Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Máte někdo zkušenosti se sekerami Fiskars?

Chci si pořídit nějakou kvalitní štípací a universální sekeru. Váhám mezi sekerami Fiskars 1500 pro nebo 2400(štípací) a mezi typy 1000 nebo 1250 (universální, na odvětvování apod). Máte někdo vlastní zkušenosti? Co jsem našel diskuse na webu, tak většina uživatelů tyto sekery chválí, avšak našel jsem i nějakou kritiku.

http://www.fiskars-sekery.cz/cz/katalog/sekery-stip aci/
http://www.fiskars-sekery.cz/cz/katalog/sekery-univ erzalni-odvetvovaci/

Viz http://kutilska.poradna.net/question/view/1947-stip acka-na-drevo

Mám 2400, zatím jsem štípal menší ořech (30) a větší buky (80), a v pohodě. V podstatě stačí jen zdvihnout, váha sekery se postará o zbytek...

Dělal jsem už i s menším fiskarsem, i s mačetou, a cokoli od nich je dobrá volba.

Spíš záleží jaké dřevo budeš štípat. Čím větší dřevo, tím větší (těžší) sekera.

Já to vybíral tak, že s velkou naštípu cokoli, s tou 2400 i třísky, ale s malou nenaštípeš velký špalky :-)

No, nevím, nic není nemožné.... Ale já mám s nářadím Fiskars jen samé dobré zkušenosti. Sem tam sice koupím nějaký ten náhradní díl - na eshopu www.kutil.eu mají celkem dobrý výběr - ale to jsou jen drobnosti - pružina do nůžek apod. Co mám sekery, rýče, hrábě, apod. tak drží, i když jim dávám občas pěkně zabrat :-)

Jen ty nejlepší. Sekeru si vyberte podle použití, fyzických proporcí a množství dřeva. :))
Nejsem si jist, že se dá po internetu poradit přesně, stejně tak jako bych si Fiskarku po internetu nekoupil. Ideální je vzít sekeru do ruky, aspoň na chvíli.

Sekeru si vyberte podle použití, fyzických proporcí

Velmi správná připomínka. Na chatě jsem si pučil od souseda sekeru jako kráva na rozmydlení pařezu. Krásnej samobij, ten ho musí rozšrotovat vlastní váhou. Vemu sekeru do chapadel. Postavím se nad pařez. Strašlivě se napřáhnu. A ležím na zádech jak zdechlina. Sekera mě dočista převážila.

Taky vám něco řeknu o sekeře.Měl jsem jednu,nešla dobře,je to těžké vysvětlit.Sháněl jsem tak různě, jak se brousí sekera.Nejvíc bylo že musí mít ostří 45°.Tak jsem to udělal.Lidi, to stojí za toto vyzkoušet.Tu sekeru už mám bez dalšího broušení 40let.A všichni doma ji znají,stačí říci kde je pětačtyřicítka.

Tady by o tom taky asi mohli něco vědět:
udrzba.html

Tvar sekery je uzpůsoben jejímu použití; sekery s tupým úhlem ostří jsou určeny na tvrdé, sekery s ostrým úhlem ostří na měkké dřevo. Sekery s rovným ostřím jsou určeny na štípání dřeva, sekery s okrouhlým ostřím na lesním práce. Dávejte pozor, aby tvar sekery byl zachován i po jejím nabroušení, neboť špatně nabroušená sekera může snadno sklouznout po povrchu a tím způsobit škodu.

Sice to už není aktuální, ale...

Mám Handy 2400 a udělal jsem zatím dvě zkušenosti:

1)
[http://kutilska.poradna.net/file/view/577-jizva-ma la-jpg]
ani kanada nepomohla, kostičku jsem viděl :-)

2)
[http://kutilska.poradna.net/file/view/576-p2140001 -mala-jpg]
při běžném štípání - žádné vylomeniny, reklamace bez problémů, do týdne jsem měl novou - prý mám příště ubrat plyn

Vždycky jsem měl za to, že jsou sekery Fiskars nezničitelné, ale kamarád dřevorubec mi řekl, že těchto zlomenin už pár potkal...

