Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Jaký vodič

Zdravim, mam v planu ve stodole povesit zarivky, ale nevim jakej kabel koupit, jestli normalni drat medenej nebo lankovej drat(splet dratku dohromady)a o jakym prumeru. Jsou to zařivky 2x36W a budou 3ks zapojene zasebou a jeste by me zajimalo jak udelat to aby sla zhasnout kazda zvlast. Diky predem

Ono je otázkou JAK budete mít zářivková tělesa zavěšená a JAK povede přívody. Obecně bych mohl říct, že pro přívody postačí kabel CYKY 3×1,5. Pokud budete trvat na rozsvěcení každého zvlášť, budete také muset osadit tři samostatné vypínače a ke každému svítidlu vést i samostatný přívod. Pak je ještě varianta rozsvěcet první a poslední současně a prostřední zvlášť. Pak by mohl být jeden dvoutlačítkový vypínač a přívody dva.

No zarivky jsou poveseny na retizkach asi tak 40cm od drevenyho stropu, vedl bych ho kus po piskovcove stene z krabicky(s věnečkem) a pak po tramu( tam bych dal asi el. listu a pak sem myslel ten kabel povesit pres kus hadice taky na retizek jako ty zarivky. Zarivky jsou odsebe asi tak 2,5metru a tak se mi to nechce davat do list na strop. A pak to vypinani sem chtel vyresit tak, ze by sem z kazde zarivky spustil dvoulinku kabel s koncovym vypinacem, ktery by prerusoval fazi.

Krabicka je jistena jisticem v rozvodove skrince a na tom jistici jsou jen dve svetla a jedno z tech svetel asi zrusim a pichnu tam ty zarivky. Elektrika tam je delana koplet po celym baraku pred 3 rokama takze cely komplet rozvody v medi a vsechny jistice taky vymeneny takze se moc nebojim toho ze to pretizim. Takze staci ten kabel CYKY 3x1,5 ?

"C" je staré značení kabelů, rozlišovalo se barevné provedení vodičů "A, B ,C ,D", ale dnes se používá jen "J" a "O".
Což D=O u 2 žiláků, C=J a A=O u 3 žiláků, B=J a D=O u 4 žiláků a C=J a D=O u 5 žiláků samozdřejmě skoro u všech typů náhrada šedou.

Ale my elektrikáři, kteří jsme zvyklí na staré značení prdíme na nové značení prostě přines mi "tři céčko" a hotovo :-D