Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem STOP tlačítko ve výtahu

Neví někdo zde, proč v nových výtazích není tlačítko stop?
Prý tam být nesmí. Ale proč?
V případě že dojde k nějaké poruše a další chod výtahu je nebezpečný to cestující nemůže nijak zastavit.

loading...

Nový výtahy podle směrnice EU 7524/2004 jsou řízeny Windows LF (Lift). Měl bys vědět, že Windows se vždycky považujou chytřejší, než uživatel a proto vědí líp, než občan, kdy je třeba nouzově zastavit a kdy ne. Od Windows 7 nebudou ani tlačítka pro poschodí, bude jen jedno veliký START. A nepřej si vědět, kam poletíš...

Tlačítko STOP bylo povinné u výtahů bez dveří. V moderním výtahu stačí za jízdy nadskočit.

(To udělal jeden známý a chtěl mě za to tlouci. Nadskočil, podlahový spínač vyhodnotil prázdnou kabinu, zahasl a zastavil. Hasiči kamaráda vyprostili až po 4 hodinách.)

Možná za to může norma ČSN EN 81-80 ... 1.36
modernizace.htm

Ovladač pro revizní jízdu, tlačítko „STOP“ nesmí "vyčuhovat" a proto je lepší když tam vůbec nebude ... :-)

Trendem je neSTOPOVAT, ale KOMUNIKOVAT z výtahu s místem údržby (což bude v našich poměrech na dlouhé povídání a ještě delší čekání na příjezd zachránce).

Zatímco v technicky vyspělých zemích je podmínkou přivolání pomoci do jedné hodiny, u nás je zaznamenán zatímní rekord pobytu v kleci výtahu kolem 60 hodin.
Tlačítko STOP bylo zrušeno, protože ho používali - spíš zneužívali - někteří muži, kteří ve výtahu zastaveném mezi patry mohli obtěžovat bezmocnou spolucestující ženu.

Podle mě je to vážný nedostatek, když není možnost výtah stopnout.
Takový oběšený čoklík na vodíktu u výtahových dveří a páníček v zaseknutým výtahu ... co na to slavní normo-tvorci? :x:

Jsou i modernější systémy.
Výtah lze zastavit přes tlačítka jednotlivých pater - pozor tlačítka mají vícenásobný význam jako u mobilu. Je jen třeba napsat:
sudo mount -t lift-3g /dev/sda1/motoor/hop/stop
Ty dvě oo jsou nutné - jedno zastavuje motor, druhé inicializuje brzdu.
Jak jednoduché.