štuk
zdravím, mám malý dotaz, vyštukoval jsem celou místnost a přemýšlím co dále. Dříve se dělalo vápené mléko kterým se to zamalovalo a pozděj ise dala malba. Ale co dnes co se používá na dohlazení štuku?
Díky
zdravím, mám malý dotaz, vyštukoval jsem celou místnost a přemýšlím co dále. Dříve se dělalo vápené mléko kterým se to zamalovalo a pozděj ise dala malba. Ale co dnes co se používá na dohlazení štuku?
Díky
Zpět do poradny Odpovědět na původní otázku Nahoru
Známý zedník ze štuku opatrně smetákem povymetal hrubší kamínky. Zeď je krásně hladká. Na to maloval barvami HET + do prvního nátěru přidal nějaký penetrační nátěr.
Přesně tak, včera jsem maloval. Štuk jsem přejel brousítkem na sádroš a na vymalování jsme použili barvu HETLINE LF - první nátěr ředěný dle návodu jako penetrační, druhý nátěr neředěný - krásná bílá zeď bez kocourů...
Bohužel mám jen půlku baráku, zbytek čeká
Vánoce plánuješ už ve svým? Hlavně si zavčas zajisti internet, já byl tři měsíce offline a málem mě z toho švihlo...
Jj, není nad sex po Netu
//Edit: Jé, pardon, nadpis je ŠTUK, já blbě čet'...
Kdepak vánoce - právě teď jsem v paneláku dorozmontoval dětský pokoj, zítra ho převezem. Doufám, že do týdne jsme tam komplet.
Zatím teda přízemí - do těch vánoc musí být i vršek.
Net mám zažádanej, slíbili mi to do týdne. I když ségře taky a pak čekala přes dva měsíce. O2 zdědila všechny hnusy Telecomu - jenže nemám na výběr...
Já jsem kvůli nabídce netu čekal - ne že by bylo providerů málo, ale někteří omezovali P2P sítě a občas přes torrenty něco sháním. A ten, co by mě vyhovoval, tak zase měl docela drahou instalaci (u mě navíc za další příplatky za složitou montáž, mám vysílač daleko na střeše), tak jsem si počkal, až udělali pravidelnou akci "v březnu instalalce zdarma (při podpisu na dva roky)".
S těma O2 je to těžký, někdy sebou mrsknou, někdy aby se člověk (vlastně zákazník) doprošoval.
Řídké vápenné mléko - pačok se používalo na uzavření mikrotrhlinek a celkové zatažení čerstvé štukové omítky aby se sjednotila a omezila savost. Totiž kdo dříve bilil ještě vápnem, štětkou a na čerstvý štuk, ví o čem mluvím. To byla neskutečná dřina a po jedné stěně by bývala upadla ruka. Proto se taky na kýbl vápna přidaval frťan fermeže, aby štětka lépe klouzala. Podobné určení má dnes penetrace pod nátěr, ale s válečkem stejně žádná dřina není. Práce jde málem sama.
Otázka vyhlazení štuku... IMHO je to zhovadilost. Správně provedený štuk je finální úprava a přebrušování s tím nemá co dělat. Kdo chce hladkou omítku, ať si udělá sádrovku a nemusí brousit. Zároveň ale kdo si udělá hladkou omítku, může se rovnou připravit že bude brzy škrabat. Čím je omítka hladší, tím také rychleji stárne. Znám lidi, kteří malují každé dva roky a pravidelně při čtvrtém malování musejí škrabat, protože na hlaďoučkém podkladu se jednotlivé vrstvy začínaji v šupinách odlupovat.
Zkrátka a dobře, já jsem v případě štuku zastáncem spíše hrubší sruktury a na stavbách zásadně používám štuk zrnitosti 1,1mm a jsem s ním spokojen. Zrnitosti 0,5mm se obloukem vyhýbám. Je to příliš hladké, obvykle se vymetají zrcátka které po vymalování krásně svítí. To se u hrubé struktury nestane ani omylem.
CINK
Já tím broušením nemyslel až do hladka. Jen tak lehce přejet, aby se ometly ty "skorouvolněné kamínky" a které by se při malování lepily na váleček...
sláva, konečně můžu říct, že jsem se někdy v životě neskutečně nadřel
Mimochodem, jaký je váš názor na přidávání soli do vápna na bílení?
Tak sůl to slyším po prvně. Pokud vím tak fermež se do vápna přidávala na venkovní fasády z důvodu trvanlivosti a odolnosti vůči dešti, mletá křída na vnitřky pro lepší probělení a aby nebyli vidět kocouři.
Sůl má dělat takovou trochu lesklou lazuru. Ale rád bych "slyšel" někoho, kdo s tím má zkušenost.