Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Proudovy chranic na svetelny obvod koupelny

Ahojte, bracha kompletne predelava byt a s tim souvisi i vymena elektroinstalace. Koupelna by mela byt samozrejme chranena krome klasickeho jistice i proudovym chranicem, to samozrejme bude. Nejsem si vsak jisty, jestli je totez nutne i u pevne zabudovanych svetel. Na cely byt bude na svetla jeden obvod, jen v koupelne by timpadem musel byt samostatny. Je nutne mit v koupelne proudovy chranic i na svetlo na strope?

Diky moc

1)Jednak se prodový chtánič instamuje u rozvodů s ochranou zeměním , při ochraně nulováním není nutný.
2) Používá se pro celou instalaci jeden
3) Osvětlení v koupelně má svoje předpisy o umístění s ohledem na vzdálenost od prostoru vany
4) Osvětlení do oupelny má mít krytí alespoň 43 nebo raději 44 a v rpovedení II třídy
Takže to co musíte vědět ještě než se do toho pustíte je, kolikavodičový přívod je do baráku.
Pokud je 4vodičový jedá se o nolvání
pokud je 5 vodičový jedná se o zemění.(přesně to vědí ovodní elektrikáři)

Je-li ale 4 vodičový rozdělí se v nejbližším rozvaděči celeno-žlutý vodič na modý + zelenožlutý

a zásuvkové okruhy se provádí 3vodičově,na jeden zásuvkový okruh nejvýše 10 dvojzásuvek

ale v po nvém i světla.

boiler a pračky samostatné přívody a jištění

mám pocit, že se tu na to už někdo ptal

Jelikož bydlím v novým bytě a jsou v něm udělány rozvody podle posledních norem, mohu ti klidně sdělit, že světla v koupelně jsou napojena do stejnýho okruhu, jako ostatní světla v bytě, tedy pouze přes jistič, ale ne přes samostatný proudový chránič.

To je vpořádku.
Je nutno to nechat udělat někoho kdo to má v paži. Ten ví přesně z hlavy, že světlo smí být od okraje vany do strany nejméně 0,5m a na výšku do tuším 1,5m, musel bych se podívat.
A jak má to světlo být provedeno, jestli do vlhka, nebo do mokra. Totéž platí i o zásuvkách a vypínačích....
Tohle není práce pro amatéry.....

Do baráku je sice 4 vodičový přívod jak hovoří Paul ale z RP už 5x(3X). zásuvky v koupelně bych dal všechny na kombíka 0.03A nebo chránič třeba 25A/0.03A a za to jističe (pračka sušička atd) vyjímky se asi najdou co musí a nemusí ale to je věc jiná. světla ,tam záleží jak jsou umístěná (jak vysoko ,daleko od umyvadla) já osobně mám bodovky ale na 12V.

Padlo tady že : Světla ani zásuvka pro holení např u toaletní skřínky se chránit nemusí!!!
Ale musí u nich být uvedeno že jsou jen pro holící strojek.Nebo ještě lépe výčet toho co se tam smí zpaojit. Pouze pro spotřebiče bez ochranného kolíku (předměty II třídy odborně)
Jiné v takové zásuvce nemají co dělat, ale znáte to,:x: že??

Ano pokud dáte všechno v koupelně na chránič tak to bude podle normy a hlavně budete klidně spát...
/viz dřívější smrti spadlým fénem do vany s vodou a podobné "smrťáky"..../..Není to o tom jak obejít zákony ale o naší bezpečnosti...a to za tu cenu stojí ,nemyslíte????