Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Oznámení o ukončení výroby "klasických" žárovek.

Ahoj všem. Tak a je to tady. Byl jsem dneska na školení a bylo mi řečeno, že firma Philips končí s výrobou žárovek. (ale není to jenom jediná firma, která s tím končí).Nejdříve skončí všechny matové žárovky v různých watážích a co se týká čirých, tak zatím 100 watové. Toto se přestane vyrábět někdy koncem listopadu tohoto roku.Zásoby budou doprodány.V roce 2010 by pak měli přijít na řadu ostatní čiré žárovky...

No takže nezbude nic jiného než hledat náhrady. ( a nebo koupit zásoby žárovek :-p )
Ale jinak žárovky jako takové by měli nahradit právě halogenové žárovky.
http://www.prismaecat.lighting.philips.com/ecat/Li ght/ApplicationRouter.aspx?fh_secondid=92489804420 2_2&fh_reftheme=cs_CZ_promo_75140920%2cseeall%2c%2 f%2fprof%2fcs_CZ%2fcategories%3C

Takže bych se s vámi rád podělil, jaké to nahradní zdroje jsem již mohl vyzkoušet.(Samozřejmě, že stále používám klasické žárovky, ale v kuchyni a obýváku jsem je již vyměnil za úsporné kompaktní zářivky).

První co jsem vlastně koupil a otestoval, tak bylo od výrobce Megaman.

http://www.megaman.cz/hk/products/product.php?sid= 3

Model liliput plus Mu 111i a 115i (měli by "nahrazovat" 60 a 75W žárovky)

+ malá spotřeba
+ hodí se tam,kde bude dlouho svítit (kuchyně, obývák,....)
+ ve verzi warm white, což je barva světla podobné žárovce.(2700°K)

- nehodí se tam,kde je potřeba často zhasínat a rozsvěcet..
- než se rozsvítí na plno,tak to trvá tak 2 minuty (dá se na to zvyknout)
- cena (240Kč / za kus)

Takže jak to budete řešit Vy?zkoušeli jste někdy něco jiného než žárovku.

loading...

Mám úsporky taky skoro všude. Akorát na ty záchody a chodby, kde se svítí chvilku a často, tam se úsporky nehodí, tak tam zakoupíme kvalitní vyschlé louče. A hlavně jak říkal Bursík, dát na Hrad do starožitného lustru zářivku. Jsem zvědav na Paulluse, do je starožitných kanceláří budou zářivky přímo vynikající!

Přestože jsem je dosud nepoužíval, nakoupil jsem pár žárovek 100 a 150W. Ty halogenové žárovky jsou odporně drahé. Myslím tu variantu malá ve velké.
U úsporek postupně přejdu na dlouhé trubky, s plnějším pokrytím spektra, ne třípásmové. A elektronické předřadníky. Bude to něco stát.

No jasné no, ale tak já přemýšlím co bude vhodné na ten záchod. Úsporka to není dobrá volba. Opravdu bych to viděl, na ty halogenové žárovky s tou dvojtou baňkou. Jinak LED svítidla, tak tam je problém s většími výkony... Dokáží to v továrně navrhnout, ale v běžné praxi to prostě neuchladí. Nejvíce topí ta elektronika.

Ale víte jakej je největší problém? To je prostě cena.Když si půjdete koupit žárovku,tak za ní dáte cca +-5 Kč.Tyhle věci stojí ale něco kolem 100 - 200Kč. Zajímalo by mě jestli se pak sníží náklady, když to budou vyrábět ve větším množství.

Ani jsem si tak nemyslel kvůli spotřebě, ale jako spíš to, že vymysleli něco lepšího, co má při stejné odběru lepší účinnost.
Jenže, když jsem zjistil, že nic lepšího zatím není a na svoje náhradní výrobky nasadili "bombastické" ceny, tak mi pak bylo jasné proč přestávají vyrábět žárovky.

