Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Proudovy chranic na svetelny obvod koupelny

Ahojte, bracha kompletne predelava byt a s tim souvisi i vymena elektroinstalace. Koupelna by mela byt samozrejme chranena krome klasickeho jistice i proudovym chranicem, to samozrejme bude. Nejsem si vsak jisty, jestli je totez nutne i u pevne zabudovanych svetel. Na cely byt bude na svetla jeden obvod, jen v koupelne by timpadem musel byt samostatny. Je nutne mit v koupelne proudovy chranic i na svetlo na strope?

Diky moc

1)Jednak se prodový chtánič instamuje u rozvodů s ochranou zeměním , při ochraně nulováním není nutný.
2) Používá se pro celou instalaci jeden
3) Osvětlení v koupelně má svoje předpisy o umístění s ohledem na vzdálenost od prostoru vany
4) Osvětlení do oupelny má mít krytí alespoň 43 nebo raději 44 a v rpovedení II třídy
Takže to co musíte vědět ještě než se do toho pustíte je, kolikavodičový přívod je do baráku.
Pokud je 4vodičový jedá se o nolvání
pokud je 5 vodičový jedná se o zemění.(přesně to vědí ovodní elektrikáři)

Je-li ale 4 vodičový rozdělí se v nejbližším rozvaděči celeno-žlutý vodič na modý + zelenožlutý

a zásuvkové okruhy se provádí 3vodičově,na jeden zásuvkový okruh nejvýše 10 dvojzásuvek

ale v po nvém i světla.

boiler a pračky samostatné přívody a jištění

mám pocit, že se tu na to už někdo ptal

1, instaluje se u obou systémů!!
2,může se použít ale při výpadku jste jak v podzemí!!!
3,osvětlení podle nové ČSN musí být na FI/chránič / v koupelně !!
4,ano nejlépe dvojitá izolace = dva čverečky v sobě!!
Zásuvky se musí už několik desetiletí používat 3 drátově!!!
Ano nejvíce 10 zásuvek nebo dvojzásuvek!!!
Boiler nemusí mít chránič /výjimka z normy/
a samostatné okruhy ano, musí oba dva -boiler i pračka....

Pokuk nevíte tak si zavolejte elektrikáře, ten by měl znát vše co jsem psal...pokud ne tak ho hned vyhoďte!!!!

Není pravda, že koupelna musí být chráněna proudovým chráničem jako celek!!!
Norma výslovně hovoří jen chránění samostatného zásuvkového obvodu pro pračku, je-li umístěna v koupelně. Světla ani zásuvka pro holení např u toaletní skřínky se chránit nemusí!!!
Použijte 1fáz jistič In=40A, Ir=0,030A, Instalaci svěřte elektrikáři s platným osvědčením dle vyhl. 5O,
Revizní technik

Jelikož bydlím v novým bytě a jsou v něm udělány rozvody podle posledních norem, mohu ti klidně sdělit, že světla v koupelně jsou napojena do stejnýho okruhu, jako ostatní světla v bytě, tedy pouze přes jistič, ale ne přes samostatný proudový chránič.

To je vpořádku.
Je nutno to nechat udělat někoho kdo to má v paži. Ten ví přesně z hlavy, že světlo smí být od okraje vany do strany nejméně 0,5m a na výšku do tuším 1,5m, musel bych se podívat.
A jak má to světlo být provedeno, jestli do vlhka, nebo do mokra. Totéž platí i o zásuvkách a vypínačích....
Tohle není práce pro amatéry.....

Do baráku je sice 4 vodičový přívod jak hovoří Paul ale z RP už 5x(3X). zásuvky v koupelně bych dal všechny na kombíka 0.03A nebo chránič třeba 25A/0.03A a za to jističe (pračka sušička atd) vyjímky se asi najdou co musí a nemusí ale to je věc jiná. světla ,tam záleží jak jsou umístěná (jak vysoko ,daleko od umyvadla) já osobně mám bodovky ale na 12V.

Padlo tady že : Světla ani zásuvka pro holení např u toaletní skřínky se chránit nemusí!!!
Ale musí u nich být uvedeno že jsou jen pro holící strojek.Nebo ještě lépe výčet toho co se tam smí zpaojit. Pouze pro spotřebiče bez ochranného kolíku (předměty II třídy odborně)
Jiné v takové zásuvce nemají co dělat, ale znáte to,:x: že??

Ano pokud dáte všechno v koupelně na chránič tak to bude podle normy a hlavně budete klidně spát...
/viz dřívější smrti spadlým fénem do vany s vodou a podobné "smrťáky"..../..Není to o tom jak obejít zákony ale o naší bezpečnosti...a to za tu cenu stojí ,nemyslíte????