Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailemZamknuto Náhradní zdroj el. energie

Dobrý den,
chci si do rodinného domku pořídit náhradní zdroj elektrické energie.Použití pro účely napájení i drobné elektroniky (TV,PC) o výkonu cca 2 000W.Jaký druh použít?Jaký je rozdíl mezi elektrocentrálou a generátorem? Děkuji Sova

Soused se živí chovem akvarijních rybek. Jelikož rybky vyžadují stálý přísun vzduchu z el. turbín, pokud vypadne proud je problém. Nejhorší je to u potěru, kde stačí pár minut a je po něm, tam má UPS na vykrytí nejhoršího. Jakmile dorazí domů, odšroubuje hlavní pojistky (aby nenapájel celou vesnici :-)) a připojuje benzínovou centrálu. Obyčejnöu, za pár tisíc z nějakého superhyper. Dělá to už spoustu let a zatím si nic nezničil. Když se vesnicí před lety přehnala velká větrná smršť, byli jsme bez proudu 3 dny. Soused ležel na kavalci a spokojeně koukal na televizi. Jenom nádrž musel připojit větší, aby každou hodinu nedoléval.

Tak ale trochu vážně ;-)

Nejprve je nutné se zamyslet, co chci napájet a kolik toho chci napájet,
bohužel platí úměra, že čím vyšší nároky na kvalitu a množství vyráběné
energie, tím je ten zdroj dražší... a jestli mi sledování TV nebo PC při
výpadku proudu stojí za ty peníze :?:

Bohužel, pokud chcete napájet TV, PC a podobné přístroje, nevystačíte
s obyčejnou malou elektrocentrálou z obchoďáku, ale potřebujete model
se stabilizovaným napětím - a nebo prostě riskovat zničení drahé
elektroniky...

Já jsem při první větrné kalamitě před asi 5-ti lety kupoval nejmenší
model elektrocentrály, tenkrát jsem byl moc rád, že byla "na krámě" a mohl
jsem si ji rovnou odvézt - protože doma topíme plynem - a plynový kotel
bez proudu netopí :-/, má výkon jen asi 600W - stačí to pohánět plynový
kotel a k němu ještě pár žárovek - nic víc. Ale z nouze to stačí, jen TV
či PC bych se bál připojit - napětí proudu kolísá, hlavně při nízkém
odběru... Dnes se dá pořídit kolem 3500,-

Silnější, tedy přes 2 kW, stojí obyčejná kolem 8-10 tisíc, stabilizovaná
pro napájení citlivé elektroniky je asi 2-3x dražší, co jsem tak viděl...

Mám dojem že v makru mají 2KW modely okolo 5ti tisíc a víc. S tou stabilizací bych to zase tak moc nepřeháněl, počítače mají spínaný zdroj které napětí stejně usměrňuje a rozseká pokud se ke generátoru připojí jen televize a počítač nemusí to být problém. Jakýkoliv připojený motor např. vysavač by ale dělal v "síti" zřejmě dost bordel.

Kdo by chtěl víc jistoty může připojit ke generátoru UPS a tím to napájet.

Problém je v přepnutí napětí (přehazovat kabely?) při výpadku a nutnost ručního nakopnutí generátoru. Kdyby tro bylo napájené přes ups stačilo by před ní dát přepínač z čeho bude krmená generátor/síť, při výpadku skočit do skelpa, nakopnout generátor a přepnout páku.

"Kdo by chtěl víc jistoty může připojit ke generátoru UPS a tím to napájet. "

Tak přesně tohle jsem chtěl poradit. V době po záplavách a po prvním úklidu firma musela vyrábět, protože bylo nasmlouváno pro zahraniční zákazníky. Pod okny tedy brblal naftový agregát a protože napětí podle odběru kolísalo od 150 do 250 V, honil jsem všechny připojené PC přes UPSky (kupodivu jen line-interactive). Žádný počítač neodešel.