Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Lehká renovace nábytku

Zdarec,
rodiče si mě věnovali několik kusů starších skříní, avšak jsou již dost zašlé. Na povrchu mají mahagonovou dýhu a jak to původně mnoho let v obýváku stálo, tak to místama slušně vybledlo, takýže je to samozřejmě dost hnusný. Chtěli bysme to trocha dát do koukatelnýho stavu a to tak, že obrousíme alespoň dvířka skříněk a čela od šuflátek a nalakujeme to.
Co mě zajímá - čím to obrousit? Aby tam nezůstaly stopy. Můj tip je vibrační bruska.
A čím to pak přelakovat? Když to obrousím, bude to zase tmavý(?), nebo to nějak "ztmavit" nějakým lakem? A jakým?

Nábytek je dýhovaný pravou dýhou, na které je nanesen lak. Hustota dřeva je nestejnoměrná a tak i vsáknutí laku je nestejnoměrné. Pokud budeš přebrušovat, a pak lakovat, tak místa, z kterých jsi vrstvu laku nestáhl z důvodu vsaku starého, tak nový lak se vsákne nestejnoměrně a bude to hnusně mapovaté. Místo bruskou bych to jemně zbrousil ručně ne kruhově, ale po letech jemným papírem podloženým kouskem rovného polystyrenu a pak přelakovat bezbarvým matným lakem ztmaveným mořidlem. Mořidla se dělají lihová a vodní. Šelaky a renovace se dělají na starožitném nábytku. Neplést si se starým. Jinak v Avizu jsou ke občas ke koupi nábytky za pár kaček v reprezentativním stavu