Bylo to na špalku. Poslední rána při štípání posledního kusu - byl tam blbý suk a sekera se mi svezla.

Na chirurgii se mě ptali, jak se mi to stalo. Když jsem řekl, že to bylo při sekání posledního kusu, tak paní doktorka povídala: "To říká každej - ještě ten jeden kus a končím."

:-)

Já věděl, že to pobaví :-)

Ale měl jsem kliku, bylo to jenom rozseknutá kůže nad kostí, žádný sval, ani šlacha. Druhý den jsem už byl v práci.

Přítelkyně měla v práci kolegu. Ten štípal dřevo a když už skončil, přišel za ním tchán a prý: "Přesekni mi tenhle špalek, já si z něj udělám stoličku." Tak udělal poslední sek, smeklo se mu to, zasekl do holeně vedle kosti, takže si projel kůži, svaly a i nějakou šlachu. Sešívali mu to ve třech vrstvách snad po 10 stezích a dva měsíce to měl v sádře a o berlích.

Mam sekeru fiskars, presne neviem uz aka hmotnost, ale je to o rad lahsia ako najtazsia na stiepanie. Tato je aj na stiepanie maleho, ale hlavne na odvetvovanie. Je to velmi kvalitna sekera, s perfektnou geometriou ostria a klinu. Rucka sa nikdy neuvolni. Avsak, cena je pomerne vysoka.
Ide o to, ze kazda sekera, ked sa spravne nabrusi, dokaze velmi ulahcit pracu, hlavne pri odvetvovani. Fiskars ma tu vyhodu,ze je nabrusena od vyrobi, na rozdiel od beznych sekier zo zeleziarstva, tie su tupe jak malo co a nikdy by som s takou sekerou nic ani nerobil.
Vzdy ked si kupim sekeru, dokonale ju nabrusim, zmenim trocha uhol ostria a hlavne ta ostrost musi byt vynikajuca. Mam sekery, ktore su ostrejsie ako novy fiskars a s nimi sa uz veru robi perfektne. Teda, bavime sa o odvetvovani, pri stiepani to rolu hra, ale nie tak vyraznu. Cize, v skratke si myslim, ze fiskarsy su sice perfektne sekery, ale za tu cenu je niekedy lepsie pouvazovat nad klasikou, ktora sa normalne nabrusi a spravi sa kvalitne porisko. To sa tyka odvetvovacich.
Fiskarsi su super hlavne na stiepanie, tam sa ukaze prepracovana geometria klinu aj pri nizsich hmotnostiach. Cize aj s pomerne mensou sekerou, je mozne nastiepat vacsie kusy. Cize osobne si myslim, ze na stiepanie Fiskars urcite ano, na odvetvovanie skor nie.

Děkuji, já bych ji stejně brala odsud http://www.penta.cz/cz/zahradni-naradi/15724791-se kera-fiskars-x17-stipaci-122460?q=fiskars&inTrees% 5B0%5D=29045&page=11 - díky možnosti osobního vyzvednutí. Nicméně mě zajímalo, zda bude 17 stačit, nebo vzít raději X25 - http://www.penta.cz/cz/zahradni-naradi/15724792-se kera-fiskars-x25-stipaci?q=fiskars&inTrees%5B0%5D= 29045&page=11...nebo jestli je tahle sekerka už zbytečně veliká.
Taťka je zvyklý na klasickou - tedy těžkou a použít lehčí bude, jak ho znám, problém. Žije s pocitem, že člověk musí v životě dřít, jinak to nemá cenu.

môj 62ročný otec zlomil sekeru FISKARS je možnosť reklamácie aj v prípade že od kúpy nemá doklad kedže ju dostal na 60ku ako darček od kolegov? no a neviem či má náš dedko takú mega silu ked zlomí FISKARS sekeru alebo tá kvalitná značka má tiež svoje muchy?