Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem zapojení zářivky

Zdravím
prosím o popis jak zapojím zářivkové těleso na 2 trubice 2*36w, mám to do garáže místo žárovky, jsou tam jen 2 dráty kam který příjde? uznačení u čokolády v tělese je viditelné díky všem

ehm, teleso mas zapojeny(rozumnej, starter, tlumivka a trubice)? Pokavad ano, mel bys to zvladnout sam anebo si na to radeji nekoho pozvi... pokavad ti jde o zapojeni toho telesa, je to tak, ze od faze jde drat do tlumivky, od tlumivky k jednomu polu trubice(na jedny patici jsou dva draty, tak k jednomu z nich), pres trubici k nulaku. Na ty dva zbyli poly(na kazdy strane trubice jeden) pripojis starter. Funguje to tak, ze starter to zkratuje, cimz zhavi draty v trubici a pomahaji odparit rtut. Pak ten starter rozpoji(bimetal), cimz tlumivka hodi napetovou spicku a zapali vyboj. Nasledne skrz trubici jde proud omezeny impendanci ty tlumivky a trubice sviti, pri kterezto prilezitosti zkratuje starter. Pro eliminaci ty jalovy slozky dane tlumivkou by k tomu celymu mel bejt paraelne zapojenej kondenzator, ale neni to zivotne nutny(prosim, nekamenujte me). Tak, a ted uz vis vsechno o zapojovani zarivek a jejich fci.

od vypínače ti povedou 3 fousy jedině zázrakem. Z krabice rozvodnice možná ano. Ale od vypínače, když bude dvojitej, tak jedině 2.
Jestli jsem to dobře četl, tak nikde nevidím barvu vodičů, to za 1.
Pokud tam máš fousy 2 a nevíš který je fáze, poslouží fázová zkoušečka.
Až to zjistíš tak ten vodič pčijde na svorku L pokud je to označeno.
Druhý vodič nejdříve na svorku ZEM a pak na svorku N.
Podle nového by na světlo měly jít vodiče 3 v barvách černá (hnědá, nebo čedá)- fáze, tmavě modrá- zpětný vodič, a zelenožlutá- ochranný vodič.

Kde se tam bere červený? Taková barva se v silových el.kabelech nepoužívá. Nejde spíše o hnědý? Pokud by to tak bylo, pak je ale stejně potřeba ověřit, aspoň doutnavkou, zda je fáze za vypinačem ten černý (nejspíš) nebo ten hnědý. A pak je zase otázka, jak je přívod k tomu svítidlu starý a zda je vodič nulový pracovní oddělený od nulového ochranného (soustava TN-S). Takže, žlutozelený zapojit na svorku PE (ochranná nula) a pokud by byl ten černý fáze, tak jej připojit na svorku L (pochopitelně při vypnutém vypínači, ale lépe jističi), pak připojit na svorku N ten hnědý a zkusit, zda svítidlo bude svítit. Pokud ne, tak je provedení v soustavě TN-C (společná nula pracovní a ochranná) a tak pak hnědý nezapojovat a provést klemu mezi PE a N. Pokud by byla fáze ten hnědý, tak postupovat obdobně s vyloučením toho černého. Ale pokud tomu moc nerozumíš, raději řekni nějakému elektrikáři. "Elektrika nezraňuje, ta pouze ZABÍJÍ!"