stavba domu na bahnitém podloží
Hezký den, zkusím se na této poradně zeptat, třeba pomůžete
Plánujeme stavbu RD - když nám měřili vrstvu radonu, zjistilo se že tam máme bahnité podloží a zřejmě nastal problém. Projektant si nevěděl rady, jaké do toho základy, tak se radí s všelijakým statiky a poradci a všichni mu navrhují, aby jsme povrch zhutnili štěrkovým materiálem, uválcovali válcem a až potom do toho dělali základy. To podloží je tam následující - do 40-50 cm je normální zemina, potom jsou písky a až tak kolem metru začíná podle nich bahno, nám to přijde spíš jako jíl. Riskli byste do tohoto podloží normální základy a třeba akorát silnější základovou desku??? Nebo byste přistoupili na to zhutnování povrchu??? Děkuji moc za rady. Petra.
Chtělo by to trochu víc jistoty v podloží. Myslím, že žádný projektant nemůže dát jasné řešení bez hydrogeologického průzkumu v případě, že máte takové mizerné podloží. Možná by ale stačila i jedna až dvě vybagrované sondy do 4 m. Je to otázka hodiny a půl a 1500 kč.
Pak bude záležet na typu domku, který hodláte stavět. V případě přízemního bungalowu se dá opravdu stavět na pouhé železobetonové základové desce (25 cm) na hutněném polštáři z kameniva (50-60 cm). Na patrový domek bych už raději volil zakládání na mikropilotech.
Dobrý den,myslím,že zhutňování povrchu ,když je podloží špatné nemá smysl.Co opravdu je dole?U nás je okolo jednoho metru zeminy a potom také jíl a domy stojí dobře.Jíl když nezvětrává,tak nic neudělá,ba je pevnější než normální zemina.Naše městečko stojí podle pověsti na vysušeném močálu a domy jsou OK.Ale hlavně nešetřete na základech co do kvality betonu a armatůry.
Kdysi dávno tudy prý protékal potok a to podloží jsou prý nánosy, naplaveniny z toho potoku. Ten potok byl potom uměle sveden na jiné místo, ted je asi tak 35 metrů od místa,kde by měl stát dům. Kvůli potoku budeme dělat vyšší základy, asi 75cm nahoru, kdyby se náhodou potok vylil. Vylitý byl pouze 2002, rozlil se a u nás prý bylo kolem 40-50cm vody. Takže to podloží je 40-50cm zemina, potom písek, v 80cm začíná spodní voda a až tak kolem 120cm je podle projektanta údajné bahno, nám se to zdá jako jíl. Je to úplně jako plastelína, jak se zmáčkne hrouda tý hmoty, takový tvar zůstane. No a tím, že to chceme dát kvůli případné vodě výš, tak nám ti stavaři doporučují navést do 90 cm štěrkový materiál po celé ploše domu a ještě z každé strany tak o 2m více, což spočítali asi na 20 tater štěrku. Což jsme spočítali okolo 80 tisíc jenom za ten štěrk. Pak to mysleli uválcovat válcem a až do toho dělat základy. Moc nerozumíme tomu, v čem by to bylo lepší než základy rovnou do země. Náš zedník navrhuje udělat základy do hloubky 40-50 cm a nešetřit železem a udělat pořádnou základovou desku, tlustší než se dělá obvykle a podle něj by to mělo stačit. Dnes se dozvíme, co na to statik.. Dnes má projektant schůzku se statiky a nějakými stavaři a rozhodne se, jakým způsobem se budou základy dělat.....
Dobrý den,nechci Vašemu zedníkovi sahat do svědomí,ani nevím ve které oblasti země se nacházíte,ale určitě bych základy udělal hlubší z důvodu promrzání půdy a možnosti pohybu vlivem podnebních změn.Podívejte se třeba zde:http://fast10.vsb.cz/perina/ps1/zakladove-konstrukc e.html
Stavět v "záplavové zóně"?
Z potůčku se může stát potok a z potoka nekontrolovatelný živel.
Nevím jaké máte možnosti, ale tady rozhodně neplatí, že risk je zisk. Příroda s námi do budoucna bude mávat víc a víc.
Prvně to finančně pocítíte na ceně pojistky nemovitosti ...
Holt jsou lidé, kteří mají na výběr mezi rizikem vody a panelákem. Ale vodě se dá vyhnout, takový dům na pilířích by nemusel být špatný...
... njn, modelka ...
Kdepak.. Před vodou neutečeš. Před ohněm jo, ale před vodou ne.
Co tak to pro jistotu postavit rovnou do potoka? Na pilířích? V Itálii prej na vodě postavili celý město...
Jsem viděl někde v nějakém cestopisu z Indie. V rozlehlé rovině, na louce, dřevěné chýše na dvoumetrových kůlech, docela komické. Ale v dalším záběru z období dešťů seděli občané na verandě a spokojeně si koupali haxny ve vodě.
Tady si dovolím si smát ...
Vodu miluju, ale má můj respekt! Je to nehorázný živel.
Stavěli jsme v místě s vysokou hladinou spodní vody(v metru už to teklo).
Vykopaný materiál byl písek s příměsí jílu, místy černé smradlavé gumové bahno.
Ze stran výkopu vytékala voda a co se nezabetonovalo ten den do rána spadlo. Základové pasy na rodinný domek byly 150cm široké. Okolo pasů se dávaly drenážní krky svedené do drenáže co vede spolu s kanalizačním sběračem. Dneska by to asi nikdo nezaplatil.
V sousedství nedávno stavěli halu na rok staré navážce, pod kterou je bažina. Mlátili tam jakýmsi strašlivým strojem piloty tak do 8mi metrů. Na rodinný domek by to asi nemuselo být tak monstrózní ty mikropiloty jak psal kdosi nade mnou.
Hlavně si dát veliký náskok do výšky před tím potokem a v baráku široké schody pro vynášení nábytku, který bych voli co nejmobilnější.
Dobrej, jestli není jíl hlubší tak by to chtělo na rohách a na začátku budoucích zdí a popř. i v delších základech vytvořit hlubší patky od paty základu, které budou hlubší podle dispozičních plánu obytné budovy, podloží pod nimy velmi dobře zhutnit a armaturu navařit nebo důkladně zavázat,poté vybetonovat vzlážt´ a až poté vybetonovat samotný základ