Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailemZamknuto Náhradní zdroj el. energie

Dobrý den,
chci si do rodinného domku pořídit náhradní zdroj elektrické energie.Použití pro účely napájení i drobné elektroniky (TV,PC) o výkonu cca 2 000W.Jaký druh použít?Jaký je rozdíl mezi elektrocentrálou a generátorem? Děkuji Sova

Zdravím Vás.Tak máte několik možností jak si vyrobit el.energii do domku. 1) elektrocentrála je složená z benzínového,nebo dieselového motoru a pak ještě z 3F asynchronního motoru. tady záleží hodně na celkovém výkonu benzínového a elektrického motoru.jeden známej mi říkal, že viděl použít motor z favorita k výrobě el.energie, ale při provozu hroznej hluk (musejí být dost vysoké otáčky - asi 3000ot/min). Navíc při cenně dnešních paliv...
2) fotovoltaické články - je to ekologičtější řešení,ale bohužel drahé řešení. Musí být prostor pro baterie a elektronika je drahá a navíc v našich podmínkách to není moc ideální (kvůli výkonu,články se musí čistit a otáčet se za sluncem atd...)
3) můžete si postavit menší vodní elektrárnu pokud máte nějaký potok,ale tady je problém s povolením od vodohospodářů. většinou to ale stačí tak maximálně na svícení.
nezapomeńte že, pokud budete vyrábět el.energii,takže musíte mít hodně kvalitní zdroj. aby moc neklesalo a nerostlo napětí při zatížení a odlehčení zdroje a frekvence +-50Hz. věřte mi nebo ne,ale některé přístroje na to můžou být hodně citlivé

Generátor je prostě holej generátor, který je nutné něčím pohánět (třeba silákem s klikou). Elektrocentrálou se nesprávně označují motorgenerátory - to jest motor co točí generátorem včetně regulačních a ochranných obvodů.

//Edit:
4) Větrná elektrárna se sadou akumulátorů. Třeba tady článek a dodavatel.

Děkuji i za vaši odpověď,
potvrdil jste,že prodejci (OBI,BAUMAX,MAKRO atd)vůbec nemají páru o tom,jaké zboží prodávají,když mají vedle sebe dva podobné výrobky a jeden nese název generátor a druhý elektrocentrála.S pozdravem Sova

Nojo, prodavači v hyper-super jsou hanebné úrovně. Pokud se dají vůbec někde ulovit ze zašití, jsou naštvaní, že musejí něco dělat a nezřídka dají zákazníku najevo, že je otravuje od jiné, zábavnější činnosti. O prodávaném zboží vědí totál prd. Kolikrát jsem viděl, jak s vážnou tváří žvanějí zákazníkovi vyloženě nesmysly a doporučují elementy, které evidentně spolu nebudou fungovat. Již několikrát jsem ztropil hrozný řev, když jsem půl hodiny sháněl pracovníka, který měl být táááámhle mezi regálama, aby mi uřízl hadici (kabel, pletivo....). Dělat takovej chlap u mě, tak s ním vyběhnu jak s horkým popelem.

zmizí do nějaký tajný chodby

Jo! To je ono! Konečně jsi to odhalil. Snažím se v těch pitomejch hyper-super ty blbce nepotřebovat, vždycky vím pro co jdu a raději to hledám sám, než se nechat poslat zevlujícím prodavačem úplně jinam, protože ten ví kulový co to je a už vůbec ne kde to je a ukazuje lidem hlavně co nejdál od sebe. Ale některé zboží zbaběle zamykají nebo to musí ten borec odměřit. To mám vztek okamžitě. Jednou jsem předmětného šaška mezi regály viděl. Abych ho lépe slovil, nadběhnu si ho druhou stranou, kam se silně znechuceně šoural. A on tam nedorazil! Ač zjevně nešlo nikam uhnout. Široko daleko nikdo v červeně pruhovaném Hornbaším dresu nebyl! V Makru jsem objevil, mezi regály mají takové ďoury, kam se schovají dvě postavy, protože jednou se předmnou rozhrnuly hořčice a vylezl páreček zaměstnanců, upravující si spodní části oděvů, protože je tam patrně velmi těsno.

