Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Řidičský průkaz

Dobrý den,
mám takový dotaz, mohu jsi udělat řidičský průkaz sk. A1 když nemám skupinu Am:?: A v 18 letech si udělat skupinu Ao nebo to musím dělat postupně od nejslabších po nejsilnější:?:
Děkuji za odpovědi

uf, kdyz uz je to tady - mam ridicak z dementniho obdobi zmeny vyhlaska/zakon a mam pouze skupinu B. Nekde, ale neprilis duveryhodne, jsem se docetl ze muzu ridit i vozidla skupiny Am. Jak to tedy je? Skutrik by nebyl spatnej, ale znova do autoskoly kvuli tomu nepujdu.

No, v ridicaku mam jen a pouze B. Ale nekde, tusimze to byla dokonce ucebnice pro autoskoly, jsem se docetl ze B se vztahuje i na motorky do 45km/h. Ono se tam clovek vubec docte veci - jako treba ze s B muzu ridit auto co ma celkovou hmotnost 2t a prives co ma 1499kg aniz bych mel Ecko, protoze je to jizdni souprava do 3.5 t. A verim ze tam bude i podobnej spek s tema malejma motorkama. Jinak me to moc netankuje, poridil jsem si motorovou kolobezku a na ni nepotrebuju vubec nic.

mám řidičák ze stejného období (jen B) info že můžeš řídit i motorky do 45km/h jsou přímo v zákoně nebo ve vyhlášce nevím teď přesně, nedávno jsem to hledala kámošovi...
obojí je citace zákona na který dávám link, jak si můžete přečíst zákon si protiřečí, podle jednoho paragrafu AM ano, podle druhého ne...

http://www.sagit.cz/pages/sbirkatxt.asp?zdroj=sb003 61&cd=76&typ=r

§ 81
Skupiny a podskupiny řidičských oprávnění
(2) Řidičské oprávnění skupiny A opravňuje k řízení motocyklů s postranním vozíkem nebo bez něj.

(3) Řidičské oprávnění podskupiny A1 opravňuje k řízení lehkých motocyklů o objemu válců nepřesahujícím 125 cm3 a o výkonu nejvýše 11 kW.

(4) Řidičské oprávnění skupiny B opravňuje k řízení

a) motorových vozidel, s výjimkou vozidel uvedených v odstavcích 2, 3 a 15 a motocyklu o výkonu nad 25 kW nebo s poměrem výkon/hmotnost přesahujícím 0,16 kW/kg nebo motocyklu s postranním vozíkem a s poměrem výkonu/hmotnost přesahujícím 0,16 kW/kg, jejichž maximální přípustná hmotnost nepřevyšuje 3 500 kg a s nejvýše 8 místy k sezení, kromě místa řidiče; k tomuto motorovému vozidlu smí být připojeno přípojné vozidlo o maximální přípustné hmotnosti nepřevyšující 750 kg,
b) traktorů a pracovních strojů samojízdných, jejichž maximální přípustná hmotnost nepřevyšuje 3 500 kg,
c) jízdních souprav složených z motorového vozidla podle písmene a) nebo b) a přípojného vozidla, pokud maximální přípustná hmotnost soupravy nepřevyšuje 3 500 kg a maximální přípustná hmotnost přípojného vozidla nepřevyšuje pohotovostní hmotnost2) motorového vozidla.
(15) Řidičské oprávnění skupiny AM opravňuje k řízení mopedů a malých motocyklů s maximální konstrukční rychlostí 45 km.h-1.

§ 133
Rozsah platnosti dosavadních řidičských oprávnění

(2) Řidičská oprávnění udělená na základě předpisů platných po 1. červenci 1964 platí po nabytí účinnosti zákona v tomto rozsahu:

b) řidičské oprávnění skupiny B opravňuje k řízení motorových vozidel zařazených do řidičských oprávnění skupin B, AM a podskupiny B1 a podskupiny A1 s omezením do 50 cm3,

pokud ma do 750kg tak zcela bez problemu. Pokud ma vic, ale mene nez je maximalni hmotnost auta a dohromady(auto+vlek) to ma min nez 3500kg, tak taky. Policajti se sice budou tvarit blbe, ale musis jim rict, ze neridis auto s vlekem, ale jizdni soupravu do 3500kg. No a pokud neni splnena ani jedna podminka, budes si muset dodelat E.