem k extra nízkému odtokovému sifonu, jsem v místě kde je k vaničce namontován odsekal jen cca 2 cm betonu. Sprcháč je v paneláku.

My jsme minuly rok dokoncily prestavbu rodinneho domu,puvodni majitel mel tento zdeny kout prave v rozpracovanosti,my jsme ho po rozmluve s prateli zachovali a jinak situovali.Cely jsme ho oblozily obkladem.(2 strany sadrokarton).Nemuzem si ho s pritelkyni vynachvalit uz jen pro to ze je to moderni a hlavne muzem se tam v uvozovkach sprchovat 4 naraz!Premyslel jsem i o sklenenych dvirkach ale ceny jsou vysoke tak jsme to vyresily nastavnou tyci se sprchovym zavesem a je to parada. Mam tam odtokovou stredovou vypust do ktere bohuzel z nejakeho duvodu puvodni majitel nezabudoval sifon ale nastesti na tento typ existuje pachova uzavera.

Zpět do poradny Odpovědět na původní otázku