Ono je to celé trochu jinak. EU vydala zákaz od roku 2010 prodávat klasické žárovky 100W a silnější. Od roku 2012 bude zakázán prodej všech ostatních výkonnostních typů. Není to tedy tak, že to výrobci balí, protože se chtějí napakovat. Oni by to prostě nemohli v Evropě prodávat.
Resp. to EU udělá tak, že zakážou prodej světelných zdrojů s účinností "D" nebo nižší, přičemž i ty nejlepší klasické žárovky splňují sotva stupeň "E".
Výrobce čeká hromada práce, žárovek je spousta typů a velikosti, např i žárovky, které snesou 300 stupňů celsia (do trub).

Pro náhradu žárovek na WC, chodbách atd. bude potřeba zakoupit žárovky halogenové.
Stejně jako klasické žárovky svítí pěkným teplým jiskrným světlem, mají okamžitý náběh, ovšem v porovnání s klasickými žárovkami mají dvakrát až třikrát delší životnost a spotřebu energie o třicet až padesát procent menší.

Cena halogenových žárovek startuje na 70 Kč za nižší třídu (30% úspora energie) a dále jde k 200 Kč za vyšší třídu (50% úspora energie).

Dobré halogenky ušetří 50 procent energie a životnost mají 3x vyšší než běžná žárovka. Jestli počítám cenu klasické žárovky 10 Kč, musela by ta halogenka stát 60 Kč, aby to bylo šul nul, což máš pravdu v tom, že rozhodně není - halogenka s parametry, co jsem uvedl, stojí dvě kila.
Hádám, že spíš tu jde o klasické řetězec: menší spotřeba energie -> méně elektráren -> méně protopených paliv -> zelenější planeta. Jinými slovy na každé halogence budem přispívat 140 Kč na zdravější Zemi.
I když i to je otázka - jakmile klesne spotřeba energie, tak zvedne energetický mastodont ceny a možná to nakonec opravdu oproti žárovce úsporné bude.

http://dum-zahrada.nej-ceny.cz/68711/zarovka-halog en-r7s-300w-118mm-set-3ks.html

a jak je to s temahle halogenkama, davaji se do takovejch tich obejvakovych lamp a 300W je docela drsny, pritom to podle me nesviti vic nez normalni 120W zarovka. Otec rikal, ze ty by meli taky prestat vyrabet, jelikoz mají malou ucinnost, no zajimalo by me cim to nahradit, jediny co jsem nasel je od OSRAMu vylepsena halogenka, ktera ma dat stejny svetlo, ale spotrebuje "jen" 230W, coz mi prijde porad dost!

Dnes se vyrábí i úsporky na WC, koupelnu a pod....ta, kde se často zapíná a vypíná i na dvě minuty a stokrát denně!!....mívají na krabičce napsáno- 500 000x off-on, to je minimální počet zapnutí, vypnutí žárovky úsporné.....toto nevydrží ani klasická žárovka!!!!

Můžete mi také prosím poradit? Už máme téměř všude úsporky, ale problém je práve WC atd. Halogenové máme na chodbě, ale většinou praskají do 14 dnů, takže se nám to sakra prodraží. Když jsme se v různých elektro ptali na důvod, první se nás ptali, jestli nemáme blízko trafo stanici - máme hned vedle domu, prý je to tím. Elektrikář nám radil něco předřadit před hodiny (nebo pojistky? - nevyznám se v tom), ale je to prý hodně drahé (no možná nám nic jiného nezbude). Takže co místo halogenových? Díky předem za názory.

Já bych zkusil zaprudit na e-onu nebo který čert vám dodává elektřinu. Jejich povinností je dodat vám až k rozvodnici elektřinu ve standardní kvalitě. Elektřina, která ničí halogenky, není ve standardní kvalitě. Jinými slovy - pokud je potřeba do "hodin" něco přidat, pak by to dle mého názoru mělo být placeno jimi.

Nejvyšší čas nakoupit zásoby!

Mám doma několik křišťálových lustrů, tam se budou zářivky či LEDky opravdu dobře vyjímat. Nebo třeba v zeleninovém sklepě, kam jdu 1x za dva dny pro mrkev či brambory. V našem baráku bydlíme přes 20 let. Velkou většinu žárovek jsme ještě NIKDY nemuseli měnit. Zato zdroje světla v různých úsporných lampičkách (zářivky, bodovky), 10x dražší, každou chvíli.

