Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailemZamknuto promazání pákové baterie

ahoj,prosím pomozte :)promazal jsem obě pákové baterie v koupelně (sprcha,umyvadlo).použil jsem olej ve spreji WD-40.Chvíli běhali úplně perfektně.Asi po 4 hodinách najednou baterie přestaly makat.Na pohyb nahoru nebo do stran musíme použít hooodně velkou sílu.Baterie jsem před tím vůbec nerozebíral,jsou staré cca 3 roky,jen se nám zdálo,že už nejdou tak pěkně jako dřív.Zato teď nejdou vůbec :).Olej jsem tam stříknul jen takovejma malejma škvírkama.ani nevím jak se rozebírají.Nevíte někdo co s tím?Díky.M.

Dobry den, mam stejnou zkusenost. Baterie sla trochu hure nez ostatni (mam jich v dome sedm stejneho typu od Hansgrohe - Axor kartacovana nerez, stari 19 let). Vedecko zlepsolo chod na cca 1 den a pak hruza! Nemel jsem nervy na experimenty a proto jsem objednal novou kartus za cca 1500,- Kc. Po namontovani funguje perfektne. A ted rada - reseni? Tuhost chodu puvodni kartuse byla zpusobena zbytky vodniho kamene a stacilo kartus demontovat, vycistit v horkem roztoku kysekiny citronove, namazat mazacim tukem na kartuse a baterie a bylo vsechno vyreseno. Jenze Vedecko naleptalo tesnici silikonove segmenty a ty zvetsily svuj objem a zpusobily to “ztuhnuti chodu”. Rozeberte kartus a vytahnete tesnici segmenty. Odmasrete je a nechejte den odparit zbytky Vedecka a vratit je do puvodniho rozmeru. Pak staci vsechny pohyblove stysne plochy namazat tukem na baterie a poskladat do funkcniho celku. Po zpetnem vlozeni kartuse do baterie a utahnuti matice cca 15 Nm (nebo podle udaje vyrobce baterie) bude fungovat jako nova. Tu svoji si nechavam do rezervy. Hodne uspechu.

Vyhodit a vyměnit. Možná, seženeš nový vnitřek, tu kartuš. Pákové baterie se zásadně nemažou ničím. Pravděpodobně se rozplyznuly gumové těsnící "O" kroužky - v nejlepším případě těsnící páku, v horším v keramickém tělese. Nebo se zničilo olejem samotné těleso. Skřípání keramické kartuše je známka opotřebení. Rozebírají se tak, že se vydloubne nožem označení teplé a studené vody (taková červenomodrá kapka), pod ní je imbus nebo šroub, čím se povolí páka a odstraní. Dál už uvidíš jak. Pozor, nejdřív zavřít centrálně vodu, nebo to letí všechno do xichtu včetně mocného proudu vody.

Na spodní části páky je takové kolečko s modrou a červenou barvou. Slouží jako označení teplé/studené vody a zároveň je to záslepka. Tu je potřeba vyloupnout a pod ní je šroub na imbusový klíč. Ten je potřeba vyšroubovat aby se mohl demontovat mechanismus baterie. Smozřejmě by bylo dobré nejdřív zavřít přívod vody ;-). Pokud je to nějaká dražší baterie, vnitřek se dá koupit. U levnějších je rozumnější výměna celé baterie.

ahoj,díky.Už jsem to rozebral,vyčistil,vysál,vysušil,vycuc,..... olej,ale asi to nepomůže,co?Baterie na umyvadlo byla asi za cca 1200,-,vanová víc.Nevím,jestli tohlae zamená levnější nebo dražší.Zkusim skáknout do krámu a uvidíme jestli budou jen ty vnitřky.Když budou,musí se baterie při výměmě vnitřku odmontovat?Koukal jsem na to,vůbec z toho nejsem moudrý jak bych to uvnitř rozebral.PS:S tím mazáním to byl nápad manželky.Říkala,že se to dělá běžně,a nejlepší je prý olej co používám na kolo.Tož jsem poslechl :)))

Já jsem v Praze při vrzání baterii sundal a vložil do teplého octa. Většinou je to rez a vodní kámen, uvolněný při vypnutí a zapnutí vody v hlavním řadu. Tehdy ještě nebyla sítka běžná. Dneska mám kromě filtru na vstupu i sítka na bateriích. A je pokoj.

Já jsem třeba s pakovkama nebyl vubec spokojen . Málo citlivé ovládání a často voda pěkně vychlístla a nahodila mě. Nakonec jsem koupil baterie klasicky zvlášt ovládané a otočné . Vnitřky už vyrábějí keramické a otáčejí se jen o cca pul otáčky. Jemná regulace a je to ted paráda :-)