Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem zateplení stropu

Dobrý den,renovujeme starý RD,letos jsme udělali střechu, díky stáří RD jsme museli udělat i půdní stropy, můžete nám prosím poradit, jak nejlépe stropy izolovat s nejnižšími náklady, přemýšlíme nad tepelně izolační vatou, vzhledem k tomu, že chceme použít jako podhled sádrokarton nebo palubky, nejsme si jisti jakou tloušťku izolace použít, aby se nám v zimě neztrácelo teplo skr stropy
Předem děkuji :-)

My jsme měli podobný problem. Levný izolační materiál je polystyren. Ne kupovaný, ale různé zbytky, např. od obalů různých přístrojů či domácích spotřebičů až po odpadový na stavbě zateplení fasád profi firem. Sice to trvá nějakou dobu, než se nasbírá potřebné množství a než se to doma nadrtí, ale zase je to zadarmo.

Tady bych si dal ale pozor. Není polystyren jako polystyren. Fasádní je speciální s nižší sublimací. Soused nedávno rekonstruoval zateplení podkroví. Sundal prkenný záklop a nestačil se divit jaké šlupičky mu zůstaly z původních kusů. Rozhodně doporučuju skelnou vatu.

ale dokud to neschori tak to izolovat bude :-D
ostatně ten climatizer je taky naimpregnovaný sajrajtama aby neschořel jak papír.
ale jen tepelne. zvukova izolace zavisí na objemové hustotě materiálu a proto se teměř vylučuje zvuková = teplná izolace.
čím hutnější materiál tím lepší zvuk izolace tím lepší tepelná vodivost. v takovym panelaku by při odizolovaním pružnými spoji nebylo slyšet vubec nic ale byla by tam kosa jak sfina.
zato v kostce z minerální vaty by vám bylo hnedle horko ale slyšel by ste kazdé prdnutí za stěnou.
a jestli plácam kraviny spion promine ;-)

čím hutnější materiál tím lepší zvuk izolace

To snad ne...přesně obráceně, u sádrokartonů s vatou je zvuková izolace špatná, protože se zvuk nese po kovových rastrech s vysokou hustotou a dále je přenášen do SDK desek s vysokou hustotou, které navíc působí jako ozvučnice u reproduktoru. V místnosti kde je hotový rastr pro SDK i s vatou v rastru je krásné ticho. Po zaklopení se to úplně změní.
Navíc pár příkladů: proč není slyšet zemětřesení na druhé straně zeměkoule (šířeno řídkým vzduchem) ale seismografy ho zachytí ?
Zvukové vlny potřebují k šíření hmotu, ve vakuu se zvuk nešíří.

ano zvuk se siri mutnym materialem lepe, ale nejdriv se tam musi dostat. kdyz uz do pevneho materialu bouchnes tak je jasne ze se zvuk bude sirit. jenze kdyz nebudes bouchat do materialu ale budes za tou zdi tleskat kricet bouchat hrncema tak ti vic utlumi hutna prekazka.
to ze se zvuk siri konstrukci, je konstrukcni vada stavby, kdy od sebe nejsou jednotlive vrstvy pruzne odizolovany. vlozenim pruzne podlozky do stycnych ploch se prerusi tok zvukovych vln a zvuk ti prestava rezonovat z mistnosti do mistnosti. tezko se pruzna podlozka dava do panelovych - v podstate monolitickych konstrukci, ale lehce muzes vkladat nejakou pruznou podlozku prave do stycnych ploch v SK pricce, nebo dalsi ukazkou jsou podlahy v drevostavbach. jasne ze v montovanych drevostavbach by stacila podlaha z nekolika DTDesek, jenze na podlahu se polozi mirelon taky pekne dokola kolem zdi a do vznikle vany se vylije beton. takto zaizolovana betonova deska ti neprenese dupot nohoua baraku mas klid.

jo a vlastne micham - michame ruzne pojmy krocejovou a vzduchovou nepruzvucnost. kazda se pohlcuje jinak.

vakuum je sice hezky, ale kde ve stavebnictvi najdes vakuum? do oken se nedava(nevycucava) ale plni vzacnymi plyny, nasledna zvuk izolace oken je tvorena 2 skly o ruznych tloustkach(opet odpruzenych) kdy kazde sklo o jine tloustcce zabranuje pruchodu zvuku o jinem kmitoctu.

To vakuum je příklad, extrém-je to prostředí s nejnižší hustotou. Srovnával jsem např. vzduch a zeminu, vodou se zvuk také šíří lépe než vzduchem. Proč myslíš že se do betonu přidává polystyren pro zlepšení zvukově izolačních vlastností ? Aby měl beton menší hustotu.

Výroba polystyrenbetonu byla rozvíjena v západní části Evropy již od poloviny 60-tých let, s cílem spojit výhodné vlastnosti pěnového polystyrenu (malá objemová hmotnost, tepelné a zvukové izolační schopnosti) s vlastnostmi klasického betonu (únosnost, nehořlavost, trvanlivost).

Výsledkem je lehký tepelně-izolační beton, jehož hmotnost je 2 až 12 krát nižší oproti klasickému betonu a tepelně izolační schopnost 10 až 20 krát vyšší. Je odolný proti tvorbě plísní a hlodavcům, nehořlavý a zachovává si přiměřenou únosnost.

Začnu odzadu. Jako mimimální tloušťku do stropů bych uvažoval 20-22 cm. To jako minimum.
A teď jakýmateriál. Určitě je minerální vlna vhodnější než polystyren. Lépe se s ní totiž vyplňují věškerá zákoutí, dutiny atd... Samotnou pokládku je lépe provést ve dvou vrstvách tak, aby se spáry překrývaly. Pak by se dalo uvažovat o izolačním materiálu Climatizer plus. Ten bych řadil výš jak vlnu, ale bohužel, nelze jej aplikovat vlastními silami. Aplikaci provádí výhradně dodavatelská firma. No a jako poslední alternativa je pochopitelně i polystyrrenová drť. V tom případě ale navrstvit 25 cm a více.

Říkali nám na přednášce, že Climatizer nechutná myšim a dá se nastříkat jako konečná úprava povrchu v různejch barvách a strukturách povrchu. Na strop se dává max 60mm.

A počítali sme si ve škole jen tak hodně přibližně, jestli se vyplatí víc polystyren nebo Climatizer. Climatizer vyšel jako o něco málo levnější, ale to netvrdim s absolutní jistotou..