Výlev: Se*u na celou EU 3-[ Co je komu po tom, kolik toho prosvítím - stejně to za mě nikdo platit nebude. Doufám, že se ekoteroristi už do další vlády nedostanou, to už opravdu raději Grebeníčka a spol...

Ještěže k tobě nechodí Bursík. Když byl nějaký přenos z Hradu, tak ten blbec prohlásil Klausovi, že má do historické cimry do obrovského křišťálového lustru dát zářivky. To může říct jen magor. Všude se bude svítit úspornýma dlouhovýdržovýma žárovkama (nedávno mi odešla v bytě po tejdnu za tři kila Philipska). Vono, když nebudeš mít všude úsporné žárovky, budeš to mít povinně vyvěšené na energetickém štítku budovy a budeš platit domovní daň, že ti vyskočí čepice na strom. S tím teď ten pacholek zelenej přišel do vlády. Takže všude úsporné drahé žárovky a do zeleninového sklepa jedině dobové pochodně.

Otázkou je, jak často bude do baráku v rámci utužování svobody a demokracie vpadávat eko-komando. Třeba se ještě (nějakou krátkou dobu :-|) bude potřebovat od soudu povolení k domovní prohlídce. Bez něj nikoho nepustím. Než si to seženou, žárovky vyšroubuju a zakopu na zahradě.

Štítek vyvěsím, žárovkama ale budu svítit dál. Úsporky používám pouze tam, kde to má smysl - což třeba chodba, schodiště, sklep, komora určitě není.

Proč zelení mozci radši nešlapou po krku automobilkám, ať vyrábějí elektromobily, vodíkomobily nebo benzínomobily se spotřebou 2 litry paliva na 100 km? Proč razantně nebojují za to, aby se doprava svedla z dusivých center měst na obchvaty? Proč se místo toho se*ou do toho, jak normálním lidem vytahat z kapes peníze?

Omlouvám se za poeticko-politickou pětisekundovku, ale snad se tihleti "zelení" už do vlády nedostanou.

Kéž by se do vlády nedostali.

Automobilky mají mocné lobby, to by taky zelení mohli dostat po sosáku. Obchvaty naopak blokují. Přeci nemůžou povolit dálnici přes pole, kde jsou dvě žáby nebo tři křečci a jedna podivná kytka. To nejde, musíme je zachovat pro budoucí generace. Lidi můžou v městě vychcípat, ti nejsou pro přírodu důležití. Jako obchvat Plzně, blokovali asi deset let kvůli pár stromkům. Já to říkám už dávno, že brzy vyhlásí jako chráněného chudáka bacila tuberkulózy a zakážou penicilín.

Zcela určitě. Mohu vřele souhlasit. Některé (i drahé, šunty za dvacku po zlejch zkušenostech už nekupuju) vydrží i jen týden. Teď jsem namontoval novou do zrcadla, kde se holím a abych si neuřízl kus držky. Je tam tři dny a už bliká. Jedna mi prdla v ruce při šroubování a to jsem jí držel za ten porculán a ne za světlotvorné parohy.
Kruhová zářivka na hajzlíku, údajně obrněná proti častému rozsvícení v háji za půl roku. Možná ale shořel vnitřek tělesa, zatím jsem tu zářivku neměnil protože jí taky všude nemají, čůráme po tmě, je to větší sranda.

Když jsem kupoval úsporné žárovky, schválně jsem si to poznamenal do kalendáře. Teď to budou dva roky a neodešla ani jedna, a to je používám i na záchodě. Tři stály dohromady 450 Kč. (Faktem je, že moc nesvítím. Většinu času mi stačí zářivka na lince a stolní lampička.)

Ještě něco - na krabičkách se píše kdeco - ale pravda může být jiná.

Mám tu jednoho zkušeného opraváře televozorů a radioamatéra. Nedávno jsme se právě o úsporkách bavili. Doma jednu měřil: na krabičce příkon 20W - podle měřáku 43W (jeho tvrzení). Zkoušel jste někdo taky měřit?

