Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem okenní překlady

Zdravím všechny,
měl bych dotaz, nevím zda-li chytrý nebo hloupý, ale i tak si nevím rady. Potřebuji vysekat okna a ve stavebních plánech mám překlady profily I 120x1700 a chtěl by jsem to nahradit překlady např. HELUZ Překlad JISTROP 145x1750 (jsou levnější než ocelové). Je to možné? Nebo tyto překlady nemají takovou nosnost jako ocelové? Prosím o jakýkoliv Váš názor.

No potřebuji vybourat díru pro okno, na stávající půdě, šíře zdi je 30cm cihlová, projektant navrhl dva profili I 120x1700 za sebou. Todíž jeden překled vsadit zevnitř, po vytuhnutí zasadit druhý překlad zvenku. Ale rád bych ty Ička nahradil keramickým překladem 145x1750 (teda jestli platí že 145 je šířka pro zasazení do zdi) Nad překladem bude zbývat cca 40cm zdiva a na tom je položen střešní trám.

teda jestli platí že 145 je šířka pro zasazení do zdi

Ano, to platí. Takže tady jsou dvě možnosti - 3x nosnej keramickej + izolant, nebo železo dle projektanta. Budu-li spekulovat že podkroví má být obytné, což vyplývá ze zatepleného podhledu, pak bych předpokládal, že bude štítová zeď také dostatečně zateplená. Pak bych nebyl proti užití I profilů. No ale jestli by měl štít zůstat nedej bože jen 30cm nezateplený, pak je obytné podkroví na vytápění sebevražda a keramický překlad s izolantem to už nevytrhne. Nerad bych pana projektanta předem zatracoval, ale kdyby to tak nechal, doporučil bych mu vrátit titul a ať jde dělat raději gynekologa. :-D

no ono je to tak že, je obvodová zeď baráku 60cm, na půdě je 60cm jen do výšky cca 40cm a pak už je tloušťka zdi 30cm (jak jsem psal, po cca 2m metrch je vždy jakoby sloupek 45cm), takže před tu 30-ti cm zeď přijde přistavět příčka z 11.5 příčkovky, takže to bude ve finale 30cm (stavající zeď), vzduchová mezera a 11.5cm příčkovka (přichytáváné do stávajíci zdi) , aspoň tak je to v planech.

Já myslim že na jeden překlad přes okno to řešíte až dost.Většina stavebních firem,šetří a překlady nahradí ocelovým profilem "vinglem".A funguje to také.Naši předci při stavbě domů žádné propočty nepoužívali a domy stojí stovky let.Dnes se vše počítá a vymýšlí a schvaluje a typuje a akorát se z lidí tahaji peníze za spoustu papírování.A je to stejně k ničemu.Pochopím to u několikapatrového domu,ale u rodinného domku s jedním nebo dvěma patry?
Asi na některé z Vás zapůsobím jednodušším charakterem,ale teorie za praktickým poznetkem bude vždy pokulhávat.Protože to co se nakreslí v teple kanceláře,jde v realitě většinou zefektivnit a zjednoduššit.Vím o čem mluvím a to nejen ve stavebním odvětví.

zásadní rozdíl mezi ocelovým a keramickým překladem je, že se keramický překlad nedá po usazení aktivovat (předepnout). takže čistě ze statického hlediska,pokud vytvářím překlad v již existujícím zdivu (zasekávám) je ocelový překlad lepší. uložím překlad do betonového lože, po vytvrdnutí vyklínuji uprostřed (předepnu)a poté dozdím., po vytvrdnutí a odstranění klínů má profil tendenci se vrátit zpět, čímž nedojde s situci, kdy se nadpraží sesune níž a zastaví se teprve až se nosník prověsí a "zabere" což keramický nosník tak trochu neumí