Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Lehká renovace nábytku

Zdarec,
rodiče si mě věnovali několik kusů starších skříní, avšak jsou již dost zašlé. Na povrchu mají mahagonovou dýhu a jak to původně mnoho let v obýváku stálo, tak to místama slušně vybledlo, takýže je to samozřejmě dost hnusný. Chtěli bysme to trocha dát do koukatelnýho stavu a to tak, že obrousíme alespoň dvířka skříněk a čela od šuflátek a nalakujeme to.
Co mě zajímá - čím to obrousit? Aby tam nezůstaly stopy. Můj tip je vibrační bruska.
A čím to pak přelakovat? Když to obrousím, bude to zase tmavý(?), nebo to nějak "ztmavit" nějakým lakem? A jakým?

Pokud to nemá historickou hodnotu tj. minimálně art-deco, tak (pokud to společenské důvody a ohled na jisté biblické přikázání dovolí) nábytek nebrat.

Sbírám, respektive bydlím ve starožitném nábytku a vím, že neodborným zásahem to můžeš jenom zničit. Kromě toho zušlechťovací prostředky (např. mořidla a šelak) jsou poměrně drahé a je zbytečné je používat na bezcenný nábytek, zvlášť za situace, kdy je dnes u něj značný převis nabídky nad poptávkou a v inzerátech firmy někdy nabízejí solidní kusy, zejména skříně, jenom za odvoz.

Dobrý den,
řešil jsem podobnou situaci. Dostal jsem doporučení na paní Melzerovou, která renovuje nábytek. Převzal jsem krásnou starou komodu od rodičů, která ale měla lak ve špatném stavu. Komodu se podařilo krásně oživit, paní použila původní metody - šelak - výsledek nemá chybu.
Vřele doporučuji zásah odborníka - v mém případě p. Melzerová. Ukázku práce má tuším na webu www.renovace-nabytku.eu.

Nábytek je dýhovaný pravou dýhou, na které je nanesen lak. Hustota dřeva je nestejnoměrná a tak i vsáknutí laku je nestejnoměrné. Pokud budeš přebrušovat, a pak lakovat, tak místa, z kterých jsi vrstvu laku nestáhl z důvodu vsaku starého, tak nový lak se vsákne nestejnoměrně a bude to hnusně mapovaté. Místo bruskou bych to jemně zbrousil ručně ne kruhově, ale po letech jemným papírem podloženým kouskem rovného polystyrenu a pak přelakovat bezbarvým matným lakem ztmaveným mořidlem. Mořidla se dělají lihová a vodní. Šelaky a renovace se dělají na starožitném nábytku. Neplést si se starým. Jinak v Avizu jsou ke občas ke koupi nábytky za pár kaček v reprezentativním stavu

ZADRŽTE!

Tohle téma je 4 roky stará záležitost, už je to dávno vyřešeno. Nejen, že jsme to nakonec přemalovali veselýma barvičkama a udělali z toho dětskej nábytek, ale v současné době už část těchto skříní ani neexistuje.
A tady je obrázek, jak to nakonec dopadlo, i když už je to starší fotka:

[1616-skrin-jpg]