PS: Záhy chystám na svých stránkách další povídku, srdečně tě zvu ;-).

Soused se živí chovem akvarijních rybek. Jelikož rybky vyžadují stálý přísun vzduchu z el. turbín, pokud vypadne proud je problém. Nejhorší je to u potěru, kde stačí pár minut a je po něm, tam má UPS na vykrytí nejhoršího. Jakmile dorazí domů, odšroubuje hlavní pojistky (aby nenapájel celou vesnici :-)) a připojuje benzínovou centrálu. Obyčejnöu, za pár tisíc z nějakého superhyper. Dělá to už spoustu let a zatím si nic nezničil. Když se vesnicí před lety přehnala velká větrná smršť, byli jsme bez proudu 3 dny. Soused ležel na kavalci a spokojeně koukal na televizi. Jenom nádrž musel připojit větší, aby každou hodinu nedoléval.

Tak ale trochu vážně ;-)

Nejprve je nutné se zamyslet, co chci napájet a kolik toho chci napájet,
bohužel platí úměra, že čím vyšší nároky na kvalitu a množství vyráběné
energie, tím je ten zdroj dražší... a jestli mi sledování TV nebo PC při
výpadku proudu stojí za ty peníze :?:

Bohužel, pokud chcete napájet TV, PC a podobné přístroje, nevystačíte
s obyčejnou malou elektrocentrálou z obchoďáku, ale potřebujete model
se stabilizovaným napětím - a nebo prostě riskovat zničení drahé
elektroniky...

Já jsem při první větrné kalamitě před asi 5-ti lety kupoval nejmenší
model elektrocentrály, tenkrát jsem byl moc rád, že byla "na krámě" a mohl
jsem si ji rovnou odvézt - protože doma topíme plynem - a plynový kotel
bez proudu netopí :-/, má výkon jen asi 600W - stačí to pohánět plynový
kotel a k němu ještě pár žárovek - nic víc. Ale z nouze to stačí, jen TV
či PC bych se bál připojit - napětí proudu kolísá, hlavně při nízkém
odběru... Dnes se dá pořídit kolem 3500,-

Silnější, tedy přes 2 kW, stojí obyčejná kolem 8-10 tisíc, stabilizovaná
pro napájení citlivé elektroniky je asi 2-3x dražší, co jsem tak viděl...

Mám dojem že v makru mají 2KW modely okolo 5ti tisíc a víc. S tou stabilizací bych to zase tak moc nepřeháněl, počítače mají spínaný zdroj které napětí stejně usměrňuje a rozseká pokud se ke generátoru připojí jen televize a počítač nemusí to být problém. Jakýkoliv připojený motor např. vysavač by ale dělal v "síti" zřejmě dost bordel.

Kdo by chtěl víc jistoty může připojit ke generátoru UPS a tím to napájet.

Problém je v přepnutí napětí (přehazovat kabely?) při výpadku a nutnost ručního nakopnutí generátoru. Kdyby tro bylo napájené přes ups stačilo by před ní dát přepínač z čeho bude krmená generátor/síť, při výpadku skočit do skelpa, nakopnout generátor a přepnout páku.

"Kdo by chtěl víc jistoty může připojit ke generátoru UPS a tím to napájet. "

Tak přesně tohle jsem chtěl poradit. V době po záplavách a po prvním úklidu firma musela vyrábět, protože bylo nasmlouváno pro zahraniční zákazníky. Pod okny tedy brblal naftový agregát a protože napětí podle odběru kolísalo od 150 do 250 V, honil jsem všechny připojené PC přes UPSky (kupodivu jen line-interactive). Žádný počítač neodešel.