Měřeny zatím jen 7W 11W, plusmínus to odpovídá. Po zážehu je spotřeba ještě menší, pak se ustaluje. IMHO Jez. by si takové bludy by si nedovolili psát na futrál, to by rychle prasklo. Horší je to se svítivostí, tam těžko říci, jestli to odpovídá udávaným hodnotám, už proto, že je podstatně jiná teplota chromatičnosti. Po DPH zkusíme ještě učinit pokus měřením světelného toku jak u úsporek, tak u normálních žárovek.

Dík za info, pak se ještě ozvi.

Jinak, já včera nakřečkoval zásobu žárovek na desítky let (hlavně stovky, které za půl roku končí). Už mi chybí jen typ svíčka 40 a 60W do lustrů.

Dovedu si časem představit i novou inzertní sekci na warfórech: lightz či žárowkz :-x

...ale i tak by "pašerák:-)" musel udělat zajímavější cenu než u nových halogenových žárovek.

Tak toho bych se vůbec nebál, soudruzi jsou vynalézaví.
Ještě časem nakoupím pár kilo voskových svíček než Burseek spočítá, kolik jejich hořením vzniká CO2 a prosadí jejich zákaz.3-[

No k tomu všemu tady bych taky měl co říct.
Zhruba před 10ti lety jsem něco osvětloval a došlo na požadavek 300 lx na stole. (Výpočet watáže = počet zdrojů atd. přes výpočetní program od Philipse).
Jednalo se o 3 x 32 zdrojové stylová svítidla + 5 nástěných – v prostoru x x x a výšky stropu cca 6m.
Prototyp při zkoušce = použity samože nejlevnějši zdroje - prostě požadovaný světelný výkon nedal!
Zdroje byly stejného příkonu a stejné barvy světla jako Philips. Okem bylo vidět, že to prostě nesvítí!
Taxem vzal uzavřenou krabici (kašlu na černý matný povrch zevnitř jde jen o srovnání),
do ní umístil objímku a na druhou stranu umístil čidlo od Luxmetru. (nějaká neetalovaná věc, která v podstatě nic neříká) Rozsvítit , 10 min počkat a zapsat hodnotu.
Nepřesné – vím! Ale šlo jen o POMĚR svítivosti.
Výsledek = po přepočtu naměřených hodnot:
Philips - 100% (jakože etalon) (cca 450,- při odběru 300ks? - tehdy)
Osram - 78 % (350,-)
NoName - 62% (250,-)

A teď nad úsporama mudrujte a počítejte!

no nevím, jedna originální phillipska mi tu svítí už šestnáct let, v tej době stála dva tisíce. sice se rozsvěcí asi deset minut, ale to mi nevadí, alespoň ráno nesvítí do ksichtu když jsem rozespalej a odpoledne se rozvěcuje ještě když je venku trochu světlo.

laciný šunty za dvacku bych si stejně nekoupil, a když jo, tak bych je chodil reklamovat tak dlouho, že by mi radši zdarma dali kvalitní B-] .

btw, kde je ten frajerskej smajlík s cigárem?

Vrtá mě v hlavě jedna věc, od malička do mě vtloukali, že zářivky jsou nebezpečný odpad. V žádném případě prý není vhodné je likvidovat vyhozením do domovního odpadu. Nebo je to nyní jinak? Doufám, že mě někdo z vás kutilů kapku nachytří. Díky.
Je ale možné, že právě tento ekonedostatek žárovkového ekoeuroopatření chce kompenzovat Bursík tím nápadem s igelitkama, tak nevím.
A čistě praktickou věc, nevíte někdo jaké nejvhodnější něco použít ve venkovních svítilnách, na terase atd. zvláště pak v zimním období? Zkoušel jsem to s úsporkou a byl jsem nucen po rozsvícení ještě škrtnout zapalovačem abych viděl na cestu.

Jo, taky mám úsporku ve venkovním světle a při mrazu je vidět hovn*o, to potvrzuji. Musíš rozsvítit o hodinu dřív, než jdeš ven/domů.

