

Náhradní zdroj el. energie
Dobrý den,
chci si do rodinného domku pořídit náhradní zdroj elektrické energie.Použití pro účely napájení i drobné elektroniky (TV,PC) o výkonu cca 2 000W.Jaký druh použít?Jaký je rozdíl mezi elektrocentrálou a generátorem? Děkuji Sova
Ze zvědavosti se zeptám: K čemu to využijete? To bydlíte někde, kde jsou pravidelné a dlouhodobé výpadky elektrické sítě?
Uprimne, taky o tom premyslim a v takove oblasti nebydlim. Ale lidi si v posledni dobe moc zvykli na pohodlny zivot a treba povodne to byl gol. Najednou zjistili ze jsou odriznuti od elekriky ( byt v suchu ) a jsou v riti.
Máte pravdu.Člověk bere základní potřeby jako samozřejmost.Až když nefungují tak se diví.Protože jsem to párkrát zažil,chci tento potencionální nedostatek minimalizovat.
Ano.Dost často je v obci vypnutý proud a v poslední době bývají často kalamity, tak pro pojistku.
A co tak si pročíst energetický zákon a uplatňovat sankce pro dodavatele!!!!
Díky, na dopisování s byrokratem nemám ani čas,ani chuť.
Si to zkus. Přijedou pro tebe zakuklenci o půlnoci, dotáhnou do hnízda ČEZu v Mladé Boleslavi, hoděj do temnice a ještě rád podepíšeš, že kradeš proud.
To byste se divil.Jen se zablýskne a už je to vypnuté.Přitom bydlíme na rovině.V zimě námraza, v létě záplavy - pořád se něco děje!
Soused se živí chovem akvarijních rybek. Jelikož rybky vyžadují stálý přísun vzduchu z el. turbín, pokud vypadne proud je problém. Nejhorší je to u potěru, kde stačí pár minut a je po něm, tam má UPS na vykrytí nejhoršího. Jakmile dorazí domů, odšroubuje hlavní pojistky (aby nenapájel celou vesnici
) a připojuje benzínovou centrálu. Obyčejnöu, za pár tisíc z nějakého superhyper. Dělá to už spoustu let a zatím si nic nezničil. Když se vesnicí před lety přehnala velká větrná smršť, byli jsme bez proudu 3 dny. Soused ležel na kavalci a spokojeně koukal na televizi. Jenom nádrž musel připojit větší, aby každou hodinu nedoléval.
Mi to připomíná jedny moje zákazníky z nejmenovaného velkoobchodu. Tam taky furt nejde šťáva. Jakmile začnou píska UPSky, je to signál k přistavení Iveca k oknu, prohodí kabel a podpoří baterii v UPSkách baterií náklaďáku a jedou dál.
Takže když nejde proud tak Iveco místo ježdění stojí u okna a zaměstnanci volají zákazníkovi : "Dneska vám to nedovezem, nemáme dost elektriky."
Asi tak, zákazníci si musejí jezdit pro zboží sami. Ještěže nemusí přinýst trošek elektriky...
Tak ale trochu vážně
Nejprve je nutné se zamyslet, co chci napájet a kolik toho chci napájet,
bohužel platí úměra, že čím vyšší nároky na kvalitu a množství vyráběné
energie, tím je ten zdroj dražší... a jestli mi sledování TV nebo PC při
výpadku proudu stojí za ty peníze
Bohužel, pokud chcete napájet TV, PC a podobné přístroje, nevystačíte
s obyčejnou malou elektrocentrálou z obchoďáku, ale potřebujete model
se stabilizovaným napětím - a nebo prostě riskovat zničení drahé
elektroniky...
Já jsem při první větrné kalamitě před asi 5-ti lety kupoval nejmenší
, má výkon jen asi 600W - stačí to pohánět plynový
model elektrocentrály, tenkrát jsem byl moc rád, že byla "na krámě" a mohl
jsem si ji rovnou odvézt - protože doma topíme plynem - a plynový kotel
bez proudu netopí
kotel a k němu ještě pár žárovek - nic víc. Ale z nouze to stačí, jen TV
či PC bych se bál připojit - napětí proudu kolísá, hlavně při nízkém
odběru... Dnes se dá pořídit kolem 3500,-
Silnější, tedy přes 2 kW, stojí obyčejná kolem 8-10 tisíc, stabilizovaná
pro napájení citlivé elektroniky je asi 2-3x dražší, co jsem tak viděl...
Díky, konečně rada,kterou jsem potřeboval. Sova
Mám dojem že v makru mají 2KW modely okolo 5ti tisíc a víc. S tou stabilizací bych to zase tak moc nepřeháněl, počítače mají spínaný zdroj které napětí stejně usměrňuje a rozseká pokud se ke generátoru připojí jen televize a počítač nemusí to být problém. Jakýkoliv připojený motor např. vysavač by ale dělal v "síti" zřejmě dost bordel.
Kdo by chtěl víc jistoty může připojit ke generátoru UPS a tím to napájet.
Problém je v přepnutí napětí (přehazovat kabely?) při výpadku a nutnost ručního nakopnutí generátoru. Kdyby tro bylo napájené přes ups stačilo by před ní dát přepínač z čeho bude krmená generátor/síť, při výpadku skočit do skelpa, nakopnout generátor a přepnout páku.
"Kdo by chtěl víc jistoty může připojit ke generátoru UPS a tím to napájet. "
Tak přesně tohle jsem chtěl poradit. V době po záplavách a po prvním úklidu firma musela vyrábět, protože bylo nasmlouváno pro zahraniční zákazníky. Pod okny tedy brblal naftový agregát a protože napětí podle odběru kolísalo od 150 do 250 V, honil jsem všechny připojené PC přes UPSky (kupodivu jen line-interactive). Žádný počítač neodešel.