S igelitkama je ten chlap snad blbej. Podle něj je máme platit dvakrát!! Copak nám dá někdo něco zadarmo? Cena igelitek je velice dobře zakalkulovaná v ceně zobží, takž podle toho blbce budem platit pytlíky 2x, jednou ve zboží a podruhé u pokladny za kus. Obchodníci po tom s radostí skočejí, pochybuju, že když se budou platit pytliky, tak zlevnějí zboží.

//Edit: Jo a halogenky jsou také zakázané: "všechny žárovky s vláknem...".

Mám doma v kuchyni zářivku a jinak používám 4OW žárovky jako úsporné.Zásoba dojde a tak budu muset taky dát ty úsporné.Je to ale všechno o lobbingu výrobců a ne o ochraně přírody-ekologická zátěž výroby úsporných těles je několikanásobně vyšší než u klasických žárovek.Jinak mám ve špajzu 80 let starou Edisonku a stále svítí.

Je to ale všechno o lobbingu výrobců a ne o ochraně přírody – ekologická zátěž výroby úsporných těles je několikanásobně vyšší než u klasických žárovek.

Tohle jsou ale moc jednoduché argumenty. Pokud „úsporné žárovky“ (zářivky, halogenky, ledky) vydrží řekněme pětkrát déle než obyčejné, klidně můžou být na výrobě dvakrát ekologicky náročnější a celkový ekologický dopad bude přesto menší. A to především vůbec neřešíme, o kolik méně za tu dobu sežerou elektřiny. Já nehodlám nijak zvlášť křičet, že jsou klasické žárovky horší (i když si to myslím), ale určitě nemá smysl argumentovat takhle jednoduše.

Ono to celé je asi trochu diskutabilní. Nejmíň ekologické budou asi ty výše zmiňované úsporky za pár, které odejdou stejně rychle jako klasická žárovka. Taky je vhodné posoudit výhodnost řešení s ohledem na požadované použití-viz onen sklep, kam lezu 10x do roka.
V tomhe případě bych čekal, že ruka trhu při stoupajících cenách energií zafunguje a zákazník sám posoudí co je pro něj výhodnější.
Striktní nařízení soudruhů z EU mi vadí z principu. Pamatuji dobu kdy nám bylo předříkáváno co si máme myslet a co je jediné správné. Proto mě poměrně nadzdvihlo chování europoslanců při projevu V.K. Jakýkoliv jiný než schválený názor je brán za špatný (ale vždyť se tím bučením vlastně sami zařadili).

Konec s politikou, blíží se jaro,... ;-)

Souhlas. (S diskutováním, EU, a jarem především :–) S trochou štěstí budou ostatně brzy slušné ledky nebo jiná technologie, která nebude mít nevýhody prvních úsporek, a za dvě generace budou klasické žárovky v učebnicích vedle loučí. Teda pardon, v počítači vedle papírových učebnic a loučí.

Hm, v šéfovně EU bude rozumu dost, nedokážu si představit výnosnější post, než rozhodovat o tom co kdo smí a co kdo nesmí a to v rámci Evropy. Přerozdělovat a rozhodovat o takovém množství peněz že obyč. člověk ani neví jak takové číslo napsat a to vše pod záštitou všeobecného prospěchu. Prostě myslím, že to jsou šikovní kluci.

Tak, dnes jsem si udělal první část zásob - koupil jsem balík 60W žárovek (20ks po 11Kč). Na hajzlík a na chodbu to bude snad stačit.
A když jsem v tom svítidlovým obchodě byl, hodil jsem trocha řeč s prodavačkou a ta mi ukázala, co asi bude nástupce klasických žárovek (že je to relativně novinka). Je to halogenka, na kterou se dá namontovat větší skleněná baňka, aby to imitovalo velkou žárovku, jinak ta halogenka samotná je velká jak palec. Takže jak to vypadá, tak skutečně místo normálních žárovek budou ty halogenky. 60W žárovce odpovídala 40W halogenka. Ale cena byla nesrovnatelná - okolo 60Kč.